Бої між Вірменією та Азербайджаном тривають, сотні вбитих: що відбувається та в чому суть конфлікту

Читать на русском

Конфлікт може перерости у повномасштабну війну

Читать на русском

Конфлікт може перерости у повномасштабну війну

У понеділок, 28 вересня, Вірменія та Азербайджан продовжують бої в районі Нагірного Карабаху. Це територія, яку більшість країн визнають такою, що належить Азербайджану, але її займають провірменські сепаратисти. Кількість жертв конфлікту, який спалахнула вчора, вже обчислюється сотнями.

Про це повідомляє Інформатор .

Суть конфлікту і позиція Азербайджану

Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що рішення конфлікту в Нагірному Карабасі - це завдання Азербайджану. За його словами, цим рішенням має бути задоволений азербайджанський народ.

У Нагірному Карабаху відбувається багатовікове протистояння між вірменами та азербайджанцями на етнічному та релігійному ґрунті. У Радянському Союзі центральне керівництво не надавало особливого значення цим питанням. Внаслідок цього частина вірмен виявилася на територіях під азербайджанської адміністрацією і навпаки. Нагірний Карабах є частиною Азербайджану, але 99% його населення - вірмени.

Після розпаду СРСР бої в Нагірному Карабасі тривали до 1994 року, поки не було підписано угоду про режим припинення вогню. У 2016 році зіткнення знову поновилися, але продовжилися три дні і закінчилися підписанням угоди про припинення вогню. Зараз конфлікт спалахнув з новою силою. Азербайджан заявляє про рішучість покінчити з проблемою Нагірного Карабаху.

«Я неодноразово говорив, що нам не потрібне неповне вирішення цього питання, цього конфлікту. Ми на своїй землі, нам не потрібні землі інших країн. Але свою землю ми нікому не віддамо. Я неодноразово говорив, що ми ніколи не допустимо створення другої так званої вірменського держави на азербайджанській землі. Ми ніколи цього не допустимо, і сьогоднішні події це знову показують", - заявив президент країни Ільхам Алієв.

Що говорить Вірменія і чому конфлікт може стати глобальним

За словами прем'єр-міністра Вірменії Нікола Пашиняна, ініціатором бойових дій є Азербайджан. Він заявив, народ Вірменії готовий до війни.

«Диктаторський режим Ільхама Алієва відновив бойові дії. Це війна, оголошена вірменському народові. Це війна проти нашої незалежності, свободи і гідності. Вірменський народ готовий до цієї війни", - заявив прем'єр.

За його словами, зараз світ опинився на порозі широкомасштабної війни на Південному Кавказі,яка може мати непередбачувані наслідки.

«Війна може вийти за межі регіону і мати більш широкі масштаби. Я закликаю міжнародну спільноту використовувати всі важелі і не допустити залучення Туреччини до конфлікту», - заявив Пашинян.

Відзначимо, що Вірменія входить до складу військового союзу ОДКБ. Його учасниками також є Білорусь, Казахстан, Киргизія, Росія та Таджикистан.

Зіткнення двох військових союзів

В разі повномасштабної війни до сторін конфлікту можуть приєднатися їх союзники. Азербайджан підтримає Туреччина, яка неодноразово висловлювалася в його підтримку і є членом НАТО. А на стороні Вірменії буде Росія, яка в минулому навіть брала участь в мирних переговорах двох країн-учасниць конфлікту.

Жертви і втрати

Міністерство оборони невизнаної Нагірно-Карабахської республіки повідомило про загибель 15 своїх військовослужбовців. Напередодні відомство надало інформацію про 16 загиблих. Таким чином, загальна кількість жертв склала 31.

У Міноборони Азербайджану повідомили, що в ході бойових дій в Нагірному Карабасі було вбито понад 550 військовослужбовців Вірменії.Також, за даними Баку, Вірменія втратила 22 одиниці танків та іншої важкої бронетехніки, 15 зенітних ракетних комплексів "ОСА", 18 безпілотників, вісім артилерійських установок і три склади з боєприпасами.

Про свої втрати Азербайджан не повідомляє. За інформацією Міноборони Вірменії, в ході бойових дій Збройні сили Азербайджану втратили 200 військовослужбовців,30 танків і одиниць бронетехніки, а також 20 безпілотників.

Реакція світу

  • Росія закликала припинити вогонь і сісти за стіл переговорів;
  • НАТО стурбоване повідомленнями про загострення і закликало негайно зупинити бойові дії, які вже призвели до жертв серед цивільних;
  • Еврорада та ОБСЄ закликали негайно припинити вогонь і відновити переговори;
  • Туреччина підтримала сторону Азербайджану. За словами офіційного представника президента Туреччини Ібрагіма Калина, «Вірменія порушила перемир'я, напавши на цивільні поселення і ще раз продемонструвавши, що виступає проти миру і стабільності»;
  • Україна заявила про глибоку стурбованість і закликала сторони повернутися до мирного діалогу;
  • США закликали сторони повернутися до переговорів у рамках групи ОБСЄ;
  • Папа Римський Франциск закликав врегулювати конфлікт без застосування зброї.

Також Інформатор писав, що МАУ тимчасово скасувала рейси Київ - Єреван через збройний конфлікт між країнами.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.