Блокування кордону польськими перевізниками: Україна направила Польщі ноту

Українські дипломати наголосили, що блокування українсько-польских кордонів шкодитиме інтересам обох країн та негативно позначиться на торгівлі

Україна направила ноту Польщі через плани перевізників блокувати кордони
Польщу застерігають від наслідків блокування кордонів

Україна звернулася із дипломатичною нотою до Польщі. Просить не допустити блокування польськими перевізниками спільного кордону, про що повідомили на днях в Укравтопромі. При цьому, польські перевізники мають наміри розпочати страйк вже 3 листопада і подовжити його аж до кінця грудня

Наміри польських перевізників прокоментував посол України у Польщі Василь Зварич у коментарі "Укрінформу". Як зазначив український дипломат, блокування польськими перевізниками товароруху або будь-яке його обмеження завдасть шкоди інтересам України та Польщі, а в умовах війни та навантаження на пункти пропуску такі дії недоречні.

"Ми сподіваємося, що польська влада зуміє досягти порозуміння з потенційними протестувальниками, щоб уникнути блокування кордону. Адже такі загрози протестувальників блокувати рух у пунктах пропуску зовсім не допомагають іміджу Польщі, а також тим польським підприємцям, які беруть участь або мають намір брати участь у проектах з відновлення України", – наголосив Зварич.

В Кабміні вимоги польських перевізників, які погрожують перекрити кордон і заблокувати низку пунктів пропускуз Україною, вважають переважно нереалістичними. Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач. Він перелічив вимоги польської сторони і прокоментував можливість їхнього здійснення. 

"Нереалістичною є вимога повернутись до системи видачі дозволів для роботи в Євросоюзі українським перевізникам. Наразі між Україною та ЄС діє угода, згідно якої українські перевізники їздять без дозволів в країнах ЄС. Угода про лібералізацію вантажних перевезень, згідно якій це відбувається, діє до кінця червня 2024 року. І тут важливо розуміти, що угода діє в два боки – тобто, що наші перевізники їздять без дозволів, що європейські перевізники їдуть в Україну з такими ж умовами. Тобто скасувати дію угоди на рівні уряду Польщу просто неможливо", – каже Деркач.

Дивною за словами Деркача є і вимога посилення правил перевезення за ЄКМТ (спеціальний багатосторонній дозвіл, який дає можливість здійснювати перевезення протягом року, що є учасниками системи квот ЄКМТ - Ред.). Бо ці правила розповсюджуються абсолютно до всіх перевізників країн учасниць-членів ЄКМТ.

Що стосується запровадження окремої черги, то так буде нечесно не тільки по відношенню до українських, але і до перевізників інших країн. А от, що стосується окремих черг для порожніх фур, то на сьогоднішній день на кордоні з Польщею їх пропускають два пункти Устилуг-Зосин і Ніжанковичі-Мальховіце, зазначив Деркач.

В чому причини страйку польських перевізників

За словами Деркача, це вже не вперше, коли Україна чує такі вимоги від польських перевізників. Від початку 2023 року польські аграрії влаштовували акції протесту проти транзиту українського зерна. Фермери заявляли, що українське зерно обвалює ціни на їхню продукцію. Найбільший протест тривав з 17 січня у Хелмі, де зібралося близько 500 тракторів. Тоді фермери блокували рух вантажівок на трасі від Хелма до КПП Дорогуськ.

Тепер польські перевізники незадоволені надмірною конкуренцією після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. В Польщі підкреслили, що перша акція протесту розпочнеться на КПП Корчова о 10:00 вже 3 листопада. Далі перевізники Польщі мають намір перекрити всі пункти пропуску між Україною та Польщею.

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що українських біженців у Польщі позбавлять виплат. Поляки наголосили, що допомога є тимчасовою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube