Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія

Читать на русском

Підбірка російських фейків та їхнє спростування

Читать на русском
Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія

Підбірка російських фейків та їхнє спростування

Останнім часом російська пропаганда поширює фейки про біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні. У російському міноборони заявили, що українські військові планують розмістити засоби ППО на місці поховання померлих від чуми в Одесі.

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Міністерство охорони здоров’я України

Біолабораторії у Запоріжжі

Дезінформація. Російські медіа поширили інформацію, нібито у Запоріжжі діє щонайменше три біолабораторії ЗСУ, якими керують США. Про це заявив місцевий колаборант Володимир Рогов, так званий «голова ради військово-цивільної адміністрації регіону» (російської окупаційної адміністрації).

Як насправді. У МОЗ України наголошують: усі лабораторні спроможності, які існують в Україні, виконують єдину мету — індикацію та ідентифікацію збудників інфекційних хвороб, що підпадають під регуляцію міжнародних медико-санітарних правил. В Україні немає жодних «американських біолабораторій» і не діють «військово-біологічні програми». 

Ще у 2005 році МОЗ України уклало з Міноборони США угоду про співпрацю у галузі запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї. У рамках угоди модернізували лабораторії, які займаються запобіганням зараження населення складними патогенами. До речі, до 2014 року програма зі зменшення біологічної загрози поширювалася і на російські лабораторії. Повний список лабораторій та установ, які підтримує Міноборони США, є у публічному доступі на сайті посольства США в Україні. У ньому немає запорізьких лабораторій.

Рогов, на якого посилаються у статтях, — це проросійський колаборант в окупованому Мелітополі. Він не займає ніякої легітимної посади в Запоріжжі чи області та не може бути офіційним джерелом інформації. У своїх соцмережах він поширює російські фейки про нацизм, біологічну зброю, «звільнення» територій «армією днр». Російських окупантів він називає «армією звільнення». Фейки про «американські біолабораторії в Україні» уже неодноразово спростовувалися.  

Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія 1

Розміщення засобів ППО на місці поховання померлих від чуми в Одесі

Дезінформація. 10 червня російські представники заявили, ніби в Одесі українські військові планують розмістити засоби ППО або макети таких комплексів біля місця захоронення жертв чуми. У випадку удару рф по цьому об’єкту Україна, за версією пропагандистів, звинуватить росію у виникненні біологічної небезпеки. 

Як насправді. В Одесі дійсно є заховання жертв епідемій чуми. Протягом 18-19 століть місто пережило кілька епідемій чуми. Після епідемії 1812 року жертв чуми почали хоронити на окремому кладовищі. На цьому ж місці захоронювали будівельне сміття, через що на кладовищі утворився високий насип. Згодом цей пагорб назвали Чумною горою або Чумкою.

Проте немає жодних підтверджень, що місцевість біля Чумної гори коли-небудь використовували у воєнних цілях. Речник голови Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук, назвав російські повідомлення частиною інформаційно-психологічної операції для розповсюдження панічних настроїв серед українців та погіршення міжнародного іміджу України.

Подібні інформаційні вкиди — це типова тактика рф у сучасній інформаційній війні. росія регулярно поширює безпідставні заяви про «українські провокації», хоча якраз саме росія відома власними провокаціями та використанням забороненої зброї.

Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія 2

Спалах холери в Україні 

Дезінформація. Цього тижня в мережі знову поширювали інформацію про те, що в Україні незабаром розпочнеться спалах холери через холерну паличку у воді. Однотипні дописи в соцмережах публікували жителі різних міст: Києва, Фастова, Херсона, Ірпеня, Одеси, Запоріжжя. Аналогічний текст іноді поширювали жителі росії: мовляв, буде «біологічна диверсія у зв’язку з ситуацією в Україні». Користувачі стверджували, що дізналися про потенційний спалах від знайомих медиків або працівників великих підприємств.

Як насправді. МОЗ України уже спростувало інформацію про можливий спалах холери, наголосивши, що в Україні є достатня матеріально-технічна база, аби запобігти епідемії. Останній підтверджений спалах холери в Україні стався у 2011 році в Маріуполі. Відтоді не зареєстрували жодного випадку зараження холерою.

Водночас ризик епідемії є на тимчасово окупованих територіях, зокрема в Маріуполі. Відсутність робочого централізованого водопостачання та каналізації, скупчення сміття та нечистот, стихійні поховання, розкладання трупів під завалами, відсутність ліків — все це підвищує ризики епідемії. Мер Маріуполя Вадим Бойченко припускає, що внаслідок гуманітарної катастрофи в місті вже можуть бути десятки випадків холери, проте через окупацію цю інформацію не можна підтвердити. Центр контролю та профілактики хвороб Донецької області продовжує лабораторний аналіз матеріалу хворих на гострі кишкові інфекції та стічних вод на холерні вібріони.

Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія 3

Ведення електронних медичних карток небезпечне для українських громадян

Дезінформація. Також у соцмережах хибно інтерпретують нововведення в системі охорони здоров’я в Україні. Антивакцинатор та конспіролог Сергій Гуластверджує, що електронні медичні картки пацієнтів, які збирається запроваджувати МОЗ, порушують конфіденційність інформації про пацієнтів, оскільки до цих електронних документів матиме доступ кожен чиновник. Крім того, за його словами, введення електронних карток призведе до того, що людей без їхнього дозволу залучатимуть до участі в експериментах.

Як насправді. Перші елементи електронної системи охорони здоров’я (eHealth) почали запроваджувати ще у 2017 році як складову медичної реформи в Україні. З 2019 року в Україні поступово почали використовувати електронні медичні картки. На початок лютого 2022 року електронні медичні записи охоплювали понад 80% форм паперових медичних документів.

Говорячи про введення електронних медичних карток, Гула посилається на брифінг заступниці міністра охорони здоров'я Марії Карчевич 18 лютого 2022 року. Вона повідомляла, що всі медичні заклади усіх форм власності вестимуть базові медичні записи в електронній системі охорони здоров’я, а всю необхідну медичну інформацію про пацієнта зберігатимуть в електронній медичній картці. Ці зміни, що дозволять повністю відмовитися від паперових карток, мали поступово впроваджувати у закладах протягом 5 місяців.

Електронна картка містить дані про консультації лікаря, проведені дослідження, обстеження, вакцинацію, електронні направлення та рецепти. Насправді повний перехід від паперової до електронної системи карток не порушує конфіденційності особистих даних. Чиновники не мають доступу до цих карток. Натомість такий доступ мають сімейні лікарі, з якими пацієнт підписав декларацію, та вузькі медичні спеціалісти, до яких пацієнт потрапив на прийом. Причому повну інформацію пацієнта може бачити лише сімейний лікар, інші лікарі мають доступ до інформації, яка безпосередньо необхідна для лікування.

Українців не будуть змушувати брати участь в експериментах. Будь-які експерименти, клінічні випробування препаратів можливі лише за згодою пацієнта — діджиталізація медичних послуг жодним чином не змінює цю норму законодавства.

Біолабораторії, спалах холери та "небезпечне" введення електронних медичних карток в Україні: фейки, які розповсюджує росія 4

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.