Більшість українців хочуть нових партій: політолог пояснив, чи значить це, що за Зеленського чи Порошенка не голосуватимуть

Експерт Володимир Фесенко наголосив, що найбільше українці звертають увагу на лідера, а не на політичну силу як таку

Вибори, Зеленський, Порошенко
51% хочуть бачити нові партії на виборах

Більшість українців хотіла б побачити на майбутніх виборах в Україні нові політичні партії. За це виступають 51% респондентів, свідчить свіже опитування "Рейтингу". У звʼязку з цим виникає питання, чи дійсно суспільство не забезпечить підтримку політсилам Володимира Зеленського чи Петра Порошенка під час майбутнього голосування.

З одного боку, результати дослідження явно демонструють попит на "свіжу кров", тож за ідеєю старі політичні фігури мають бути відкинуті. Однак насправді все не так просто. Про це 4 квітня у коментарі Інформатору розповів політолог Володимир Фесенко.

17-21 лютого соцгрупа "Рейтинг" від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту провела опитування щодо настроїв українців. Серед питань було таке: "Чи хотіли б Ви бачити нові політичні партії на майбутніх виборах, чи достатньо існуючих політичних партій?". 51% українців обрали варіант "Хотіли б бачити нові політичні партії". Ще 42% підтримали варіант "Достатньо існуючих політичних партій".

Підтримка на виборах

На тлі низького рейтингу Верховної Ради (згідно з опитуванням, її діяльність тим чи іншим чином схвалюють лише 19% громадян) очевидно, що суспільство вимагає нових опцій, які б вони підтримали під час майбутніх виборів. Однак політолог Володимир Фесенко вважає, що це не зовсім так. На його думку, бажання отримати більше політичних проєктів у бюлетені "ні на що не вказує".

Володимир Фесенко
Володимир Фесенко

"Це питання, воно абстрактне. Голосують українці не за партію, а за партію на чолі з конкретним лідером. Наприклад, минулого року в українців питали, яку партію вони хочуть. Відповіли "Партію військових". Але завтра можуть створити десять "Партій військових". І найбільшу підтримку отримає та, де будуть найбільш популярні лідери", - сказав експерт.

Фесенко також розповів, що наразі в Україні станом на січень 2022 року було зареєстровано 370 політичних партій. Тож зважати треба не на запит на нові політичні сили, а на те, які лідери у них будуть. Політолог додав, що без фігури Зеленського партія "Слуга народу" не має ваги у суспільстві, однак якщо президент перейде до іншої політичної сили, у неї будуть шанси пройти до Верховної Ради після виборів.

"Українці голосують персонифіковано. Коли є популярність лідера, його партія перемагає на виборах. Таких прикладів багато", - додав Фесенко.

Опитування було проведено соцгрупою "Рейтинг" від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту. Дослідження проводилося по всій території України (крім окупованих територій) з 17 по 21 лютого 2024 року. Метод опитування – телефонні інтерв’ю з використанням комп’ютера на основі випадкової вибірки мобільних номерів. Всього було опитано 2,000 жителів України віком від 18 років. Вибірка не включає українців, які зараз не перебувають в Україні. Помилка репрезентативності дослідження не перевищує 2.2%. Дослідження фінансувалося Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Українці все менше схвалюють діяльність Зеленського

Згідно з тим самим опитуванням, станом на лютий-2024 рівень схвалення українцями діяльності президента Володимира Зеленського значно знизився. Дослідження показало, що, за останніми даними, тим чи іншим чином схвалюють кроки глави держави 63% респондентів. У вересні-2023 цей показник становив 82%. Водночас кількість незадоволених Зеленським українців зросла до 33%.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що зниження рейтингу Зеленського повʼязане з ситуацією на фронті, яка, за його словами, перебуває у стагнації. Політтехнолог підкреслив, що під час цього періоду громадяни відчувають розчарування, оскільки незрозуміло, що буде далі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube