Словацькі громадяни зібрали кілька мільйонів євро на снаряди України попри спротив прем'єра Фіцо
Україна отримала 122 тонни снарядів, гроші на які зібрали словаки. Мешканці країни пішли проти волі прем'єр-міністра Роберта Фіцо, який відмовився приєднатися до чеської снарядної ініціативи. Вони зібрали 4,5 млн євро, знайшли снаряди та закупили їх, витративши менше ніж п'ять місяців.
Про це повідомив словацький телеканал TV Joj із посиланням на офіційну заяву представника кампанії "Боєприпаси для України" Федора Блащака. За його словами, на боєприпаси було витрачено 4 млн євро, ще на 500 тисяч придбають гранатометні постріли для ЗСУ.
"Комусь це може здатися довгим – 4-5 місяців, але для поставок військової техніки та боєприпасів це рекордний термін", – сказав Блащак.
Ще один активіст ініціативи, Маріан Куліч, сказав, що це – чіткий сигнал від словаків як Україні, так і уряду проросійського прем'єра Словаччини Роберта Фіцо. Фіцо, доречі, свого часу образливо відізвався як про активістів, так і про ініціативу.
"7 жовтня - великий день, на який ми чекали від самого початку, коли розпочали збір боєприпасів. Це був чіткий сигнал від словаків. 70 тисяч громадян долучилися до цього збору та продовжують робити регулярні пожертви на боєприпаси, щоб Україна могла захиститися від агресора", – заявив Куліч.
Взимку цього року в Україні почався справжній снарядний голод через затримки постачання озброєння із США. Чехія вирішила допомогти закрити це питання й, залучившись підтримкою інших європейських країн-союзників, заявила, що може забезпечити для ЗСУ від 50 до 100 тисяч снарядів великого калібру на місяць.
Пошуки артилерійських снарядів велись як у країнах ЄС, так і за його межами. У Чехії відмовились назвати держави, де вдалось закупити 800 тисяч снарядів для України. Відомо, що в Євросоюзі мають намір постачати Україні від 2 мільйонів снарядів щороку, починаючи з 2025 року.
Першу партію снарядів за першою ініціативою передали Україні у червні. Їх тип та обсяг партії не розкрили. Кошти на снаряди надали країни-союзниці. Протягом липня-серпня Чехія відправила до України ще 100 тисяч боєприпасів. Відомо, що до ініціативи приєдналися 18 країн. З них 15 вже виконали свої зобов'язання, зробивши внески.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.