Більше не на старий новий рік: коли і як тепер правильно посівати у Щедрий вечір

Цього року свято Маланки та Василя відзначаємо 31 грудня та 1 січня

Діти та руки
Співати щедрівки та посівати можна не всім

В Україні кожного року відзначають Щедрий вечір. Раніше його відзначали 13 січня, але у цьому році дата святкування змінилася і усі дати неперехідних свят (тобто, фіксовані) змістилися на 13 днів раніше. Це пов'язано з тим, що Православна церква України (ПЦУ) з 1 вересня перейшла на новоюліанський календар. Тому відзначати Маланку цього року будуть 31 грудня, а Василя - 1 січня. Тобто, обидва свята випадають на переддень і початок Нового року.

Традиції свята

Щедрий вечір, або свято Маланки - українське народне та церковне свято. Обряд на свято передбачає традиційне перевдягання у тварин та фольклорних персонажів. На свято Маланки молодь у масках чи без них щедрує, ходить із козою, водить переодягненого в Маланку хлопця. Нині звичай носить більш карнавальний характер.

Виходячи з назви свята, щедрого вечора прийнято накривати щедрий, багатий стіл. Вважалося, що такий стіл забезпечить багатство господареві наступного року. Перед щедрим бенкетом треба було порадувати народ щедрівками. Також прийнято у цей день залишати частування будинковим та духам предків.

Як щедрувати

Святкуючи свята за новим стилем, щедрувати доведеться 31 грудня на Новий рік напередодні свята Василя. Традиційно саме дівчата можуть займатися щедруванням - співом та музикою славити господарів та бажати їм достатку. Проте у деяких регіонах України щедрують і хлопці. Старші люди і дітлахи щедрувати не ходять.

У щедрівках акцент завжди роблять на побажання матеріальних благ: статків, багатого врожаю, досягнень у новому році. У відповідь господарі будинку мають обдарувати щедрувальників. Як правило, це солодощі чи гроші. А ось не пустити в будинок щедрувальників - до бід та збитків.

Як посівати

Посівати (або засівати) ходять лише хлопчики та хлопці вранці 1 січня. Причому чим раніше це зробити, тим краще, адже перші посівальники отримують найкращі подарунки. Переступити поріг першим повинен неодмінно чоловік-посівальник - тоді, мовляв, і гроші, і достаток у будинку будуть водитися. А ось жінка-перша гостя - це нібито до сліз та смутку.

У будинку розкидали приспівуючи посівальні пісні зерно, як правило, жито, ячмінь та пшеницю. Зерно, яким посівали будинок, вважалося його оберегом. Зазвичай воно залишалося на підлозі у житлі до заходу сонця, прибирати його раніше - не на добро. Важливо, що зерно для посіву має бути цілісним. Не можна посівати горохом, пшоном та просом. Вважається, що це приверне сльози до будинку.

Що співати

Ми щедруєм і співаєм під вікном.
Щастя, долі вам бажаєм всім гуртом.
Хай квітують ваші ниви золоті,
Щоб життя було щасливе в майбутті.

***

Тільки визирнув на небо
Місяць-зорепас,
Щедрий вечір, добрий вечір
Завітав до нас.
Йшов - не йшов, а просто линув,
Ми його чекали,
Щоб велику Україну
Лихо обминало.
У родину нашу всеньку
Стиха увійшов -
І до кожного серденька
Світлий шлях знайшов.
Залунали скрізь щедрівки
І слова вітань!
Щедрий вечір, добрий вечір…
Добрий день, настань!

***

Сію, сію, посіваю
З Новим роком всіх вітаю!
Щоб Вам весело жилося,
Щоб задумане збулося,
Щоб ніколи не хворіли,
Щоб нічого не боліло,
Щоб у праці все горіло
Та й в кишені шелестіло!
Щоб, як квіти, Ви цвіли
Та сто років прожили!

***

Меланочка ходила,
Василечка просила:
- Василечку, мій батечку,
Пусти мене у хаточку.
Радуйтеся, люди,
До вас свято буде,
Столи застеляйте,
Нам пиріг давайте.

***

Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
"Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару, -
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube