Одна з європейських країн, куди постачають цю олію, є Литва, в якій діє заборона на ввезення білоруських продуктів
Білоруське підприємство "Агропродукт" використовує використовує у своїй роботі ріпаки, вивезені з тимчасово окупованої Херсонської області. Після цього білоруси продають готові ріпакову олію в країни Євросоюзу. Одна з них - це Литва.
Примітно, що в Литві водночас діє заборона на ввезення білоруських продуктів, включно з ріпаковою олією, але це нікого не зупиняє. Про це йдеться у розслідуванні програми "Схеми".
За даними, Федеральної державної інформаційної системи "Зерно", у 2023 році з тимчасово окупованої частини Херсонської області до Білорусі вивезли майже 5 тисяч тонн насіння ріпаку. П'ять компаній у Білорусі отримали сировину, зокрема і "Агропродукт". Це один із найбільших виробників ріпакової олії, яка експортується до ЄС.
Країни ЄС протягом півроку у 2024-му закупили понад 90 тисяч тонн ріпакової олії з Білорусі на понад 67 мільйонів євро. В основному, це були Литва та Латвія. За інформацією від білоруської опозиційної організації "Спільнота залізничників Білорусі", ці країни протягом усього 2024 року отримали приблизно по 50 тисяч тонн ріпакової олії тільки від "Агропродукту".
Попри те, що з черня 2024 року у Литві діє заборона на ввезення продуктів з РБ, її логістичні компанії підтвердили співпрацю з "Агропродуктом". А ця компанія, своєю чергою, має зв'язки з білоруською владою, встановили журналісти.
Зазначену компанію заснувала білоруська "Транзит-Авто 2003", яка у 2023 році потрапила під українські санкції через допомогу російським окупантам у перевезенні військової техніки та солдатів. Втім, за даними журналістів, її виробника олії "Агропродукт" немає у санкційних списках ЄС та України, тож він має право безперешкодно постачати продукцію до Європи.
США запропонували Білорусі угоду, яка може призвести до ослаблення російського впливу на країну. У рамках угоди, Білорусь зобов’язується звільнити значну кількість політичних в'язнів. А в обмін на це Сполучені Штати мають послабити санкції щодо білоруських банків та експорту калію.
Згідно з інформацією, наданою виданням The New York Times, нещодавно, 12 лютого, у Мінську відбулася важлива зустріч між правителем Білорусі Олександром Лукашенком та високопосадовими американськими чиновниками, зокрема заступником помічника держсекретаря США Крістофером В. Смітом. Це була перша така зустріч за останні п'ять років, що відкриває шлях до потенційного відновлення дипломатичних відносин між США і Білоруссю, яка є одним з найближчих союзників Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.