Білий дім оприлюднив заяву щодо угоди про надра: є нові деталі

Наголошується, що угода також зміцнить стратегічне партнерство між країнами з метою довгострокової реконструкції та модернізації у відповідь на масштабні руйнування, спричинені РФ

Угод про надр
Білий дім оприлюднив заяву щодо угоди про копалини. Фото: Getty Images

Білий дім назвав угоду про надра історичною. Це перше у своєму роді партнерство задля відновлення та довгострокового економічного успіху України. Від початку і до кінця документ є повністю заснованим на співпраці партнерством між країнами, від якого виграють як США, так і Україна.

Про це йдеться в оприлюдненій на сайті Білого Дому заяві. Водночас вона містить нові деталі щодо угоди.

"Це партнерство представляє економічну зацікавленість Сполучених Штатів у забезпеченні вільного, мирного та суверенного майбутнього для України", - йдеться у повідомленні.

Зазначається, що угода також зміцнить стратегічне партнерство між Вашингтоном і Києвом з метою довгострокової реконструкції та модернізації у відповідь на масштабні руйнування, спричинені повномасштабним вторгненням РФ. Мінфін США та Міжнародна фінансова корпорація розвитку США (DFC) працюватимуть разом з урядом України над завершенням управління та просуванням цього важливого партнерства.

Крім того, американська сторона оголосила довгострокові вигоди для обох країн. Зокрема, відзначили, що:

  • Партнерство між США та Україною передбачає створення фонду, який отримуватиме 50% роялті, ліцензійних платежів та інших подібних платежів від проектів з видобутку природних ресурсів в Україні. Ці гроші будуть інвестовані в нові проєкти в Україні, які принесуть довгострокові прибутки як американському, так і українському народам.
  • У міру визначення нових проєктів ресурси фонду можуть бути швидко спрямовані на економічне зростання, створення робочих місць та інші ключові пріоритети розвитку України.
  • Непрямі вигоди включатимуть сильніший приватний сектор та міцнішу, довговічнішу інфраструктуру для довгострокового успіху України.
  • Партнерство контролюватиметься компанією з рівним представництвом трьох українських та трьох американських членів правління, які працюватимуть разом у рамках спільного процесу прийняття рішень щодо розподілу ресурсів фонду, таких як інвестиції та дистрибуція.
  • Партнерство також забезпечить найвищий рівень прозорості та підзвітності для того, щоб народи України та Сполучених Штатів змогли скористатися перевагами відновлення України.
    Проєкти у сфері природних ресурсів включатимуть мінерали, вуглеводні та розвиток відповідної інфраструктури.
  • Якщо Сполучені Штати вирішать придбати ці ресурси для себе, США матимуть першочергове право або придбати їх, або призначити покупця на свій вибір.

У заяві називають економічну безпеку - національною. І ця гарантія, наголошується, запобігає потраплянню критично важливих ресурсів до чужих рук.

Крім того, жодна держава, компанія або особа, яка фінансувала або постачала російську військову машину, не буде дозволено отримувати вигоду від відновлення України. Йдеться, щокрема, про участь у проєктах, що підтримуються ресурсами Фонду, наголосили у США.

"Важливо, що це партнерство надсилає потужний сигнал Росії — Сполучені Штати зацікавлені у довгостроковому успіху України", - долали у Білому домі.

Угода про надра

Україна та Сполучені Штати підписали договір про економічну співпрацю, який передбачає розширення американського доступу до українських природних ресурсів, а також створення фонду для інвестицій у відновлення країни.

Перед укладенням угоди сторони підписали меморандум про взаєморозуміння, який став першим етапом у формуванні партнерства. Згідно з текстом документа, співпраця охоплює 57 видів мінеральної сировини, серед яких - стратегічно важливі та критичні для обох економік. За словами прем'єр-міністра Дениса Шмигаля, механізм роботи фонду базується на принципі 50/50 - як у фінансуванні, так і в прийнятті рішень.

Угода між Україною та США про копалини закріплює важливі для нашої країни пункти. Тепер держава отримає нові можливості для розвитку. Водночас вона буде вигідною як для нас, так і для американців. Про це заявила перша віцепрем’єр-міністерка України, міністерка економіки України Юлія Свириденко в ефірі телемарафону.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube