Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами

Читать на русском

«Порядки» так званої «влади «лнр» торкнулися і освіти Луганщини

Читать на русском
Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами

«Порядки» так званої «влади «лнр» торкнулися і освіти Луганщини

«Порядки» так званої «влади «лнр» торкнулися і освіти Луганщини. Діти змушені навчатися за програмами країни-агресорки росії.

Варто зазначити, що більшість території регіону – це невеликі громади, де левова частина шкіл працюють у сільській місцевості. У селах кількість учнів у навальних закладах сягає від 20 до 120 осіб. А от у містах та селищах міського типу ситуація трохи краща – навчання у школах здобувають до тисячі дітей.

З приходом окупаційної влади керівникам закладів освіти запропонували співпрацю. Дехто – погодився із власних уподобань, дехто – через безвихідь, ще частина від роботи відмовилася. Журналістка нашого видання поспілкувалася з директором однієї зі шкіл, який не пішов на співпрацю із загарбниками.

«Нас викликали всередині березня на зустріч з так званим «міністром освіти «лнр». Атмосфера була у залі така, наче, якась голлівудська зірка приїхала до нас. Знаєте про що нам відразу заявили? Все, забудьте що таке Україна, бо її більше немає, – ділиться керівник сільської школи Микола, – я відразу після цих слів вирішив для себе, що працювати тут не буду».

На зустрічі директорам шкіл оголосили про те, що відтепер учні не вивчатимуть української мови та літератури, а також історії України. На зміну прийде справжнісінький «руський мир» - російська мова та література, історія Вітчизни, Всесвітня історія та суспільствознавство. І, звісно ж, 5-бальна система оцінювання знань.

«Шість годин на тиждень історії. Це ж про що там вивчати можна? Окремі розділи, мабуть, й історії «путінізма» є в них. А про українських письменників вони взагалі чути не хочуть. Та що там казати. Вони навіть прибрали у назві Луганського національного університету частинку «імені Тараса Шевченка». Чесне слово, наче й не жили ми з цими людьми в одній країні, в одній області. Вони просто зазомбовані російською пропагандою»

Навчання у школах почали з квітня, а перереєстрацію закладів зробили тільки у травні. Вчителі вийшли працювати «на волонтерській основі заради дітей». Та деяка частина педагогів відмовилась від співпраці. А от уроки для дітей були нічим не іншим, як пародією на навчання.

«Моя дитина виїжджала до школи, як завжди. Уроки починались о пів на дев'яту. А вже о пів на дванадцяту зустрічаю вдома. Раніше о другій дня, а то й о пів на третю приходив. Якісь дивні уроки», - розповідає мама 8-класника Андрія.

А от сам Андрійко на питання «що робите на уроках?» каже: «У нас скорочені уроки. Нам вчителі дають завдання і ми можемо самі сидіти до дзвінка. Дуже не напружуємося, практично нічого не робимо».

Наш головний герой Микола продовжує свою історію. Каже, до тих, хто не погодився продовжувати й надалі очолювати школу приїжджала так звана «прокуратура «лнр» з погрозами.

«Ці самозванці приїжджали до моїх колег. Питали, чого це не хочуть далі працювати, бо «для вас ничего же не изменилось». А у декого взагалі весь будинок перевернули догори ногами. Начебто, шукали матеріально-технічну базу – ноутбуки, придбані українською владою у школи. Казали, щоб віддавали їм. Та от справа в тім, що їх ніхто й не привласнював собі. Їх [окупантів], звісно ж, цікавить наша техніка, бо все сучасне. Розумієте, у нас кожнісінька сільська школа мала мультимедійні дошки, ноутбуки, інтерактив. Кожен клас мав спецобладнання. Вони хочуть все це собі привласнити», - обурено та водночас із розпачем в душі говорить Микола.

А управління школою, де працював пан Микола, взяла молодь. Тим паче, відразу проявила ініціативу до керівництва та із радістю «стала за штурвал кораблем». Вчителі, що залишились працювати на свої посадах, зробили це зі своїх поглядів на нову «владу».

«Ми займаємось з управлінням освіти звільненням цих педагогів, які одразу «змінять капелюха», як прийде інша влада. Тим паче, що Ірина Верещук наголосила на цьому. А отримувати гроші від України (вчителі знаходяться у простоях) і сподіватись на зарплатню від «лнр» не вийде. Знаєте ж, не можна одночасно сидіти на двох стільцях».

Зараз навчання в школах вже завершилось – 25 травня, як і в росії, відбулося свято останнього дзвінка. Діти отримали свої перші документи. Та не ті, що хотілося. «Влада «лнр» розпорядилася про видачу документів так званої «лнр».

«Ви ж розумієте, що ці документи – це просто папірець і не більше. Ця республіка не визнана світом. Куди далі дитина піде навчатися з тим свідоцтвом чи атестатом? Ну тільки до росії. А в росії вже ми маємо те, що європейські виші відмовились визнавати російську освіту», - говорить пан Микола.

«Традиційних ремонтів до нового навчального року в школах не проводять. Хоча ми вже в 20 числах червня починали марафети наводити, щоб дітки у вересні переступили поріг школи та своїх класів і опинилися в оновленій  другій домівці. Мабуть, грошей у них немає, - сміється директор і додає, - все ж на їхню «спецоперацію» йде».

Ремонтів немає, зате є так звана «перекваліфікація» для вчителів: на курси підвищення до Луганська у червні відправили педагогів української мови та літератури, а також істориків. «Влада» обіцяла направляти й до російських міст, та поки що півроку (436 годин) перекваліфікації з української на російську.

«Зараз ділюся з вами найсокровеннішим. Знаєте, нелегко жити у рідному селі, проходити повз школу, в якій працював більше десяти років директором і вдвічі більше вчителем. Це моя друга дитина. Душу вклав у кожен куточок школи. А вони [колаборанти] зірвали всі плакати, стенди, малюнки на стінах замалювали. Звісно, їхніми руками нічого не робилися, то й легко нівечити усе. Та нічого. Усе відновимо, намалюємо, замовимо новеньке. Все стане ще кращим. Україна переможе, я вірю, бо інакше й бути не може», - упевнено говорить директор сільської школи Микола.

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 1

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 2

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 3

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 4

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 5

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 6

Без української мови та історії України. На окупованих територіях Луганської області загарбники так званої «лнр» впроваджують освіту за російськими стандартами 7

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.