Без "допомоги" росіян не обійшлося: ООН згортає десятирічну миротворчу місію в Малі

Чинний мандат місії закінчувався у червні

Війна в Малі
У завершенні місії звинувачують ПВК Вагнера

30 червня на засіданні Ради Безпеки ООН, представники 15 країн світу вирішили припинити десятирічну миротворчу місію в Малі. Рішення прийняли одноголосо. Про це, ще два тижні тому, попросила сама ж військова хунта цієї західноафриканської країни. Що стало причиною такого рішення — дізнавайтеся в нашому матеріалі. 

Операція, відома як MINUSMA, розпочалася ще в 2013 році. Тоді, на Малі щосили намагалася зупинити екстремістський повстанський рух, який укоренився після повстання у 2012 році. Відтак за рік опісля повстання, Рада Безпеки ООН направила в країну миротворців, що мали б посприяти у відновленні стабільності. Однак цього зробити не вдалося, тож у 2020 та 2021 роках на Малі знову почалися два перевороти.

Миротворці ООН відігравали важливу роль у захисті цивільного населення від ісламістів, які вбили тисячі людей. Однак у 2021 році Малі об'єдналася з російською групою найманців Вагнера. Що й стало причиною завершення операції. 

Що тепер?

Як повідомляє агентство Reuters, речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі заявив 30 червня, що очільник ПВК «Вагнер» Євген Пригожин, який очолював невдалий заколот у Росії минулих вихідних, допоміг організувати відхід миротворчих сил ООН – «для сприяння інтересам «Вагнера».

"Ми знаємо, що високопоставлені малійські чиновники працювали безпосередньо зі співробітниками Пригожина, щоб повідомити генеральному секретареві ООН про те, що Малі відкликає згоду на місію MINUSMA", – сказав Кірбі.

Цього ж дня Рада безпеки ООН одноголосно підтримала припинення роботи десятирічної миротворчої місії в Малі після того, як військова хунта цієї західноафриканської країни раптово попросила 13-тисячний персонал місії виїхати. 

"Завершення операції, відомої як MINUSMA, ухвалено після років напруженості та урядових обмежень, які заважали миротворчим повітряним і наземним операціям,після того, як у 2021 році Малі об’єдналася з російською групою найманців Вагнера в 2021 році", — йдеться в повідомлення. 

Під час голосування в Раді Безпеки Білий дім звинуватив лідера ПВК "Вагнер" Євгєнія Пригожина у сприянні виведенню миротворців ООН з Малі і заявив, що має інформацію, що свідчить про те, що з кінця 2021 року влада Малі виплатила Вагнеру понад 200 мільйонів доларів.

"Прігожин допоміг спланувати цей від'їзд на користь Вагнера", - заявив журналістам представник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі. "Ми знаємо, що високопоставлені малійські чиновники працювали безпосередньо зі співробітниками Прігожина, щоб повідомити генерального секретаря ООН, що Малі відкликала згоду на місію MINUSMA", - пише Reuters.

Після виходу миротворців, деякі експерти побоюються, що ситуація з безпекою на Малі може погіршитися, внаслідок чого недостатньо екіпірована армія Малі з приблизно 1000 бійців "Вагнера" боротиметься з бойовиками, які контролюють ділянки території на півночі та в центрі пустелі.

Нагадаємо, після невдалого бунту у РФ найманців ПВК "Вагнер" перекидають до Білорусі. Там вже збудували для них польовий табір, який розрахований на 8 тисяч осіб.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

 
Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube