Експрезидент США може використати економічні важелі, щоб підштовхнути Путіна до переговорів з Києвом, водночас він вважає, що членство України в НАТО не є варіантом у короткостроковій перспективі
Колишній президент США Дональд Трамп і його кандидат на пост віцепрезидента Джей Ді Венс оприлюднили свій план щодо завершення війни в Україні. Вони пропонують заморозити конфлікт з автономними регіонами по обидва боки демілітаризованої зони. При цьому, Київ вступати в НАТО не буде.
Про це повідомляє Financial Times. Видання зазначає, що в плані Трампа йдеться про переговори з Путіним, заморозку війну та долю України щодо НАТО.
Як пише FT, концепція Дональда Трампа переглядає мінські угоди 2014 і 2015 років, які не змогли зупинити бойові дії на сході України. Один із радників колишнього президента США заявив, що в цих угодах було окреслено план збереження територіальної цілісності України із закріпленням автономних зон, але умови так і не були реалізовані або приведені у виконання.
Цього разу, за словами радника Трампа, будуть передбачені механізми примусу до виконання угоди з наслідками за її порушення. Однак за дотриманням угоди мають стежити європейські війська, а не сили НАТО чи миротворці ООН.
Союзники Трампа стверджують, що Україна програє війну, і тому наполягати на врегулюванні морально правильно. На думку Трампа, президент США Джо Байден мав би поговорити з російським президентом Володимиром Путіним, як президенти говорили з радянськими лідерами під час холодної війни. Водночас він вважає, що членство України в НАТО не є варіантом у короткостроковій перспективі.
Фред Флейц, який працював у першій адміністрації Трампа, каже, що членство в НАТО можна виключити на кілька років. Зокрема, щоб змусити Росію піти на переговори.
"Ми заморожуємо конфлікт, Україна не поступається жодними територіями, вони не відмовляються від своїх територіальних претензій, і ми ведемо переговори, розуміючи, що остаточної угоди, ймовірно, не буде доти, доки Путін не піде зі сцени", - каже Флейц.
Такий підхід, як наголошує FT, не знайде одностайної підтримки в Республіканській партії.
Один із провідних республіканських експертів із національної безпеки в Палаті представників Майк Волтц запропонував Трампу використати економічні важелі, щоб підштовхнути Путіна до переговорів з Україною. Йдеться про загрозу обвалення російської економіки завдяки зниженню цін на нафту і газ.
"Президент дуже добре розуміє, що таке важелі тиску, а у нас є величезні економічні важелі впливу на Росію", - заявив він, наголосивши, що Саудівська Аравія, важливий союзник Трампа в його перший термін, не вітатиме такий крок.
Наближені до Трампа стверджують, що він зможе чинити серйозний економічний тиск на Путіна. Як доказ його миротворчих здібностей вони наводять Авраамські угоди, підписані в його перший президентський термін між Ізраїлем і ОАЕ, Бахрейном, Марокко і Суданом.
"Він показав, що знає, як посадити за стіл переговорів обидві сторони. Він робив це послідовно. Наступними будуть араби та ізраїльтяни, росіяни та українці", - заявив американський дипломат Річард Гренелл.
Трамп неодноразово казав, що він зупинить війну Росії за одну добу. Але навряд чи він насправді зосереджений на цьому питанні. Власну передвиборчу кампанію він побудував на внутрішньоамериканських проблемах.
Як повідомляє The Economist, Трамп не схильний підтримувати членство України у НАТО. Він буде наполягати, щоб наша країна отримала нейтральний статус. Це Києву дуже невигідно, бо за такої умови агресія Росії може повторитися. Це також буде негативним сигналом для західних інвесторів: вони уникатимуть вкладень в Україну, як ризикованих. При тому після війни Україна гостро потребуватиме інвестицій, через руйнування інфраструктури та енергетики, втрату територій, об’єктів промисловості внутрішніх ресурсів в неї залишиться вкрай мало.
Проте Трамп також не схильний підігрувати Росії, навіть попри "дружбу з Путіним". Він може ініціювати багатосторонні переговори з Росією щодо припинення вогню та встановлення миру. За одним сценарієм, сторонам вдасться домовитися. Україна втратить території, залишиться поза НАТО, але, мабуть, збереже статус військового союзника США. Саме такий статус має Ізраїль.
У The New York Times писали, що погляди Дональда Трампа щодо України могли значним чином сформуватися під впливом Путіна. Журналісти пояснюють, що Путін змальовував Трампу Україну, як державу з дуже високим показником корупції. А сам комплексний вплив на Трампа почався ще у 2017 році.
Однак, нещодавно Трамп у своєму інтерв'ю заявив, що погрожував президенту РФ завдати удару по самому центру Москви, якщо той продовжить агресію в Україні. Зазначається, що ця розмова відбулася, коли Трамп займав пост американського голови.
Нагадаємо, кандидатка в президенти США від Демократичної партії Камала Гарріс попередила, що під керівництвом Дональда Трампа Путін буде "сидіти в Києві". За її словами, заяви Трампа, що він вирішить конфлікт між Україною та Росією за один день є небезпечним сигналом.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.