Бельгія заявила про реформу ЄС перед розширенням: що пропонують змінити

Існування ЄС без України у майбутньому у якості його частинки не розглядається

Бельгія заявила про необхідність реформи ЄС
Бельгія готовує у ЄС

Від початку січня 2024 року Бельгія втринадцяте головує в Раді ЄС, у якій уряди країн ЄС представляють їхні міністри. Пріоритетами головування Бельгії стали захист верховенства права та демократії, зміцнення конкурентоспроможності ЄС, зелена та справедлива трансформація, посилення заходів охорони здоров’я, захист кордонів та просування глобальної ролі Європи. Втім ключовим і найважливішим завданням буде робота щодо подальшої підтримки України і її членства у ЄС.

Про те, що існування ЄС неможливе без України повідомив прем’єр-міністр Бельгії Александер де Кроо. Він зазначив, що саме Україна у серці ЄС є головною запорукою стабільності й для неї самої, і для усієї Європи. 

"Наше головування відбувається у той час, коли європейці дивляться на ЄС більше, ніж будь-коли. Вони чекають на Союз із чіткими сподіваннями захистити їх, зміцнити наше процвітання, підготувати наше спільне майбутнє. Це спільне майбутнє, безумовно, також означає Україну в серці Європи. Це найкраща гарантія нашої сили, стабільності та колективної безпеки для народу України та Європи",  – заявив де Кроо.

Де Кроо нагадав, що зовнішньою політикою і питанням озброєння Києву займаються саміти ЄС і Рада ЄС на засіданнях під головуванням голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля, але в кінцевому підсумку це будуть бельгійці. Саме вони понесуть відповідальність за щоденне пілотування дебатів про санкції проти рф, пошук коштів для Києва, зокрема у контексті 50 мільярдів євро на 2024-27 роки, які Угорщина заблокувала в грудні. Також бельгійці в Раді ЄС із загальних справ мають отримати згоду решти країн ЄС на детальний мандат на переговори щодо вступу України та Молдови до ЄС. Відтак, ЄС має змінитися ще до того, як прийме у свої ряди двох нових членів.

"Це також означає, що нам потрібно реформувати Європейський Союз. Ми знаємо, що в певний момент ведуться дискусії про розширення. Наше послання дуже чітке. Перш ніж ми станемо більшими, ми повинні стати кращими. Нам потрібен Європейський Союз, здатний ухвалювати рішення швидше, зберігаючи при цьому свою єдність, і ефективніше використовувати ресурси, які надає йому наше європейське населення", – заявив де Кроо.

Реформа ЄС: про що йдеться


У цьому півріччі не буде жодної конкретики щодо внутрішніх реформ ЄС, включно з тими, що стосуються його майбутнього розширення, але бельгійці, ймовірно, намагатимуться підтримувати цю тему. Вочевидь, вони будуть встановлювати робочі графіки чи визначати цільові групи.

Найбільш конкретним викликом для Союзу є можлива реформа майбутньої політики згуртованості та аграрної політики (розширеному Союзу знадобиться або значно більше грошей у цих сферах, або значні зміни в правилах розподілу коштів). Здається, ні в кого в Раді ЄС немає бажання реформувати договори ЄС, запропоновані Європейським парламентом, а ідеї зміни правил голосування в Раді ЄС (можливо без зміни договорів) наразі дуже далекі від реалізації, оскільки для цього необхідна одностайність 27 країн ЄС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube