Президент зазначив, що наразі неясно, коли постачання газу буде відновлено
Сербія почала використовувати газ із власних резервів через припинення щоденних постачань у 1,7 млн кубометрів з Азербайджану. Це сталося через невідомий форс-мажор. Очікується, що ситуація покращиться за місяць чи два. Країна частково залежить від російського газу, а США напередодні запровадили найпотужніші санкції проти російських нафтогазових гігантів.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на заяву президента Сербії Олександра Вучича. Президент повідомив журналістам, що Азербайджан припинив постачання газу до Сербії, і невідомо, коли вони поновляться.
"Ми отримали інформацію від наших братів та друзів з Азербайджану, що через форс-мажорні обставини та проблеми, з якими вони зіткнулися, починаючи відсьогодні ми не можемо розраховувати на 1,7 мільйона кубометрів газу, які щодня надходили", — сказав Вучич.
Президент зазначив, що наразі неясно, коли постачання газу відновлять.
"Це означає, що відсьогодні ми почнемо використовувати газ із резервів", - додав Вучич, висловивши сподівання, що ситуація нормалізується через місяць чи два.
У 2023 році Сербія, яка споживає понад 3 млрд кубометрів газу щороку, підписала угоду з Азербайджаном про закупівлю 400 млн кубометрів природного газу на рік, починаючи з 2024 року. Решту газу Сербія отримує з Росії, проте країна, яка прагне вступити до Європейського Союзу, зазнає тиску щодо скорочення залежності від російського газу та нафти.
У п'ятницю, після запровадження нових санкцій США проти нафтового сектора Росії, Вучич оголосив, що російська компанія "Газпром нафта" має протягом 45 днів вийти зі складу акціонерів сербської нафтової компанії NIS, де їй належить контрольний пакет акцій. NIS є одним із найбільших платників податків до бюджету Сербії. Компанія належить "Газпрому нафти" (50%), "Газпрому" (6,15%) та уряду Сербії (29,87%); Інші акції розподілені між дрібними акціонерами.
Раніше цього тижня Болгарія оголосила, що Азербайджан припинив постачання газу за контрактом з 7 по 11 січня з невказаних технічних причин.
Зупинка постачання сталася після того, як у п'ятницю підрозділ BP в Азербайджані повідомив, що призупинив роботу платформи "Шах Деніз Альфа" (SDA) після виявлення технічної проблеми із підводним експортним трубопроводом газового конденсату.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.