Наслідки операції палестинських терористів ще більше поляризують світ та несуть загрозу стратегічним планам Американців
Ізраїль мобілізує рекордну кількість резервістів та проводить авіаудари по Газі, знищуючи об’єкти терористів і ліквідовуючи їхніх лідерів, але протистояння може затягнутися. За такого сценарію розвитку подій є ризик включання в конфлікт третіх сторін та довготривалого періоду нестабільності в стратегічно важливому регіоні світу. Ситуація продемонструвала подальшу поляризацію країн на авторитарний та демократичний блоки. Хоч наразі нема доказів їх причетності, експерти відзначають, що головними бенефіціарами конфлікту стали Китай, Іран та росія.
Після оголошення війни організації ХАМАС, яка в суботу, 7 жовтня здійснила акт масового тероризму проти мирних жителів, Ізраїль розпочав масову мобілізацію резервістів. Військові повідомляють, що за 48 годин зібрали 300 тисяч людей — це рекорд для країни з населенням у дев'ять мільйонів. Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) завдала авіаударів по сектору Гази, окремі райони перетворено на руїни, знищено понад 500 об’єктів. З-поміж цілей був склад боєприпасів ХАМАС і шахта до підземного тунелю, а також два пункти дислокації бойовиків Ісламського джихаду, один із яких був всередині мечеті. Ліквідовано кількох лідерів терористів, зокрема очільника ХАМАСу Ях’я Сінвара.
На ранок 9 жовтня Тель-Авів заявив про повернення контролю над усіма прикордонними містами та припинення збройних зіткнень, пише The Times Of Israel. Водночас ЦАХАЛ попереджає, що, причаївшись, терористи все ще можуть перебувати в окремих населених пунктах. Міністр оборони країни, Йоав Галлант, заявив, що віддав наказ на «повну облогу» сектора Газа.
«Я віддав наказ про повну облогу сектора Газа. Не буде електрики, їжі, палива, усе закрито. Ми боремося зі звіроподібними людьми, тож діємо відповідно», — сказав Галлант.
Однак бойовики все ще намагаються завдавати ударів у відповідь, використовуючи саморобні ракети. За повідомленням ЗМІ, завдано ударів по Єрусалиму, Ашдоді та Ашкелону, але поранених нема. В Ізраїлі триває підготовка до великої наземної операції, адже Тель-Авів поставив за мету знищення всього руху ХАМАС.
Збройні сили Тель-Авіву мають достатньо ресурсів, аби впоратися з боєвиками ХАМАСу та Ісламської держави. У сукупності ворожі до Ізраїлю сили всередині країни налічують приблизно 20 тисяч бойовиків. Водночас це протистояння може перерости в довгий період нестабільності, адже палестинські екстремісти мають широку підтримку населення. Крім того, Тегеран, ймовірно, причетний до організації цього нападу й операція «Потоп Аль-Акса» має не нульові шанси стати початковим етапом ширшого протистояння.
The Wall Street Journal із посиланням на свої джерела в ХАМАС пише, що Іран у серпні допомагав бойовикам підготуватися до нападу, розробляючи плани. Для цього надсилали інструкторів із Корпусу вартових Ісламської революції. «Зелене світло» операції, нібито, дали 2 жовтня на зустрічі в Бейруті. Метою джерела видання називають зрив дипломатичних перемовин між Саудівською Аравією та Ізраїлем, які йдуть за посередництва США. Цю версію перевіряють розвідувальні служби зацікавлених сторін.
Видання пише, що стратегічні плани Тегерану передбачають не пряме вторгнення, а створення гібридної загрози для Ізраїлю з усіх боків: Хезболла та Народний фронт звільнення Палестини на півночі та Палестинський ісламський джихад і ХАМАС у Газі та на Західному березі. Щоб знизити ризики ескалації, зокрема від проксі-сил Тегерану, Вашингтон підводить ближче до узбережжя Ізраїлю свій флот у Середземному морі. Йдеться про найсучаснішу авіаносну групу на чолі з авіаносцем «Джеральд Форд» та його супроводом у складі ракетного крейсера і п’яти есмінців з крилатими ракетами на борту. Групу обслуговує 4 тисячі особового складу. Додатково в регіон пересилають кілька десятків винищувачів останнього покоління F-35, а також старіші F-16 та штурмовики А-10.
Хезболла, нібито, заявила владі Лівану, що не має наміру приєднуватися до війни. Попри те, що «на знак солідарності з ХАМАСом», вона обстріляла позиції ЦАХАЛу. Сторони обмінялися ударами на лінії розмежування поблизу гори Дов, наразі представники цієї організації говорять, що вступлять у протистояння лише якщо Ізраїль нападе на Ліван. Водночас вона застерігає Вашингтон від втручання.
«Якщо США втручаються безпосередньо, усі позиції США в регіоні стануть законними цілями вісі опору й зіткнуться з нашими атаками. І в цей день червоної смуги не буде… Палестина — це не Україна», — заявив речник Хезболли.
Ринок зреагував на події в Ізраїлі стрибком цін на нафту на 5 % та падінням курсу акцій більшості компаній. Як пише Bloomberg, бізнес передчуває складні часи, тому шукає прибутку, вкладаючи кошти в золото та довготермінові цінні папери, також зріс курс долара. Наразі події не становлять безпосередньої загрози для видобутку нафти, однак трейдери стурбовані, що між Іраном та Ізраїлем може розгорітися гібридна війна. У відповідь на підтримку ХАМАСу, Тель-Авів може завдати ударів по військовій інфраструктурі Тегерана. Іран уже неодноразово погрожував поставити під загрозу прохід суден через Ормузьку затоку, тож зрештою, може вдатися до таких заходів. Це створить дефіцит нафтопродуктів і ще більше підштовхне інфляцію та нестабільність у світі.
Події в Ізраїлі стали ще одним моментом, який демонструє фрагментацію глобальної спільноти на прозахідний та авторитарний блоки. США, а також Великобританія, Німеччина, Франція, Польща та інші країни Заходу засудили злочини ХАМАСу та висловили свою підтримку Тель-Авіву. Подібну позицію озвучив Київ.
Сирійський режим Башира Асада заявив про підтримку ХАМАСу. Президент Ірану Ібрагім Раїсі привітав ХАМАС із «перемогою», хоч і заявив, що не братиме участі у протистоянні. Росія «висловила серйозну стурбованість», закликавши палестинську та ізраїльську сторони припинити насильство та виступаючи за створення незалежної палестинської держави. Ця заява дублює позицію Китаю, який закликає обидві сторони «проявляти стриманість» і негайно припинити бойові дії. Пекін також бачить себе посередником у перемовинах зі створення незалежної Палестини.
У складній ситуації опинилися мусульманські країни, які мають гарні стосунки зі США. Їхня нейтральна позиція є, швидше, кроком на підтримку Заходу. Туреччина, член НАТО, заявила, що засуджує дії ХАМАСУ, але закликає Тель-Авів діяти стримано. Щодо Саудівської Аравії, її дипломати «закликають до максимальної стриманості та негайного припинення вогню». Реакція Ер-Ріяду на дії Ізраїлю у відповідь на провокацію з «Потопом Аль-Акса» може мати вагомий вплив на глобальне протистояння між США та Китаєм.
Хоч прямих доказів їхньої причетності немає, неспокій на Близькому Сході вигідний країнам авторитарного блоку. З-поміж іншого, це ставить під загрозу майбутнє стратегічного проєкту США з побудови транспортного торгового коридору, який має конкурувати з китайською ініціативою «Один пояс, один шлях». Для його реалізації необхідна співпраця між Єгиптом, Йорданією, Ізраїлем та з арабськими державами Перської затоки. Це дало б можливість створити ланцюг американських союзників і зв’язати три ключові пункти світової торгівлі — Суецький канал, Ормузьку протоку та протоку Баб-ель-Мандеб, що з’єднує Червоне та Аравійське моря. У такий спосіб можна було б поєднати транспортним коридором Індію, яку Захід бачить новою «майстернею світу» та країни ЄС.
Напруга між палестинцями-мусульманами та ізраїльтянами може перекреслити ці наміри, на радість Пекіну. Але Тегеран теж у цьому зацікавлений, адже з побудовою транспортного коридору створюється стійка лінія союзників Вашингтону в регіоні, пише The Wall Street Journal.
«Це дуже погана новина для Ірану. Якби вони змогли це зробити, стратегічна карта різко змінилася б на шкоду Ірану», — заявив Хусейн Ібіш з Інституту арабських держав Перської затоки.
У західній пресі з’явилися також публікації про ймовірну причетність росії до атаки на Ізраїль. Кремль, крім росту цін на нафту, розраховує на більшу готовність Заходу до перемовин, а також на перемикання фокуса уваги на стратегічно важливий, багатий нафтою Близький Схід. Раніше про це заявив президент Польщі Анджей Дуда. Таку ж думку озвучив голова комісії парламенту Естонії із закордонних справ Марко Міхкельсон. Полковник британської армії у відставці Річард Кемп опублікував статтю під заголовком «Сили, які підштовхували ХАМАС, перебувають у москві». Він відзначає, що Вашингтон може опинитися в складній ситуації, якщо війна на Близькому Сході затягнеться, адже важко буде постачати озброєння на два фронти.
«Не бажаючи вести боротьбу безпосередньо з НАТО, путін розпалює конфлікти між Азербайджаном та Вірменією, Сербією та Косово, у Західній Африці, а тепер і в Ізраїлі. Нестабільність, створена в цих місцях, має на меті відвернути увагу США, а також ресурси від війни в Україні. Не забуваймо, що нещодавно США вивели великі запаси боєприпасів, що зберігалися в Ізраїлі, і передали їх Україні», — пише полковник.
Однак подібні виклики постануть перед Заходом лише за умови, якщо бойові дії розширяться. Наразі ж основна сила антизахідного блоку в регіоні, Іран, як і його проксі Хезболла, не демонструють ознак підготовки до повномасштабних бойових дій. Удар Ізраїлю по сектору Гази ризикує зірвати переговорний процес із Саудівською Аравією, чого, ймовірно, і намагаються досягти бенефіціари конфлікту, проте сам ХАМАС зацікавлені сторони просто використали, підставивши під удар заодно і мирне населення Гази.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.