Два президенти поговорять про те, як захистити Україну від внутрішніх та зовнішніх загроз
Після провального – для міжнародної репутації Сполучених Штатів, як світового лідера – розвитку ситуації в Афганістані і проекту «Північний потік-2», що практично завершився проти волі США, Білий дім не може дозволити собі програти ще й «українське питання». Оскільки третя поспіль зовнішньополітична невдача може поставити під сумнів статус «єдиної у світі наддержави».
І саме тому Білий дім надає надзвичайно важливого значення тому, як і чим завершиться нинішня криза поблизу східних рубежів НАТО. Ставок у грі наразі дві: створена за активної участі білоруського диктатора Лукашенка «криза з мігрантами» на кордоні Польщі, а також ескалація військової напруги вздовж лінії кордону з Україною.
Інформатор зібрав найважливіші факти та заяви напередодні «телефонного саміту» президентів України та США, анонсованого на вечір 9 грудня.
Експерти називають дві основні теми для запланованої розмови Володимира Зеленського та Джо Байдена. Одна, в якій українські громадяни зможуть отримати відповідь на питання про власну безпеку – тема агресії Росії восени знову стала актуальною, і агресивні плани Кремлем вже майже не приховуються. Друга тема – тема корупції в нашій країні, і фактичне небажання Банкової приймати рішення щодо протидії цій перешкоді для розвитку країни.
Зовнішня загроза та способи її мінімізації для України
Усіх цікавить чітка відповідь на питання, чи зміг американський лідер знайти аргументи для свого російського візаві, щоб запобігти небезпечній авантюрі, яку Москва затіяла поблизу України. І ще одне: яким чином американські платники податків тепер підвищуватимуть обороноздатність Збройних сил України вже найближчим часом.
При цьому частина народних депутатів України сформувала думку, що незважаючи на всі рішення лідерів інших країн, для українців оптимальним буде рішення самостійно займатися зміцненням своєї армії.
«США змушені будуть шукати якісь варіанти для того, щоб знайти способи та якимось чином вплинути на Путіна. Але чи вдасться це їм, чи не вдасться... А нам самим треба робити те, що ми маємо робити, а саме починати з найменшого – збільшити оборонний бюджет», - таку думку 6 грудня в ефірі програми «Свобода слова на ICTV», – висловив народний депутат від партії «Голос» Сергій Рахманін.
Цілком очевидно, що парламентарям доведеться знайти кошти на збільшення витрат для оборони країни. Оскільки у Вашингтоні не зрозуміють ситуації, коли уряд США вже збільшує на майбутній рік статтю з військової підтримки України, а в нас армія другий рік стикається з хронічним недофінансуванням з бюджету. І оборонне замовлення цього року фактично виявилося зірваним, а звинувачувати у цьому можна лише чинну в Україні владу монобільшості.
«Агресивні наміри Москви може зірвати лише висока боєздатність української армії та потужна міжнародна підтримка України. Причому ця міжнародна підтримка нині надається нам більшою мірою не завдяки, а всупереч діям української влади. Зеленський та його найближче оточення втратили довіру з боку адміністрації США, оскільки дозволили собі фактичний обман. Наприклад, під час зустрічі Байдена та Зеленського у вересні цього року український президент запевнив американського колегу, що незабаром буде розблоковано роботу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури в Україні. Наразі середина грудня – робота САП у нас досі паралізована.
Те саме і з «Вагнергейтом»… не можна просто так взяти і одноосібним рішенням скасувати складну спільну операцію спецслужб України, США та Туреччини, при цьому навіть не поінформувавши партнерів. Ну не можна так! Тому довіри до Зеленського з боку Байдена вже просто немає», – заявив у коментарі Інформатору Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних досліджень «Пента».
На думку експерта, наразі щодо керівництва України застосовується наступна схема: керівники США та східних країн Євросоюзу – так звана «Бухарестська дев'ятка» – приймають якісь важливі рішення, і втілюючи їх у життя сповіщають також офіційний Київ. Не консультуються, а саме – доводять до відома. Також відбувається і після нещодавнього відео-саміту Байдена з Путіним, якому передували найсерйозніші колективні консультації керівництва США з європейськими союзниками.
Тепер про нову міжнародну реальність буде проінформовано президента Зеленського. Можливо, йому також від імені країн Заходу назвуть деякі доручення, які Україна зобов'язана втілити в життя для підтримки власної державної безпеки.
«За підсумками зустрічі (США та Росії – Ред.) радник американського президента Салліван заявив, що Північний потік-2 є важелем тиску на Росію, і що окрім Нормандського формату буде ще один формат переговорів, який дозволить вирішувати українську проблематику, причому за участю США та НАТО. І це набагато гірше для Росії, ніж проста участь США в Нормандському форматі. І, звичайно, найцікавіше питання – можлива ескалація кризи стане тригером для серйозного нарощування військової присутності США в країнах Східної Європи.
Що стосується реакції на те, що сталося (під час розмови Байдена та Путіна – Ред.), прозахідні експерти особливо наголошують, що напередодні Саміту за демократію США ще раз продемонстрували прихильність захисту демократії по всьому світу», – прокоментував Інформатору створення нової міжнародної реальності грузинський політолог Гела Васадзе.
Чи переможе нинішня українська влада корупцію – стратегія та практика
Але активні військові приготування – не єдине, що може реально спрацювати на безпеку та стійкість нашої країни.
Напередодні телефонної розмови президентів України та США відбувається глобальний форум «Саміт за демократію». До участі у форумі залучено багато українських громадських активістів, які вже тривалий час займаються виявленням та оприлюдненням фактів корупції у вищих ешелонах влади України. А тому на Форумі, як заявила тимчасова повірена у справах США в Україні Крістін Квін, «влада США оголосить про санкції проти українських корумпованих осіб», і подробиці цього очікуються вже ввечері 9 грудня.
«Адміністрація Байдена включила боротьбу з корупцією у теми саміту, який розпочнеться сьогодні (9 грудня – Ред.), і Україна також бере участь у цьому саміті. Я також хотіла б сказати, що сьогодні о 17:30 подивіться, дуже важливе оголошення буде. У ньому йтиметься про санкції США, які показують рішучість притягати до відповідальності корумпованих осіб. Ви, напевно, когось із цього списку упізнаєте», – зазначила у своєму спичі Крістін Квін.
З огляду на те, що адміністрація Джо Байдена приділяє найпильнішу увагу до фактів корупції у вищих органах влади – зокрема й України – можна не сумніватися, що тема протидії корупціонерам буде однією з найважливіших у телефонній розмові з Володимиром Зеленським. Втім, український президент бере участь у роботі форуму «Саміт за демократію», тому оновлена позиція Держдепу щодо корупційних реалій в Україні стане відома нашому Ґаранту ще до його телефонної розмови з лідером США.
Нещодавно Білий дім опублікував першу в історії США «Стратегію боротьби з корупцією», де передбачено посилення міжнародного впливу на вирішення цієї проблеми та допомога іншим країнам.
У документі корупція чиновників названа «злоякісною пухлиною всередині суспільства», вона вбиває і довіру суспільства, і здатність урядів справді працювати на користь громадян своїх країн. У Стратегії наголошено на «транснаціональних вимірах» корупції. Документ також передбачає додаткові заходи, які мають перешкоджати використанню «американської та міжнародної фінансових систем для приховування та легалізації корупційних доходів». І це більш ніж прозорий натяк – зокрема й у бік Києва, оскільки буйне цвітіння українських корупціонерів вже стало притчею язицех для представників світової еліти.
Чи знайдеться аргументація у президента Зеленського, щоб переконати американського президента у готовності покласти край цьому явищу в Україні? Питання явно риторичне, але дати відповідь на нього все ж таки доведеться.
«Я вважаю американське керівництво зберігає певні надії щодо президента Зеленського, оскільки він – всенародно обраний президент України, і має громадську легітимність для реалізації планів та обіцянок. А оскільки Джо Байден має особливе відношення до України, оскільки він – раніше у статусі віце-президента, а зараз і як президент США – є одним з тих, хто доклав максимальних зусиль для успіху України, то він цілком зацікавлений у перетворенні нашої країни на таку собі європейську «Південну Корею».
Думаю, що в ході розмови двох президентів будуть названі теми на найближче майбутнє (свого роду, домашнє завдання), в яких Україна зможе просунутися та продемонструвати успішність реформ. Також буде заявлено, як Штати сприятимуть протидії корупції в Україні», – спрогнозував у коментарі Інформатору тематику розмови політолог Микола Давидюк.
І ці резони фактично створюють для України нове «вікно можливостей», нову виграшну позицію вже 2022 року. Банковій залишиться лише використовувати цю позицію з більшою ефективністю, ніж це відбувалося досі.
З колегою не цілком погоджується політолог Олександр Леонов. Він називає лише одне прізвище, але яке гальмує конструктивну співпрацю України та США.
«Це прізвище – Коломойський. У Штатах уже знають, що цей громадянин України не лише збагачується за рахунок бюджету України, а й за рахунок платників податків США. Тому Штати ведуть розслідування щодо Коломойського, і це прізвище продовжує залишатися для Білого дому своєрідним маркером реальної готовності Києва протидіяти корупції не на словах, а на ділі. Є й інші прізвища, які асоціюються з корупцією та чинною владою – Татаров, Портнов... Але саме Коломойський – найбільш знаковий в Україні подразник для Білого дому зараз», – вважає Олександр Леонов.
Так чи інакше, але нещодавня розмова президентів США та Росії фактично визначила вектор руху для більшості країн. А сьогоднішня розмова президентів України та США уточнить цю тезу саме для нашої країни.
Раніше Інформатор публікував матеріал про Стратегічній угоді Україна-США: безпека в обмін на реформи.
Також повідомляли, що США пригрозили Росії небаченими раніше санкціями у разі нового вторгнення в Україну.
Варто нагадати, секретар РНБОУ напередодні заявив: Росія розуміє лише «мову сили», тому для України важлива підтримка США, Канади та Британії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Слідкуйте за новинами онлайн прямо в месенджері на нашому Telegram-каналі Інформатор Live . Підписатися на канал у Viber можна тут .