Роз'яснення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
В Україні створили дорожню карту дій родичів, якщо захисних, який зарахований до лав Збройних сил України (в тому числі тероборони), правоохоронних органів, пропав безвісти, потрапив у полон чи загинув.
Про це повідомляє Інформатор з посиланням на повідомлення Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
У документі міститься перелік даних, якими обов’язково має володіти родина захисника України та алгоритми дій родичів щодо їх звернень до органів державної влади, які займаються питаннями звільнення військовополонених. Ознайомитися з дорожньою картою можна за посиланням. Зазначимо, що обміном полонених чи пошуком зниклих безвісти Захисників займаються лише органи державної влади та відповідальні установи чи організації.
Вищезазначений перелік інформації може допомогти родинам захисників у критичних ситуаціях. Також варто попередньо домовитися із захисником про те, що він буде систематично повідомляти вас про своє актуальне місце перебування (населений пункт, без точної локації).
Якщо захисник не виходить на зв’язок кілька днів, не варто одразу панікувати, причиною цього може бути відсутнє мобільне покриття, розряджений телефон через відсутність електроенергії. Спочатку заспокойтеся і з’ясуйте всі обставини.
В першу чергу спробуйте сконтактуватися з колегами по службі, які можуть бути поряд, безпосереднім командиром, командиром частини. Якщо із частини вам повідомляють, що захисник знаходиться на бойовому завданні та не числиться в переліку безвісти відсутніх, полонених, загиблих, поранених — зберігайте спокій та очікуйте, коли захисник вийде з вами на зв’язок, в іншому разі — через 2 дні повторно зверніться до частини, аби уточнити інформацію.
Особою, яка зникла безвісти за особливих обставин, є особа, зникла безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України. Така особа має права та особливий статус, визначені законом. Близькі родичі та сім'я мають право на отримання достовірних відомостей про місце знаходження особи, зниклої безвісти за особливих обставин, обставини її загибелі (смерті), місце поховання (якщо воно відоме).
Алгоритм дій родини
У випадку тривалої втрати зв'язку із захисником (3 дні та більше), варто зв'язатися з військовою частиною (гаряча лінія, безпосередній командир, командир частини) та вияснити причину відсутності зв’язку. Також збережіть номер телефону з якого захисник останній раз виходив на зв’язок з вами.
При отриманні усної інформації від безпосереднього командира, колег, командира частини, по гарячій лінії, що
захисник зник безвісти, чи у випадку ситуації з постійною втратою зв'язку від 3 діб і більше, варто одразу дізнатися подробиці останнього місця перебування захисника, обставини ситуації, після чого пропав зв’язок, інформацію про координати, де був останній раз на зв'язку.
По можливості, максимально точно виясніть та зафіксуйте координати місця події, після якої було втрачено зв’язок із захисником;
Встановіть зв’язок із територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки (в минулому військкоматом), з якого була мобілізована особа, перевірте наявність/відсутність повідомлення від частини про підтвердження статусу зниклого безвісти, або зверніться до установи, організації в яких служить захисник (Головні управління Національної поліції області, райвідділки національної поліції, обласні ГУ СБУ, ГУ ДСНС та інші); В інтернеті є українські ресурси, які дають можливість самостійно виконати запити з проханням знайти особу.
Посилання на ресурси нижче (клікайте та переходьте): Telegram-канали з пошуку людей під час війни та українські сервіси з пошуку зниклих або загиблих.
Важливо: не розповсюджуйте та не публікуйте у соціальних мережах світлин захисника у військовій формі з локацією останнього місця його перебування (зникнення) та вказанням номеру військової частини. Розголос вказаної інформації може нашкодити здоров’ю чи життю захисника.
Потрібно подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до відповідного територіального органу Національної поліції України. В заяві вказується максимально повна відома заявнику інформація щодо захисника та його зникнення — усі відомі обставини щодо місця перебування, особливих прикмет (татуювання, шрами, пірсинг), речей, які могла б мати із собою (мобільний телефон, документи, прикраси). Також, родичі захисника додатково мають здати біологічні зразки для порівняння ДНК-профілів.
Заяву в поліцію можна подати:
Зафіксуйте реєстраційний номер заяви. Після направлення заяви потрібно отримати витяг з ЄРДР (відповідно до ст. 60 КПК України), де буде зазначено ПІБ слідчого у справі. Протягом 24 годин після отримання Уповноваженим від Національної поліції України, відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Єдиного реєстру осіб, зниклих
безвісти за особливих обставин, після чого особа набуває цього статусу з дати подання заяви.
Якщо поліція встановила факт, що захисник знаходиться в полоні, або заручниках, або докази смерті — тоді справу передають до СБУ для продовження проведення досудового розслідування. Родині варто звернутися до СБУ для того, аби дізнатися контакти слідчого у справі, аби комунікувати надалі з ним.
В разі, якщо Захисник пропав безвісти у зв’язку з воєнними діями на строк більше ніж 2 роки (або мінімум 6 місяців за окремих умов), родина може звернутися до суду з заявою про визнання його померлим та в подальшому звернутися за отриманням відповідних виплат. Заява подається родичами померлого або їх законними представниками, і в ній відповідно до ст. 318 ЦПК України повинно бути зазначено:
Алгоритм першочергових дій родини
При отриманні усної інформації від безпосереднього командира, колег, командира частини, від працівників по місцю служби по гарячій лінії, що захисник потрапив у полон, чи у випадку отримання такої інформації від самого полоненого захисника, від ворожих осіб, які його захопили у полон, отримання відомостей з мережі інтернет (ютуб, чати, веб-сайти новин, варто з’ясувати усі подробиці місця знаходження захисника, інформацію про координати, де він був помічений /зафіксований на фото- відеоматеріалах, коли був останній раз на зв'язку)
Родичам необхідно зібрати всі можливі факти та докази, необхідні для розшуку людини - скріншоти повідомлень, аудіозаписи розмов, відео з камер спостережень, відео з ворожих ресурсів тощо та надати ці відомості у відповідні установи (організації).
Для отримання інформації можна звертатися до наступних державних органів:
Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених при СБУ: цілодобово: +38 (067) 650-83-32; E-mail: mailto:united.centre.ssu@gmail.com.
Загинув без можливості забрати та юридично ідентифікувати тіло
Якщо ви дізналися про смерть захисника шляхом отримання усної інформації від безпосереднього командира, колег, командира частини, по гарячій лінії, або з інтернет ресурсів (ворожих чатів), варто:
У випадку відсутності інформації в військоматі/СБУ/ГУ НП про статус зниклого безвісти чи Акту про настання смерті: зв'язатися з командиром частини, по гарячій лінії частини з проханням надати відповідне повідомлення. Якщо вдалось самостійно знайти фото загиблого на вказаних ресурсах, тобто є фотодокази, а тіло знаходиться на непідконтрольній Україні території, для включення тіла загиблого до бази обміну та подальшого отримання тіла необхідно:
При повідомленні родини від військкомату про смерть захисника, з наданням відповідного сповіщення:
Для інформації. Під час організації поховання загиблого (померлого) військовослужбовця за рахунок військової частини закуповуються: труна, труна оцинкована (за потреби), подушка, похоронне покривало, санітарний (патолого-анатомічний) мішок (за потреби), надгробний хрест, транспортувальний ящик (за потреби), ритуальний вінок, державний прапор, який після поховання передається близьким родичам загиблого (померлого). Крім того, військовою частиною можуть оплачуватись інші ритуальні послуги (виготовлення написів на надгробних хрестах, написи на траурних стрічках ритуальних вінків, послуги кремації). Особисті речі загиблого (померлого) військовослужбовця передаються за актом під особистий підпис одного з членів сім’ї, близьких родичів або спадкоємців загиблого (померлого).
Згідно чинного законодавства статус сім'ї загиблого дає право на отримання соціальних пільг, до них належать, зокрема, пільги на оплату житлово-комунальних послуг, побутові послуги, медичне обслуговування, забезпечення житлом.
Виплата родині грошового забезпечення полонених, заручників, інтернованих та зниклих безвісти
Виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності — повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства - незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні захисника (члени сім’ї, які були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування), або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі і не мають дітей.
У разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання. Командир (начальник, керівник) військової частини (установи, організації) розглядає протягом 15 днів подані документи та приймає рішення щодо виплати або відмови у виплаті грошового забезпечення, про що повідомляється заявнику в письмовій формі.
Важливо. Виплата грошового забезпечення членам сімей військовослужбовців, які добровільно здалися в полон, самовільно залишили військові частини (установи, організації), місця служби або дезертирували, не здійснюється.
Сім’ям загиблих захисників, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів: членів сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого) захисника. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть. Виплата одноразової грошової допомоги, здійснюється також сім’ям захисників, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого під час захисту Батьківщини у період дії воєнного стану, не пізніше ніж черезодин рік після поранення (контузії, травми, каліцтва).
Нагадаємо, в Україні відновлять виплати полоненим. Крім того, в Україні через війну зникли безвісти більше 10 тисяч людей.
Також Інформатор писав, що не можна говорити батькам захисників, які потрапили в полон.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.