8 вересня 2022 року - цей день в історії: що святкуватимемо сьогодні?

8 вересня 2022 року - цей день в історії: що святкуватимемо сьогодні?

Читать на русском

Перелік професійних та церковних свят, які відзначають у четвер

Читать на русском
8 вересня 2022 року - цей день в історії: що святкуватимемо сьогодні?

Перелік професійних та церковних свят, які відзначають у четвер

8 вересня 2022 року – четвер. 197-й день як України бореться за свою незалежність та протистоїть повномаштабному вторгненню Росії. До Нового року залишилось 114 днів. Іменини сьогодні святкують: Петро, Георгій, Димитрій, Віктор, Адріан, Наталія, Марія.

Про свята й дати цього дня розповість Інформатор.

Сьогодні свято у християн західного обряду. За релігійним календарем, 8 вересня у вірян —  Різдво Пресвятої Богородиці. Зазвичай церква не відзначає земні дні народження святих. Але є винятки. Різдво Богородиці та Іоанна Хрестителя саме з таких. Його християни святкують аж двічі: як земне та небесне народження. 

Різдво Пресвятої Богоматері
Різдво Пресвятої Богоматері

До речі, у Франції це свято називають "Богоматір винограду". Сьогодні там, освячують найкращі грона солодких ягід. В Іспанії до храмів несуть святити фрукти. А до прикладу, на Гоа, влаштовують щось на кшталт Дня Подяки, на якому благословляють новий урожай.

Щодо України, то окрім Різдва Пресвятої Богородиці, 8 вересня — ще й свято Рожаниці. Це свято має прадавнє народно-слов’янське коріння. Його відзначають два дні, тому що Рожаниць двоє: матір та донька. За легендою, звали їх Лада і Леля — символ материнства та добробуту, символ краси і любові. На них молилися жінки та прохали щасливу родину,  легких пологів та здорових немовлят.

Рожаниці
Рожаниці

Серед інших свят, 8 вересня — це день Шнобелівської премії та Міжнародний день грамотності. Останньому, уряди деяких держав присвячують цілі інформаційні кампанії з метою поширити грамотність. Окрім цього, проводять дискусійні форуми для розробки найкращих стратегій боротьби з неписемністю. Зазначимо, згідно з рейтингом грамотності ООН, всього чотири країни світу заявили, що мають 100% грамотність населення — це  Андорра, Гренландія, Північна Корея та Узбекистан. 

8 вересня також і Міжнародний день солідарності журналістів. Подію затверджено на честь Юліуса Фучика  — журналіста з Чехословакії, якого 1942 року кинули заарештували гестапо, а через рік стратили. Проте, навіть у неволі Юліус не зламався, продовжував працювати та написав книгу «Репортаж з петлею на шиї». Після його смерті, книгу переклали 70 різними мовами. За неї Юліус посмертно отримав Міжнародну премію миру. 

Фото Getty Images
Фото Getty Images

Нагадаємо, минулого року у світі вбили понад 40 журналістів, а від початку повномасштабного вторгнення, лише за 151 день росія вбила 37 медійників. 8 з них загинули під час виконання професійних обов'язків, ще 29 працівники ЗМІ загинули через обстріли, катування або під час служби у лавах Збройних сил.

Тож цей день – не просто професійне свято для журналістів. Це нагода показати всьому світу важливість цієї справи. Зазначимо, найпрестижніша американська нагорода у сфері журналістики, літератури, театру та музики – Пулітцерівська премія – найчастіше знаходить своїх лауреатів 8 вересня. 

Окрім вітань журналістам, 8 вересня, звично вітати й фізіотерапевтів, які допоможуть нам швидше повернутися до життя опісля перемоги й подякувати медсестрам відділення дитячої гематології та онкології. Бо їхня робота також рятує життя. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.