70 тисяч - це на фундамент, а далі самі: як держава допомагає людям, які втратили житло, як це сталося у Сумах 8 вересня

Читать на русском

Українці, домівки яких знищили окупанти, розповідають, як отримували компенсації та гуманітарну допомогу та що планують робити з грошима, яких точна на житло не вистачить

Читать на русском
Знищене житло - колаж
Суми замалі, але це краще, ніж нічого, кажуть наші співбесідники - колаж: Інформатор-Україна

Українці, домівки яких знищили окупанти, розповідають, як отримували компенсації та гуманітарну допомогу та що планують робити з грошима, яких точна на житло не вистачить

Сьогодні вночі та вранці росіяни здійснили 3 обстріли по громадах Сумської області. В місті Суми зранку відбулося влучання ворожої ракети. Внаслідок зруйновано один будинок, пошкоджено ще 6 приватних будинків. Такі повідомлення влада надає майже щоранку. Інформатор» дізнався, як українці, які залишилися без житла, отримують обіцяні державою компенсації. 

 Вікна вилітали три рази

Майже півтисячі жителів Сумщини скористалися послугою «єВідновлення» та отримали від держави компенсацію за знищене або пошкоджене під час війни майно. Загальна сума виплат склала 41,3 млн грн. Середня сума виплат – 82 тисячі гривень. Павло, мешканець селища Середина-Буда отримав місяць тому 70 тисяч гривень на відновлення будинку.

Окупанти не приховують удари по цивільних обєктах
Окупанти не приховують удари по цивільних обєктах

 «В мене в обійсті живого місця немає – все посікло осколками, а на городі воронка. Живу фактично у підвалі. Вікна три рази вилітали, на третій раз плюнув і вирішив, що скло ставити не буду – які плівкою затягнув, які просто позабивав фанерою. У нас гепає постійно – сенсу ставити вікна не бачу. 70 тисяч взяв, бо кошти треба. А куди їх приткнути – ще думаю. Мабуть буду на них до зими готуватися. Мені, щоб двір і господарство відновити, треба з півмільйона», - каже чоловік.

Павло сміється, що жителі селища тепер знають: двічі в одну воронку снаряд може потрапити, особливо при інтенсивних обстрілах. Чоловік пояснює, що його сусід отримав 100 тисяч гривень – у нього згоріли сараї та пошкодило опалення і водогін.

 «100 тисяч – це приблизно 2,5 тисячі доларів. Ну яке опалення чи воду можна зробити за такі гроші? Зараз сусід їздить по благодійним організаціям. Каже, що якийсь чи то турецький, чи то таїландський фонд обіцяв ще 30 тисяч гривень», - розказав Павло.    

 Рік жила по знайомих

У прифронтову Словянську 420 осіб звернулося за компенсацією з приводу ушкодженого житла. Місцева жителька Ірина Агеєва отримала 73 тисячі гривень – понад рік тому в її квартиру влучила ворожа ракета.

«Повибивало вікна, двері, вигнуло стіни, повиривало батареї опалення, від вибухової хвилі знищені меблі. Одну з стін, де ми укривались, взагалі вигнуло – тримається на штукатурці. Її навіть чіпати страшно. Я рік жила у знайомих. Зараз планую хоч вставити вікна й двері, і під ладнати опалення до зими», - каже жінка.

Українці отримують мізерні компенсації
Українці отримують мізерні компенсації

Сума замала, але це краще, ніж нічого – стикатися по чужих кутках доволі незручно.

«На сьогодні вже маємо оброблених  близько 400 заяв. Людям телефонують, запитують, обробляються заяви, виїжджаємо. Вже нараховано компенсацію 39 родинам в розмірі 2 мільйона 550 тисяч. Обробляється банком зараз компенсація 22 громадянам нашого міста на суму порядка мільйон 700 тисяч», — розказав Фред Коропанов, член комісії міської ради по відновленню.

У Гуляйполі, Запорізької області,  яке щоденно потерпає від ворожих обстрілів, пошкоджені усі 49 багатоквартирних будинків. Приватний сектор зруйнований більш, як на 50%. З початку повномасштабного вторгнення з міста виїхали близько 17 тисяч мешканців. Щонайменше кожен другий з них лишився без житла. Місцева мешканка Марина з двома неповнолітніми дітьми оселилися в Білоцерківському районі – у невеликому селі.

«Наш будинок вигорів вщент – було влучання в сусідній дім, вогонь перекинувся і на наш будинок. Подавала заявку на компенсацію житла в «Дії», їздила до ЦНАПу – купу довідок завезла. Мабуть з півтора місяці збирала всі папірці. Ніби все зареєстрували, сказали, щоб чекала. Чекаю. У Гуляйполе не планую повертатися, хочу тут оселитися. Розумію, що війна скоро не закінчиться, а якщо й закінчиться – там ще десятиріччями люди на мінах будуть підриватися. А мені треба заново життя будувати, діти тільки від стресу відійшли. Призвичаїлися тут, на Київщині, планую тут і оселитися», - розказує жінка.

Будиночок Анастасії Костіної під Запоріжжям росіяни зруйнували у березні минулого року. 

Будинок Анастасії рахується в садовому товаристві
Будинок Анастасії рахується в садовому товаристві

«13 березня наш будинок помер.. Від будинку нічого не залишилося. Це було наше єдине житло. За півтора року, наша сім'я так і не отримала хоч якусь виплату по зруйнованому будинку… І не отримає. В нас садові товариства, і це є складністю довести хоч щось. Ми робимо багато, але цього недостатньо. Відтягувати початок будівництва вже немає куди. Надіятися на допомогу від держави, також немає сенсу .. вся надія тільки на нас та допомогу небайдужих людей. Нам потрібно все для будівництва: газоблок, бетон, арматура, брус тощо. Можливо ви знаєте будівельні фірми, які готові хоч чимось допомогти, або є волонтери, які можуть допомогти. Буду вдячна за будь-яку допомогу", - пише жінка в соціальній мережі.

Близько 70 тисяч отримав і житель Херсонщини, у якого повністю зруйнований будинок.

«70 тисяч вистачило на фундамент. А далі самі. Місцева влада каже, що якщо немає де жити, то по закону можуть надати тимчасове житло за умов його наявності. Сім’я живе зараз у родичів, а я намагаюсь хоч щось відбудувати. Мені б хоч хату-мазанку поставити, аби був свій куток», - пише чоловік в соцмережах.

В ООН вирішили, що ми будемо жити на вулиці

28 квітня 2023 року окупанти нанесли ракетний удар по багатоповерхівці Умані, що на Черкащині. Ракета потрапила в один з під’їздів двопідїздного будинку – перший з них виявився зруйнованим вщент, загиблими виявились тоді 23 людини.

Такі компенсації отримали загалом постраждалі уманчани. Суми в 100-  400 тисяч гривень означають, що у родині є загиблі... 
Такі компенсації отримали загалом постраждалі уманчани. Суми в 100-400 тисяч гривень означають, що у родині є загиблі... 

Вцілілих мешканців місцева влада поселила тимчасово у соціальному готелі – на місці колишнього медзакладу, який переобладнали для потреб переселенців.    

З виплат від держави кожен вцілілий отримав по 2 мінімальних зарплатні – вийшло трохи більше 13 тисяч на кожного члена родини. Підключились благодійні фонди та міжнародні організації, які також допомогли. Також держава виділила по 10 тисяч гривень на поховання, по 50 тисяч гривень на лікування та по 100 тисяч гривень рідним кожного загиблого.

За результатами обстеження експертів, обласна влада заявила, що стан будинку дозволяє провести його повне відновлення з попереднім демонтажем пошкоджених конструкцій. Людям пояснили, що процес буде нешвидкий і за декілька місяців будинок не відновлять, доведеться чекати.

Як пояснюють потерпілі уманчани, мешканців постраждалих від ударів будинків ділять на дві категорії – у одних будинки можуть відновити і вони можуть подати на е-відновлення, тоді держава зможе виділити до 200 тисяч гривень, аби у відбудованому будинку власники робили ремонт.

Ті, чий будинок відновленню не підлягає, мусять подати на компенсацію за зруйноване житло. Проте дієвий механізм виплат поки тільки починається, черга завелика, а потерпілі змушені чекати.

«Найбільше нас здивував фонд ООН у справах біженців – від фонду нам видали спальні мішки і посуд для приготування їжі на відкритому повітрі – для вогнища, як у нас ще його називають. Чомусь в ООН вирішили, що ми будемо жити на вулиці і нам ці речі необхідні. Спальник зараз використовую, як ковдру. Посуд теж в господарстві знадобився, дарма, що залізний», - розповіла одна із потерпілих в Умані.

Грошей нема, але тримайтеся   

Навіть якщо кожній родині видати по мільйону гривень на нове житло - ця сума є не підйомною, як для державного, так і для місцевих бюджетів.  У країні, яка воює й економіку якої майже знищено, трильйони гривень – нереальна сума.

Українці не полишають надії мати свій куточок
Українці не полишають надії мати свій куточок

Місцева влада намагається розв’язати проблему – але такі випадки малопоширені. Приміром, український фонд Район#1 спільно з міжнародним фондом Help – Hilfe zur Selbsthilfe збудували 13 будинків в Чернігівській області. Цей проєкт розроблений для забезпечення сімей, які втратили своє житло через війну. Але 13 будиночків – занадто мало, щоб вмістити всіх постраждалих. Також Чернігів виділив землю для проєкту семи багатоквартирних дерев’яних будинків, зведених коштом Червоного хреста. Тут будуть 112 одно- та двокімнатних квартир для тих, хто втратив житло в місті.

У Ірпіні фінляндські благодійники збудували 6 таунхаусів для тих, хто втратив житло. А в Полтаві під забудову виділили віддалений мікрорайон. Такі проекти розробляються спільно з міжнародними благодійниками. Але навіть половину людей, які залишилися фактично на вулиці, в них не втиснути.

Війна спричинила найбільшу в історії України житлову кризу і по 50-70 тисяч гривень на дім не вирішить кардинально проблему. На дворі вже осінь, незабаром зима і мільйони українців знову будуть вимушені шукати теплий куток, аби не замерзнути, ставлячи собі питання – «За що вони зруйнували мій дім?» 

Мільйони безхатченків

У Офісі омбудсмена Дмитра Лубінця підрахували, що станом на початок року окупанти знищили 140 тис. будинків, з них 18 тис. – це багатоповерхівки, у яких мешкало в середньому по 100 родин. За іншими підрахунками, тільки за минулий рік втрати у житловому фонді склали від 135 до 817 тисяч зруйнованих або пошкоджених будівель. Проте війна триває, обстріли не вщухають, гинуть люди, будівлі й далі руйнуються.

У омбудсмена також підрахували, що за приблизними розрахунками понад 4,5 млн людей втратили свої домівки. Відтак, у держави не вистачає вже коштів хоча б на часткову компенсацію таким родинам.

Мільйони українців втратили житло
Мільйони українців втратили житло

Офіційно, станом на серпень 2023 року 37,4 тисячі українців подали заявки на отримання компенсацій на відновлення пошкодженого чи зруйнованого внаслідок війни житла. Ці заяви надійшли за три місяці існування програми «єВідновлення».

36 тисяч постраждалих звернулися для отримання коштів на ремонт пошкодженого житла, з яких тільки 7000 уже отримали грошову допомогу.

Ще 1400 заявок надіслали власники повністю зруйнованого житла, які за програмою «єВідновлення» мають право на отримання сертифіката на купівлю нового, оскільки два тижні тому стартував другий етап програми «єВідновлення», у рамках якого компенсації зможуть отримати уже власники не просто пошкодженого, а повністю зруйнованого житла. Сама програма стартувала лише у травні цього року.

Сьогодні немає чітко визначеного на законодавчому рівні механізму, який дозволяв би оцінити масштаби пошкоджень/руйнувань в Україні, особливо тих, що стосуються прифронтових зон або тимчасово окупованих територій – все тільки у розробці. На місцях створюються комісії, які роблять акти оцінки пошкодження/руйнування житла.

Якщо ж житло знаходиться на окупованій території або в зоні бойових дій - людина все одно має право отримати компенсацію за таке житло й обрати нове у безпечній громаді на свій розсуд. Оцінка пошкоджень буде здійснюватися не за загальною процедурою, а окремо. Сама процедура поки що допрацьовується і не діє поки.  

Станом на 24 серпня понад 10 тисяч власників квартир та приватних будинків отримали погодження на компенсацію за руйнування внаслідок бойових дій. Виплати до 200 тисяч гривень отримають ті, чиє житло пошкодили, але не зруйнували вщент обстріли російської армії.

Загальна сума, яку отримають ці 10 тисяч українських родин, становить понад 836 мільйонів гривень. Якщо провести прості розрахунки, то в середньому одна родина отримує близько 83,6 тисячі гривень, тобто менше половини від максимальної суми.

Найбільше погоджують виплати у Донецькій, Харківській, Київській, Миколаївській та Херсонській областях.

Ракетний удар на Сумщині по будинках
Ракетний удар на Сумщині по будинках

З 15 серпня в громадах почали працювати спеціальні комісії з розгляду питань щодо компенсацій за знищене житло. З українцями, які подали заявки, будуть звʼязуватися представники місцевої влади для перевірки необхідних документів та ухвалення остаточного рішення.

 Компенсація надаватиметься у формі електронного житлового сертифіката. Його можна буде використати для купівлі житла на первинному чи вторинному ринках, або ж інвестиції в майбутню нерухомість.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.