7,7 млн українських біженців за кордоном — кажуть нардепи, ООН, Євростат та експерти вважають, що це не так

За оцінками агентства ООН з питань біженців кількість українських біженців за кордоном станом на зараз 一 6,8 млн людей, за даними Євростата 4,1 млн українців отримали статус тимчасового захисту в ЄС

Українці за кордоном
Українці за кордоном

За кордоном перебувають 7,7 млн українців, з яких 5,3 млн — у ЄС. Відповідні дані були оприлюднені у Верховній раді 17 грудня у звіті ТСК з питань захисту прав ВПО, повідомляє нардеп від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко з посиланням на дані від українських закордонних дипломатичних установ. Старша економістка Центру економічних стратегій, яка є співавторкою трьох хвиль досліджень про українських біженців, Дарія Михайлишина вважає ці цифри істотно завищеними. 

«За нашими оцінками станом на кінець січня 2024 року за кордоном перебувало 4,9 млн українців (з урахуванням Білорусі та РФ). Цю оцінку уряд також врахував у Стратегії демографічного розвитку до 2040 року, затвердженої восени. Навіть якщо за рік їх кількість зросла, то точно не до 7,7 млн”, - зазначила Дарія Михайлишина.

За оцінками агентства ООН з питань біженців кількість біженців за кордоном станом на зараз 一 6,8 млн. Хоча експертка вважає цю оцінку завищеною, бо вона не враховує те, що: 

  • деякі біженці могли отримувати статус тимчасового захисту чи його аналог в декількох країнах,
  • деякі українці, які повернулись в Україну, продовжують враховуватися ООН як біженці.

“Проте, навіть ця завищена оцінка ООН нижче 7,7 млн. А скільки українців саме у ЄС? За даними Євростата 4,1 млн українців отримали статус тимчасового захисту в ЄС станом на кінець жовтня 2024. Ця оцінка може бути завищеною з тих же причин, що і дані ООН, тим не менше це набагато менше за 5,3 млн. Можливо, дані, які були презентовані в звіті ТСК включають і тих, хто виїхав з України до повномасштабного вторгнення Росії, але їх теж досить важко порахувати. Для розуміння ситуації із міграцією важливо розуміти, кого саме включають ці дані та методологію їх підрахунку для того, щоб робити висновки на цих даних», - зазначила Дарія Михайлишина.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну ЄС активував Директиву тимчасового захисту, яка надала українцям право легально перебувати на території Євросоюзу та отримувати базові соціальні послуги. Мовиться про охорону здоров’я, освіту та право на працевлаштування. Термін дії документа — до березня 2025 року із можливістю продовження. Рада Європейського Союзу 25 червня ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для українських біженців. За даними Євростату, статус тимчасового захисту в країнах ЄС отримали 4,3 мільйона людей, які залишили Україну унаслідок повномасштабного вторгнення Росії. Це дані станом на 31 травня. 98% з них – громадяни України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube