Сміття для одного виду - рідне місто для іншого
Велика тихоокеанська сміттєва пляма (GPGP) знаходиться за тисячі кілометрів від найближчої суші, проте там зустрічаються сотні видів тварин, які не здатні існувати у відкритому морі. Мешканці узбережжя не просто виживають, але й процвітають і розмножуються на новому пластиковому архіпелазі.
Під час подорожі від Гаваїв до Каліфорнії Бен Лекомт випадково вирішив пропливти через цю пляму і виявив різноманітність видів, що мешкають у межах GPGP. Потім ці зразки увійшли до статті 2023 року, в якій досліджувалися багато видів нейстону (іноді звані плейстоном), виявлені плаваючими на його поверхні. Біорізноманіття настільки велике, що GPGP потенційно є екосистемою, настільки ж цінною, як Саргасове море. Іflscience поділився знімками, хто там оселився.
Glaucus atlanticus, також відомий як синій дракон, є незвичайним видом голожаберних молюсків, рівень загрози якого збільшується в залежності від їх недавніх харчових звичок. Яскраві морські слимаки мають на своїх "пальцях" отруєні жала, які вони використовують під час полювання.
Укус блакитного дракона може бути дуже болісним і навіть небезпечним для людей, незважаючи на їхні невеликі розміри. Зазвичай їх можна знайти плаваючими у відкритому океані, але іноді їх може викинути на берег, і тепер, схоже, значна кількість потрапляє в пастку GPGP.
Морський равлик Olivella semistriata - це равлик, що харчується слизом та займається серфінгом, який можна знайти на тропічних піщаних пляжах східної частини Тихого океану. Більшу частину часу вони проводять у припливній зоні, де мінливий приплив змиває і відступає від берегової лінії. Їхнє середовище тут надихнуло на винахідливу стратегію пасивного харчування, згідно з якою равлики витягують два схожі на крила придатки, покриті слизом з ніжки равлика. Витягуючи ногу, вони можуть, по суті, борознити хвилі і качати "крила", щоб набрати більше імпульсу, доки не досягнуть гарного місця. Схоже, іноді цим місцем є GPGP.
Португальський воїн (або Bluebottle) є одним із найнебезпечніших істот в океані. Їх часто плутають з медузами, але вони насправді сифонофори, а не одна тварина, складається він з колонії організмів, які працюють разом.
Вони пливуть океаном, захоплюючи на свої щупальця дрібних рибок для їжі, тоді як "сечовий міхур" у верхній частині плаває за ними, наповнений газами, включаючи навіть чадний газ. Коли рибу чи інших ракоподібних спіймано, вони перетравлюються в "мішкоподібних шлунках", розташованих під поплавцем.
Velella velella - це колонія спеціалізованих окремих поліпів, дуже схожих на їхніх товаришів-моряків португальських воїнів. Замість того, щоб жити, прикріпившись до каміння на морському дні,поверхня води стала його субстратом.
Його тіло являє собою плоский овальний диск, який містить низку заповнених повітрям камер, які забезпечують плавучість. Нижче знаходиться центральний рот, оточений спеціалізованими репродуктивними органами, які виробляють крихітних медуз. Ці маленькі "медузи" та пекучі щупальця нешкідливі для людини.
Синя кнопка, Porpita porpita - ще одна риба, схожа на медузу, шкодить, як медуза, але не є медузою. Складається з колонії гідрозойних поліпів, він має плавучу кнопку, вкриту багатьма жалячими щупальцями, і харчується вільно плаваючим планктоном.
Фіолетовий равлик (Jantina janthina) - ще один хижий сусід по кімнаті GPGP. Він подорожує океаном на плоту зі слизових бульбашок і фактично полює на кількох своїх сусідів, у тому числі на моряків за вітром і португальських воїнів.
Життя серед сміття може здатися обтяжливим, але це приклад вражаючої стійкості дикої природи, яка розбиває табір практично будь-де. Однак це дійсно ускладнює існуючі підходи до "очищення океану", оскільки, якщо ми просто прибиратимемо все сміття з моря, у процесі можемо вбити безліч життєво важливих істот.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.