Науковці дізналися, яким чином ці діаманти з'явилися поблизу поверхні Землі
Рожеві алмази дуже рідкісні серед дорогоцінного каміння, але тепер вчені дізналися, яким чином вони з'явилися поблизу поверхні Землі. І це може полегшити їхній пошук у майбутньому.
Відкриття, опубліковане у виданні Nature Communications, виявило, що сталося в далекому минулому Землі, щоб сформувалися рожеві алмази, пише IFLScience. Для формування алмазів потрібна величезна температура та тиск. Але кольорові діаманти є найрідкіснішими і становлять близько 0,01 відсотка від усіх дорогоцінних каменів по всій планеті. Дуже рідко зустрічаються рожевий, синій, зелений, фіолетовий, помаранчевий та червоний алмази, тоді як жовтий та коричневий зустрічаються трохи частіше.
Від 80 до 90 відсотків рожевих алмазів було виявлено у шахті Аргайл у Західній Австралії. Вчені вивчили це родовище алмазів і з'ясували, як вони з'явилися так близько до Землі.
Для утворення алмазів потрібен вуглець у надрах Землі, а надання їм рожевого кольору - вплив сил, що виникають при зіткненні тектонічних плит. Але у новому дослідженні знайшли третій "компонент", необхідний для появи рожевих алмазів на поверхні. Як виявилося, це материки, що утворилися під час розпаду суперконтиненту сотні мільйонів років тому. І вчені з'ясували, що рожеві алмази в копальні Аргайл утворилися в результаті розпаду стародавнього суперконтиненту Нуна, близько 1,8 мільярда років тому.
Цей континент не розпався повністю і пізніше став Австралією. За словами наукового співробітника Університету Кертіна в австралійському Перті Хьюго Олірука, під час "розтягування" суші в земній корі утворилися проломи. Через них магма, що несе алмази, могла вийти на поверхню. Самі ж рожеві алмази сформувалися у надрах внаслідок зіткнення двох частин стародавнього континенту в сотнях кілометрів під поверхнею. Таким чином рожеві алмази виявилися дуже близько до поверхні, що нехарактерно для таких дорогоцінних каменів.
Це відкриття може полегшити їхній пошук у майбутньому, оскільки вчені вважають, що місця, де стикалися стародавні континенти, є джерелами родовищ цих алмазів.
"Ми використовували лазерні промені тонші за людське волосся на гірських породах, наданих компанією Rio Tinto, і з'ясували, що вік Аргайла - 1,3 млрд років, а це на 100 млн. років більше, ніж вважалося раніше. Тобто швидше за все він з'явився в результаті розколу стародавнього суперконтинент", - пояснив Олірук.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.