38% українців вважають, що в школах треба вивчати російську - соціологи пояснили, чому

У 2025 році із Заходу на Схід все ще зростає частка тих, хто все-таки хотів би збереження вивчення російської мови в школах

Російська мова у школах
Більшість тих, хто допускає вивчення російської, - за її статус як іноземної на рівні або нижчому за англійську. Фото: Getty Images

Станом на 2025 рік 58% українців вважають, що російську мову взагалі не варто вивчати в українськомовних школах. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які демонструють подальше зростання цієї тенденції порівняно з 2023 роком (52%). Водночас частка тих, хто підтримує вивчення російської мови, скоротилася з 42% до 38%.

Із цієї частки лише 9% виступають за вивчення російської мови на рівні української або вище, ніж інші іноземні мови (наприклад, англійської). Решта 29% - за вивчення російської на рівні інших іноземних мов або нижче. 

Ставлення українців до вивчення російської в школах
Ставлення українців до вивчення російської в школах

Регіональний розподіл також вказує на збереження чіткої динаміки. На Заході України вже 72% респондентів виступають проти вивчення російської мови в школах (у 2023 році - 65%), на Центрі - 61% (у 2023 - 53%). Південь зберігає умовний паритет: 51% за вивчення, 44% - проти. Найбільше підтримки зберігається на Сході - 57% підтримують вивчення. Водночас із Заходу на Схід зростає частка тих, хто все-таки хотів би збереження вивчення російської мови в школах. 

Графік вивчення російської у регіональному вимірі
Графік вивчення російської у регіональному вимірі

Суттєве значення має й мовна поведінка. Серед україномовних у побуті - 66% виступають проти вивчення російської мови в школах. У тих, хто користується обома мовами - думки поділилися майже порівну. Серед російськомовних 66% підтримують ідею вивчення російської в школах, однак кожен четвертий уже проти.

Причини, чому частина респондентів все ж підтримує вивчення мови держави-агресора, різні. Серед основних аргументів: "багато людей в Україні нею розмовляють", "для загального розвитку", "потрібна для розуміння інформації" та "для розширення світогляду". Проте навіть серед цієї категорії думки сходяться на тому, що мова має вивчатися максимум як іноземна - без привілейованого статусу в системі освіти.

Для респондентів російська - лише одна з іноземних мов
Для респондентів російська - лише одна з іноземних мов

За словами виконавчого директора КМІС Антона Грушецького, в українському суспільстві відбувається поступовий рух до консенсусу в мовному питанні. Воно вже не є таким поляризуючим, як у 1990–2010-х роках:

"Мовне питання втратило свою колишню гостроту, але воно все-таки зберігає потенціал у певному контексті (особливо – електоральному) бути актуалізованим та перетвореним на "лінію розлому".

За спостереженнями КМІС, у суспільстві зростає громадянське переосмислення важливості української мови:

"Це веде багатьох до розуміння, що довгостроковою стратегією має бути підтримка її розвитку", – зазначає Грушецький.

Втім, він застерігає: попри поступове зникнення конфліктності, російська мова може знову стати інструментом політичної мобілізації:

"Певні політики можуть агресивно "захищати" російську мову та культуру та робити це центральним елементом своєї ідентифікації", - зазначив він.

Все більше людей переходять на мову

Українці поступово все більше використовують українську мову в інтернет-пошуках, однак російська все ще зберігає свої позиції в окремих сферах. Зокрема, мову окупанта використовують школярі для пошуку підказок або допомоги в навчанні. Загалом, в багатьох сферах українська мова ще не зайняла домінантної позиції й українці продовжують використовувати на просторах інтернету російську.

Нагадаємо, в Україні постійно виникають мовні скандали на фоні використання російської мови. Часто в них головні герої - українські блогери.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube