Соціолог Паніотто: Зеленський виграє наступні вибори, якщо Залужний відмовиться

Соціолог Володимир Паніотто вважає, що у Володимира Зеленського високі шанси на переобрання

Соціолог Володимир Паніотто
В Україні зберігається електоральний запит на нових лідерів

Журналісти поцікавилися у директора Київського міжнародного інституту соціології Володимира Паніотто щодо нових тенденцій у громадській думці та ймовірного політичного майбутнього Володимира Зеленського. Соціолог пояснив, як останні міжнародні скандали вплинули на рейтинг президента. А також пояснив, хто може стати його головним опонентом на виборах.

Паніотто зауважує, що після загострення риторики з боку американських партнерів та скандалу в Овальному кабінеті українське суспільство об'єдналося - і це дало приріст рейтингу Зеленському. Та соціолог вважає цей ефект нетривалим, про що заявив у коментарі РБК-Україна:

"Ми зафіксували тимчасове зростання підтримки Володимира Зеленського - за аналогією з ефектом "гуртування навколо прапору" у перший рік війни. Втім, це зростання не трансформується в довготривалу електоральну підтримку".

У довгостроковій перспективі ключовими залишаються питання безпеки та добробуту населення. Перспективи виборів усе ще туманні - усе залежить від ходу війни та умов можливого миру. За словами Паніотто, реалії сьогодення не сприяють стабільності в електоральному полі.

Залужний vs Зеленський: хто вийде в другий тур?

На думку соціолога, наразі уявний другий тур президентських виборів найімовірніше сформували б двоє фаворитів - чинний президент і посол України у Британії, ексголовнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Однак важливо розуміти, що політична боротьба починається ще до подання документів до ЦВК:

"В тих дослідженнях, з якими я знайомий, дійсно у другий тур виходять Зеленський і Залужний, і в ньому перемагає Залужний. Але чи буде він брати участь у виборах? І чи буде брати участь Зеленський?".

Паніотто застерігає, що кампанія може перетворитися на потік компромату, зокрема й на військових. Це потенційно вплине на електоральну динаміку.

Якщо Залужний не піде  перемога Зеленського виглядає майже гарантовано

Соціолог вважає, що відмова Залужного від участі у виборах різко підвищує шанси чинного президента. І хоча на політичній арені залишаються постаті Порошенка чи Тимошенко, у соціолога сумніви в їх шансах. Значно перспективніше виглядає поява "нових облич" із військового або волонтерського середовища.

"Якщо Залужний не братиме участі у виборах, шанси Зеленського різко зростають, зараз в нього немає інших суперників", - пояснив Паніотто.

У суспільстві, зазначає Паніотто, зберігається запит на оновлення політичного класу. Проте цього замало - для реального прориву потрібна інфраструктура:

"Наприклад, Притула, Кличко, Кім. Проте для політичного прориву потрібна не лише довіра, а й організаційна та фінансова база", - зазначає він.

Були приклади, коли політики з гарним стартом програвали тим, хто мав власні медіа або фінансові ресурси. Також попри стабільну довіру до ЗСУ як інституції, це не гарантує автоматичного переходу цієї довіри у голоси за політичні проєкти, пов’язані з армією:

"Рівень довіри до ЗСУ залишається найвищим серед усіх інституцій, і стабільним. Однак підтримка військових як інституції не завжди трансформується в електоральну підтримку конкретних політичних сил".

Паніотто наголошує, що під час виборів вирішальним фактором стане особистість лідера і структура партії. Також він додає, що після завершення бойових дій на політичні вподобання громадян можуть впливати як умови миру, так і рівень життя:

"Якщо завершення війни буде сприйняте як поразка або поступка, це матиме визначальний вплив. Якщо ж умови будуть прийнятними, у центр уваги вийдуть економічні питання: ціни, доходи, житло".

До того ж, різке охолодження до нового президента США Дональда Трампа вже позначається на громадських настроях. А зараз ситуація діаметрально змінилася: лише 19% продовжують сподіватися, що це добре, а от 73% вважають, що це погано. І якщо нова американська адміністрація буде послідовно демонструвати відсторонення від підтримки України, це може конвертуватися у антиамериканські настрої, впевнений Паніотто.

Він наголошує: важливо не піддаватися емоціям і зберігати стратегічні відносини з ключовим партнером у післявоєнному відновленні. І хоча образ США у медіа погіршується, Україна має діяти зважено, аби не втратити союзників.

Рейтинг Зеленського

Лютневий скандал у Білому домі між президентом США Дональдом Трампом і президентом України Володимиром Зеленським не пройшов непомітно. Після суперечки рівень підтримки та довіри до українського глави помітно зріс у порівнянні з попередніми періодами. Тепер президента підтримують 68% громадян. Цікаво, що у регіонах України довіра до Зеленського теж зростає - навіть на сході України.

Між тим, свіже опитування КМІС свідчить, що станом на першу половину лютого 2025 року 57% українців довіряють Зеленському. При цьому останнім часом його рейтинг зростає.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube