28 лютого — Україна подається на вступ до ЄС: цей день в історії

Заявку на вступ до ЄС подали за 4 дні після повномасштабного російського вторгнення

28 лютого — Україна подається на вступ до ЄС: цей день в історії
Україна одна із семи нинішніх країн-кандидатів на вступ до ЄС разом з Албанією, Сербією, Молдовою, Північною Македонією, Чорногорією та Туреччиною

Вівторок, 28 лютого 2023 року. В цей день у Лондоні відкрилося Вестмінстерське абатство, у Швеції перейшли на власний календар, яким користувалися 12 років, в США заснували республіканську партію, а в Україні подали заявку на вступ до ЄС. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

Сьогодні Україна відзначає День штурманської служби авіації Збройних сил України. Дату затверджено у 2008 році за ініціативи міністра оборони України. Штурманська робота має чіткі завдання: контроль технічного стану пристроїв, перевірка навігаційного обладнання, створення курсу за картами чи технічними засобами, контроль повітря тощо.

Також 28 лютого, починаючи з 2010 року, в Україні вітають працівників патрульно-постової служби. Цей підрозділ створили у 2006 році, задля забезпечення правопорядку та безпеки у громадських місцях, дотримання правил громадського порядку, розкриття злочинів та їх попередження.

Що ще відзначають 28 лютого?

Щороку останній зимовий день у календарі святкують як Всесвітній день рідкісних захворювань. Ця подія проводиться під координацією Європейської організації з рідкісних захворювань — EURORDIS.

Відтак нині у світі існує, за різними даними, налічують від шести до семи тисяч рідкісних, або орфанних захворювань. Й лише кілька сотень з яких можна лікувати. Переважна більшість рідкісних захворювань викликана генетичними порушеннями, інша частина — бактеріальними або вірусними інфекціями, алергічними та іншими зовнішніми факторами.

Всесвітній день кравця, що відзначається 28 лютого, започаткували в честь дня народження видатного творця швейної машинки – Еліасу Хоу. До речі, першій робочі версії машинки сьогодні 178 років.

28 лютого — Всесвітній день кравця
28 лютого — Всесвітній день кравця

Також кожного року останнього вівторка лютого відзначається Всесвітній день стерилізації тварин. Свято заснували 28 років тому в США, ініціаторкою виступила співачка та акторка Доріс Дей. Ветеринари з’ясували, що стерилізація продовжує життя домашнім улюбленцям, робить їх менш агресивними та більш стійкими до різних типів хвороб.

Ветеринари вважають, що стерелізація робить тварин спокійнішими та здоровішими
Ветеринари вважають, що стерелізація робить тварин спокійнішими та здоровішими

Історичні події, що стались в цей день

1066 — відкрилося Вестмінстерське абатство – традиційне місце коронації монархів Великої Британії й поховань монархів Англії.

Раніше, собор святого Петра у Вестмінстері мав статус кафедри з 1546—1556.
Раніше, собор святого Петра у Вестмінстері мав статус кафедри з 1546—1556.


1700 — Швеція перейшла на власний календар, що діяв до 1712 року. Календар випереджав на один день юліанський календар і відставав на 10 днів від григоріанського.

Шведський календар станом на лютий 1712 року

Шведський календар станом на лютий 1712 року


1825 — укладена конвенція про розмежування володінь Російської імперії й Великої Британії в Північній Америці.

1854 — заснована Республіканська партія США.

1921 — у Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону військових моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами «Ради без комуністів», «Влада радам, а не комуністам». Викликане невдоволенням більшовицькою політикою «воєнного комунізму», повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.

1984 — Майкл Джексон виграв майже всі нагороди «Греммі» — вісім, чим установив своєрідний досі неперевершений рекорд.

Майкл Джексон вважається «королем попмузики».
Майкл Джексон вважається «королем попмузики».

1986 — у центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації «Незалежна комісія з питань роззброєнь». Убивця з місця злочину зумів утекти, його так і не знайшли. Однак в 2020 році слідство з’ясувало, що вбивцею міг бути - Стіг Енгстром, також відомий як "людина скандії", який наклав на себе руки у 2000 році. Після цього прокуратору закрила слідство у справі 34-річної давнини.

59-річного прем'єра Пальме застрелили в спину, коли він йшов додому з кінотеатру зі своєю дружиною Лізбет у Стокгольмі. Він був без охорони, а вбивство сталося посеред однієї з найбільш жвавих вулиць міста. Десяток свідків бачили, як високий чоловік здійснив кілька пострілів, перш ніж покинути місце злочину.

Пальме запам’ятали за досить різкими висловлюваннями щодо міжнародної та внутрішньої політики.
Пальме запам’ятали за досить різкими висловлюваннями щодо міжнародної та внутрішньої політики.

1988 — у Сумгаїті, Азербайджан вчинено погром вірменського населення, спричинені загостренням суспільно-політичної ситуації в Нагірному Карабасі. Число жертв погромів точно не встановлено. За офіційними даними Генпрокуратури СРСР, в результаті дій погромників в Сумгаїті 27-28 лютого 1988 року загинуло щонайменше 26 вірмен та 6 азербайджанців, понад сто осіб було поранено, понад двісті квартир було розграбовано, десятки автомобілів спалені або розбиті. Також було розгромлено безліч майстерень, магазинів, кіосків та інших об'єктів громадського призначення.

2000 — Ірак та Сирія поновили дипломатичні стосунки, перервані у 1980 році, коли Сирія прийняла бік Ірану в ірано-іракській війні.

2013 — Бенедикт XVI, 265-ий Папа Римський, зрікся престолу. Відречення було неочікуваним, оскільки у новій історії папи обіймали свій пост від виборів до смерті. Бенедикт пояснив своє рішення погіршенням здоров'я у зв'язку з похилим віком.

Бенедикт XVI помер 31 грудня 2022 року, у віці 95 років.
Бенедикт XVI помер 31 грудня 2022 року, у віці 95 років.

2022 — Україна офіційно подала заявку на вступ до Європейського Союзу. 

28 лютого День Народження відзначають:

1824 — Жан-Франсуа Гравель, французький акробат, який 30 червня 1859 року першим у світі пройшов по тросу над Ніагарським водоспадом.

1857 — Володимир Алексі-Месхішвілі, грузинський актор, режисер, педагог, керівник Тіфліського і Кутаїського театрів.

1942 — Леві Хопкін-Джонс, англійський рок-співак, учасник гурту «The Rolling Stones».

1979 — Андрій Несмачний, український футболіст, гравець клубу «Динамо» (Київ).

1990 — Анна Музичук, українська шахістка. Дворазова чемпіонка світу серед жінок з блискавичних шахів  та чемпіонка світу серед жінок зі швидких шахів.

2003 — Олександр Гаркуша, український військовослужбовець, солдат Збройних сил України. Перший в Україні кавалер ордена «За мужність» III ступеня у 17-річному віці.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube