21 грудня — день зимового сонцестояння: цей день в історії

Читать на русском

Це найкоротший день у році

Читать на русском
21 грудня — день зимового сонцестояння: цей день в історії
21 грудня 2010 року в Арлінгтоні, штат Вірджинія зафільмували перше місячне затемнення, яке збіглося з днем ​​зимового сонцестояння, фото: GettyImages.

Це найкоротший день у році

21 грудня 2022 року – середа – День зимового сонцестояння. В астрологічному календарі цей день означає початок астрономічної зими. Наші пращури вірили, що в цей день варто загадувати бажання та захищатися від всілякої погані, які починає вилазити з землі. Українська боротьба з російськими орками триває вже 301 день. До Нового року залишається рівно 10 днів. Про найважливіші події, що сталися в цей день в історії – читайте в нашому матеріалі.

Сьогодні у світі відзначають Всесвітній день оргазму. Свято немає прив’язки до дати, але має прив’язку до дня зимового сонцестояння. Під час оргазму в організмі людини виділяється окситоцин, що підвищує настрій  і дарує відчуття щастя. 

21 грудня — Всесвітній день оргазму.
21 грудня — Всесвітній день оргазму.

День Народження кросворда

21 грудня 1913 року у газеті з’явився перший в історії кросворд, який склав Артур Вінн. Журналіст спробував укласти літери в клітинки, а клітинки розмістив у смужки й назвав цю головоломку "cross-word puzzle".  В Нью-Йорку Артур направив свій кросворд з 32 слів в газету "New York World", а ті вже її опублікували. 

Сьогодні минуло 109 років відколи світ побачив перший кросворд. 
Сьогодні минуло 109 років відколи світ побачив перший кросворд. 

Гучна терористична атака 70-х

21 грудня 1975 року група з шести людей на чолі з досвідченим терористом Ілліч Санчес Раміресом, відомим також як “Карлос Шакал”, і Хансом-Йоахімом Кляйном вдерлися до штаб-квартира організації країн-експортерів нафти, у Відні, Австрія.  Мета атаки – взяти в заручники міністрів, які мали взяти участь у конференції ОПЕК. Кожного із захоплених у полон міністрів планувалося відпускати на волю на території його країни, після виступу на підтримку Народного фронту звільнення Палестини, який і був організатором атаки. Підготовка до теракту велася кілька тижнів. 

Підготовка до теракту велася кілька тижнів. Терористи були добре озброєні: в їхньому арсеналі були два автомати, вісім пістолетів, револьвер, вісім ручних гранат і майже 20 кг вибухівки. У заручниках опинилося 62 особи. Терористи отримали літаки, однак їхні плани щодо просвітницької місії змінилися, й ті захотіли викупу міністрів за 50 млн доларів. На ці гроші учасники теракту бігли на Близький Схід. Через 11 років опісля один з організаторів сам здався німецькій владі. А 15 серпня 1994 року в столиці Судану Хартумі французькими агентами було заарештовано й Карлоса Шакала. Першому – дали 9 років позбавлення волі, а другий заарештований отримав довічне. Інші терористи так і не були знайдені. 

Венесуельський терорист Ілліч Рамірес Санчес, фото: Getty Images.
Венесуельський терорист Ілліч Рамірес Санчес, фото: Getty Images.

Історичні події, що стались в цей день

1937 — У Голлівуді відбулась прем'єра першого повнометражного мультфільму “Білосніжка та семеро гномів”. Над 83-хвилинною стрічкою працювали 750 художників.

1984 — СРСР здійснив успішний запуск міжпланетної станції «Вега-2» для дослідження планет Сонячної системи.

1988 — найбільший у світі літак Ан-225 “Мрія”, здійснив свій перший в історії політ. Його створили на київському Державному підприємстві імені Антонова. У листопаді 2004 року Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів. Нині ж літак зруйнований. 27 лютого 2022 року під час російського повномасштабного вторгнення в Україну, росіяни спалили “Мрію”, скинувши на аеропорт, де знаходився літак, бомбу.

На відновлення зруйнованого літака “Мрія” потрібно 5 років та 3 млрд доларів. Фото: Kyivcity.gov.ua.
На відновлення зруйнованого літака “Мрія” потрібно 5 років та 3 млрд доларів. Фото: Kyivcity.gov.ua.

1988 — в Шотландії, вибухнув “Боїнг-747” американської авіакомпанії “Пан Американ”. Загинуло близько 270 осіб — 243 пасажири літака, екіпаж та 11 людей на землі.

1990 — Біля станції метро «Лівобережна» відбулося офіційне відкриття постійного приміщення Київського театру драми та комедії на лівому березі Дніпра.

1991 — Глави Азербайджану, Вірменії, Білорусі, Казахстану, Киргизстану, Молдови, Росії, Таджикистану, Туркменістану, Узбекистану, України підписали Алматинську декларацію про створення Співдружності Незалежних Держав.

1992 — У Кракові Угорщина, Польща та Чехословаччина підписали угоду про створення Центральноєвропейської зони вільної торгівлі.

2007 — До Шенгенської зони увійшло ще 9 країн Європейського Союзу: Литва, Латвія, Естонія, Польща, Чехія, Словаччина, Словенія, Угорщина і Мальта.

2012 –  вперше в історії YouTube й Інтернету кількість переглядів одного відеокліпу перевищило 1 мільярд раз. Цим відео став кліп південнокорейського виконавця PSY “Gangnam Style”. За 10 років відео назбирало більше 4 з половиною мільярдів переглядів.

Хто народився в цей день

1773 — Роберт Браун, шотландський ботанік, що відкрив “броунівський рух” – невпорядкований, хаотичний рух частинки під дією нерівномірних ударів молекул речовини з різних боків у розчинах.

1861 — Євген Чикаленко, український громадський діяч, агроном, землевласник, видавець, публіцист, меценат української культури. Один з ініціаторів скликання Центральної Ради.

1889 — Стефан Таранушенко, український мистецтвознавець, історик архітектури, музейник і педагог.

1934 — Ігор Павлов, український авіабудівник, заступник генерального конструктора АНТК ім. О. К. Антонова.

1967 — Міхеіл Саакашвілі, 3-й президент Грузії. З жовтня 2021 року засуджений в рідній країні. МВС Грузії порушило проти Саакашвілі кримінальну справу за фактом незаконного перетину кордону. Заборону на в’їзд Саакашвілі отримав через звинувачення у зловживанні службовими повноваженнями.

Затриманий Саакашвілі, фото з грузинських медіа.
Затриманий Саакашвілі, фото з грузинських медіа.

1983 — Дарія Ткаченко, українська спортсменка, триразова чемпіонка світу з міжнародних шашок (2005, 2006, 2008 роки), дворазова чемпіонка Європи (2004 і 2006 роки).

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.