20 листопада — Свято III Універсалу: детальніше про цей день

Читать на русском

Цього дня, 1917 року в Києві прийняли державно-правовий акт, що проголошував Українську Народну Республіку

Читать на русском
20 листопада — Свято III Універсалу: детальніше про цей день
Фото із відкритих джерел

Цього дня, 1917 року в Києві прийняли державно-правовий акт, що проголошував Українську Народну Республіку

Неділя, 20 листопада 2022 року. За 41 день настане Новий рік. Сьогодні розпочався 270 день повномасштабної війни росії проти України. В цей день наша держава відзначає 105 років з дня проголошення УНР III Універсалом Української Центральної Ради. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

42 проголосувало “за”, п’ятеро “утрималися”, одна голосувати “проти не наважився ніхто. Відтак, 20 листопада 1917 року з’явилася перша Українська республіка у ХХ столітті. Саме ця дата знаменує появу українського парламенту, уряду, військового формування, українських законів та волі до незалежного життя. 

Третій універсал — перша Українська Народна Республіка

Вперше ідею проголошення УНР висунув видатний український історик Михайло Грушевський у вступній промові у день відкриття З'їзду поневолених народів Росії. На той час, Україна вже відійшла від Російської республіки, зберігаючи з нею лише формальний федеративний зв'язок, і завдання полягало лише в тому, щоб юридично оформити цей факт. 

 "Високі збори! Грізний момент кривавої боротьби в Росії і на Україні, коли нема центральної власті, коли повстала і все шириться громадянська війна, що переходить уже і на Україну, вимагає від українських партій рішучих кроків, щоб зміцнити власть, зробити Україну базою революції і відси боронити здобу­ток революції в цілій Росії, — сказав професор Грушевський.

Михайло Грушевський — український історик, голова Української Центральної Ради та автор «Історія України-Руси».
Михайло Грушевський — український історик, голова Української Центральної Ради та автор «Історія України-Руси».

Щоби “крайова власть” стала справжньою фактичною, під неї й прописали ІІІ Універсал, який мав стати повноправним тілом “в міцній спілці народів Росії”. Згідно з акту вся влада тепер належить лише Центральній Раді та Генеральному Секретаріату. Україна стає Українською Народною Республікою, а до її території належать губернії: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія (хоча й без Криму). В питаннях з приєднанням до України Курщини, Холмщини, Воронежчини та інших суміжних з Україною територій з переважно українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів. Тоді ж скасували смертну кару, запровадили амністії, створили дійсно незалежний суд, запровадили державний контроль над виробництвом й проголосили 8-годинний робочий день.

Третій Універсал Української Центральної Ради
Третій Універсал Української Центральної Ради

Що відзначають 20 листопада у світі? 

Щодо міжнародних, зокрема, це ті, які запровадили в ООН: у третю неділю листопада відзначають Всесвітній день пам'яті жертв дорожньо-транспортних пригод. 20 листопада – Всесвітній день дитини. Цей день спрямований на забезпечення добробуту дітей в усьому світ. Саме сьогодні, але 1959 року Генеральна Асамблея прийняла Декларацію прав дитини, а 20 листопада 1989 року – Конвенцію про права дитини. В Канаді сьогодні цей день виділили окремо, назвавши Національним. У В’єтнамі сьогодні День вчителя. У Мексиці – день революції, спрямованої проти автократичного правління Порфіріо Діаса, яка тривала цілих сім років. А в Аргентині, 20 листопада – Національний день суверенітету.

Історичні події, що стались в цей день

1941 — робітники в Ленінграді почали отримувати по продовольчих картках 250 грамів хліба в день, всі решта — 125. За час блокади померло від голоду понад 640,000 ленінградців.

1945 — у німецькому місті Нюрнберг розпочався міжнародний судовий процес над нацистськими діячами Третього Рейху.

1985 — випущена Microsoft Windows 1.0.

1991 — встановлено консульські відносини між Україною і Туреччиною.

1998 — запуск першого модуля Міжнародної космічної станції (модуль «Зоря»).

2003 — В Антарктиді знайдено лід віком 900 тисяч років.

2004 — Шевченківський районний суд Києва відхилив подання Київської міської державної адміністрації про обмеження на проведення масових акцій на Майдані Незалежності з 21 по 23 листопада.

80-річчя Джо Байдена

20 листопада 1942  в Скрентоні, штат Пенсільванія, у католицькій родині вихідців з Ірландії народився майбутній 46-й Президент США Джо Байден. Джозеф був старшою дитиною в сім'ї, а один із його дідів був сенатором від штату. Батько ж хлопчика продавав автівки. Сам Байден-молодший вирішив стати юристом, й після закінчення університету, заснував власну адвокатську фірму. А вже в свої 28 балотувався в окружну раду округу Кьюкасл у штаті Делавер. За два роки його обрали до Сенату США.

Незабаром після цього етапу в житті Джо трапилася трагедія. Його дружина Нейлія Гантер, з якою він познайомився під час навчання в юридичному коледжі, і дочка Наомі Христина загинули в автомобільній катастрофі, а сини Джозеф Байден III і Роберт Гантер отримали важкі опіки. Спочатку Байден хотів відмовитися від місця в Конгресі, та за наполяганням лідера демократів все ж погодився зайняти цю посаду. Й 3 січня 1973 року просто у приміщенні лікарні Байден склав присягу, і у свої 30 років став одним  із наймолодших сенаторів в історії США. 1974 року журнал «Time» включив Байдена до списку «200 осіб майбутнього». Двічі до свого теперішнього президентства Байден цілився очолити уряд, проте в 1988 діагностовано аневризму двох судин головного мозку, чоловіку зробили термінову операцію й до роботи він зміг повернутися лише за 7 місяців відновлення.  У 2008 році Байден знову балотувався, однак тоді переміг Барак Обама, який став першим президентом країни афроамериканського походження. На виборах у 20-му році Байден обігнав Трампа, став президентом, створив команду комунікацій у Білому домі й навіть оголосив про плани балотуватися на другий термін.

46-му Президенту США Джо Байдену сьогодні 80 років.
46-му Президенту США Джо Байдену сьогодні 80 років.

Хто ще народився 20 листопада 


1889 — Едвін Габбл, американський астроном, автор концепції розширення Всесвіту. Його ім'я має сучасний орбітальний телескоп.

1896 — Михайло Вериківський, композитор, диригент і фольклорист.

1924 — Бенуа Мандельброт, французький математик польського походження, засновник фрактальної геометрії.

1925 — Роберт Кеннеді, американський політичний і державний діяч, молодший брат вбитого президента Джона Ф. Кеннеді.

1963 — Михайло Петрович Дідик, оперний співак, народний артист України, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка.

1983 — Михайло Хома, український співак, соліст гурту DZIDZIO.

1989 — Сергій Полунін, український артист балету, постійно запрошений соліст Королівського балету в Лондоні.

Нагадаємо, вчора, 19 листопада — в космосі замайорів український стяг: детальніше про цю подію читайте в матеріалі від Інформатор. Окрім цього, наші журналісти дізналися, якого прогнозу погоди очікувати на 20 листопада. 


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.