Каденюк згадував, що найскладніше у космосі було спати, оскільки у стані невагомості людина може заснути лише на стелі чи стіні
19 листопада 2022 року – субота. В Україні відзначають день працівників гідрометеорологічної служби. Саме через їхню роботу ми знаємо яку погоду чекати сьогодні. Наша боротьба проти російських окупантів триває вже 269 день повномасштабної війни росії проти України. Новий рік розпочнеться через 42 днів. Про важливі події, державні та професійні свята – читайте в матеріалі від Інформатор.
19 листопада — всесвітній день запобігання насильству над дітьми. Його відзначають вже 22 рік поспіль. За деякими даними, від дитячого насильства помирає 18 тисяч дітей. Окрім цього сьогодні — міжнародний день чоловіків. Це свято, яке щорічно відзначається задля привернення уваги до гендерної дискримінації. Уперше його відсвяткували у 1999 році на островах Тринідад і Тобаго. Організатори свята роблять акцент на збереженні здоров'я чоловіків, та підкреслюють позитивний вплив чоловіків на родину та виховання дітей. Свято визнали офіційним у більш ніж 50-ти країнах світу. Його відзначають в Австралії, країнах Карибського басейну, Північної Америки, Європи, Азії, а також ООН і ЮНЕСКО.
19 листопада 1978 року сталося найбільше в історії масове самогубство. У 1955 році Джин Джонсон заснував релігійну тоталітарну секту «Храм народів». А вже за кілька років в джунглях Гайани кілька прибічників Джонсон заснували поселення, яке назвали Джонстаун. Туди в 1977 році переїхали більше 900-ста вірян. Рік опісля члени цієї чекати всі разом прийняли отруту і загинули. Рішення прийняти ціанід збіглося в часі з подіями коли, в аеропорту містечка Порт Каітума стався напад на групу членів комуни, які вирішили виїхати в США. Тоді вбили п'ять осіб, включаючи конгрессмена США Лео Райана. Разом з тим, ще двоє сектантів покінчили життя самогубством, попередньо зарізавши двох своїх дітей. На початку 1979 року "Храм народів" був офіційно заборонений в США як деструктивний культ. Щодо селища, то після трагедії Джонстаун перетворилось на місто-привид, а в середині 1980-х років було практично повністю зруйноване в результаті пожежі.
19 листопада 1997 — космонавти з США та Японії вирішили в експедицію. В міжнародному екіпажі на борту американського космічного човна багаторазового використання «Колумбія» разом з іншими, брав участь перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. Космічний політ тривав до 5 грудня. У кожного з космонавтів було своє завдання. Українець виконував роль науковця-біолога. Екіпаж проводив експерименти з трьома видами рослин: ріпою, соєю та мохом, в результаті яких космонавти мали з'ясувати, як стан невагомості впливає на їх ріст та розвиток. За час польоту Каденюк виконав аж десять експериментів. Й до прикладу, один з таких експериментів під назвою “Людина і стан невагомості” став проривом для України, що й принесло нам право називатися космічною державою.
«Я був першим, хто полетів у космос із українським прапором і виконав завдання українського уряду. 1997 року вперше український гімн пролунав у відкритому космосі», — згадував космонавт.
Під час польоту в космосі замайорів український прапор, та тризуб. Крім цього в мандрівку Каденюк взяв портрети Тараса Шевченка, Сергія Корольова, Юрія Кондратюка, Миколи Холодного та фото свого друга космонавта Леоніда Іванова, який загинув так і не побувавши в космосі.
1190 — заснований Тевтонський орден. Орден брав участь у хрестових походах, а також відіграв значну роль у християнізації Східної Європи та поширенні західноєвропейських звичаїв на її теренах.
1916 — імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I надав автономію Східній Галичині.
1919 — Сенат США проголосував проти ратифікації Версальського мирного договору, внаслідок чого США вимушені були вийти з Ліги Націй.
1921 — створено Укрмет - центральну метеорологічну службу України.
1942 — 1942 — почався контрнаступ радянських військ під Сталінградом.
1969 — бразильський футболіст Пеле забив свій 1000-й гол на своєму 909-му матчі.
1986 — В СРСР приймається Закон про індивідуальну трудову діяльність.
2003 — парламентські фракції «опозиційної четвірки» — Компартії, Соцпартії, блоку Юлії Тимошенко і блоку «Наша Україна» підписали Декларацію про спільні дії. У документі наголошується на необхідності проведення наступних парламентських виборів винятково на пропорційній основі, а також на необхідності здійснення політичної реформи.
2004 — у «Будинку із химерами» архітектора Владислава Городецького, що на вулиці Банковій у Києві, урочисто відкрили музейно-культурний центр «Шедеври мистецтва України».
2005 — Сенат США підтримав законопроєкт про скасування торговельних обмежень щодо України, відомих як поправка Джексона — Вейніка.
2012 — в Україні набув чинності новий Кримінально-процесуальний кодекс.
19 листопада 1983 в польському Кракові, однак в українській родині народилася майбутня найбільш оплачувана модель світу Дарія Вербова. Сім‘я емігрувала до Канади, коли їй заледве виповнилося 3. Потрапити в модельний бізнес в планах юної Дарії не було, але через спортивну статуру, високий зріст та привабливу зовнішність, в 13 років дівчину помітила власниця модельного агентства у Торонто. За роки роботи в різних модельних агенціях, Дарія брала участь в рекламних компаніях таких відомих брендів як Lancôme, Yves Saint-Laurent, Versace, Louis Vuitton, Gucci, Prada, Pepe Jeans, Roberto Cavalli, Hermès, Chanel. У 2005 році газета The New Your Times назвала її моделлю № 1 у США, журнал Paris Match подарував Дарії титул «Обличчя року», а журнал Marie Claire — титул «топмодель року». У 2007 році Вербова увійшла в десятку найбільш оплачуваних моделей світу. Її статки досягли $3,8 млн. Вже за рік опісля на Канадській алеї слави в Торонто з‘явилася зірка Дарії Вербової. В той самий час дівчина встановила рекорд за кількістю дефіле за сезон, бо дефілювала на 55 показах. Сьогодні їй 39.
1805 — Фердинанд де Лессепс, французький дипломат і підприємець, віконт, автор проєкту і керівник будівництва Суецького каналу. Цей канал з'єднує Середземне й Червоне моря та дозволяє зробити сполучення між Європою й Азією максимально коротким.
1831 — народився Джеймс Гарфілд, 20-й президент Сполучених Штатів Америки. Цю посаду Гарфілд займав не довго. За 100 днів після президентської присяги чоловіка, як і колись 16-го президента США Авраама Лінкольна, вбили. Гарфілд став другим, після Вільяма Гаррісона, очільником держави, що затримався на посту так мало часу. А щодо Гаррісона, 9-го президента Штатів, він перебував на посаді менше ніж будь-який із президентів США: й помер рівно через місяць після прийняття присяги.
1878 — Григорій Левитський, український цитолог, генетик, відкривач мітохондрій у рослин, автор термінів каріотип і філогенетика.
1888 — Хосе Рауль Капабланка, кубинський шахіст, чемпіон світу у 1921—1927 роках.
1907 — Василь Комісаренко, український ендокринолог та патофізіолог, академік.
1915 — Степан Малюца-Пальчинський, священник, музикант, художник, кобзар УПА.
1917 — Індіра Ганді, прем'єр-міністр Індії у 1966–77, 1980–84 рр.Проводила активну внутрішню й зовнішню політику, що сприяла укріпленню державного суверенітету Індії та зростанню її впливу на події у світі.
1922 — Юрій Кнорозов, український радянський історик та етнограф, мовознавець і епіграфіст. Відомий дешифруванням писемності мая, впровадженням математичних методів дослідження не дешифрованих писемностей.
1962 — Джоді Фостер, американська акторка. Лауреатка двох премій «Оскар» та двох «Золотих глобусів»
2005 — Гітанджалі Рао, американська винахідниця, зробила внесок у розв'язання проблеми з нестачею чистої води у світі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.