2 грудня — Міжнародний день боротьби за скасування рабства: цей день в історії

Читать на русском

За даними Організації Об’єднаних націй у світі налічувалося понад 40 мільйонів рабів

Читать на русском
2 грудня — Міжнародний день боротьби за скасування рабства: цей день в історії
Фото із відкритих джерел

За даними Організації Об’єднаних націй у світі налічувалося понад 40 мільйонів рабів

П’ятниця, 2 грудня 2022 року. В цей день весь світ відзначає Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Сьогодні – 282 день повномасштабної війни росії проти України. Новий рік розпочнеться за 30 дні. Детальніше про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

За рішенням Генеральної Асамблеї ООН щороку, 2 грудня, відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. Саме цього дня 1949 року прийняли Конвенцію про боротьбу з торгівлею людьми і з експлуатацією проституції третіми особами. В України документ набрав чинності 15 лютого 1955 року. За даними Global Slavery Index у світі ще існує  близько 46 мільйонів людей, що знаходяться в рабстві, чверть з яких це діти.

Одне з найбільших банкрутств у світовій історії

2 грудня 2001 збідніла найбільша нафтова корпорація США. В момент оголошення банкрутства цінник Enron був лише 25 центів. А в історичний максимум корпорації вартість акцій становила $90,75. З майже миттєвим падінням вартості акцій, на дно пішли й активи компанії, не кажучи вже про доходи.

Це зображення у 2001 році облетіло всі новинні інформагентства США.
Це зображення у 2001 році облетіло всі новинні інформагентства США.

Компанія Enron з'явилася у 1985-му. За 5 років нафтовики стали першими в Штатах власниками мереж газових трубопроводів. До сфери її інтересів входили газ, електрика, а потім і торгівля сировинними товарами. У середині 1999-го всередині компанії народилася ідея створити торгову площадку. На якій покупці і продавці в усьому світі, мали змогу переглядати ціни на сировинні товари в режимі реального часу і здійснювати операції миттєво. Більше 2100 різних сировинних продуктів продавалися на чотирьох континентах, у 15 різних валютах. Через два роки після запуску платформа обробляла в середньому 6000 транзакцій на день на $2,5 млрд. Тоді журнал Fortune називав Enron «найінноваційнішою компанією Америки» протягом шести років поспіль.

Нафтову компанію Enron вважали «найінноваційнішою компанією Америки».
Нафтову компанію Enron вважали «найінноваційнішою компанією Америки».

Однак не все так просто, для своєї операційної діяльності Enron створила, за різними підрахунками, близько 600–700 компаній, які розміщувалися в офшорних зонах, розташованих на території Сполучених Штатів і на островах. На них зростали борги. Бульбашка луснула. Акції впали, інвестори втратили величезні гроші, компанія оголосила про банкрутство, а в США виявила проблеми системи фінансової звітності публічних компаній.

Чим ще запам’яталося 2 грудня

1015 — князь Ярослав Мудрий посів у Києві престол.

1852 — Президент Французької республіки Луї Наполеон Бонапарт оголосив себе імператором Франції під іменем Наполеон III і заснував Другу французьку імперію.

1934 — в СРСР видано офіційну постанову про терор. Офіційно — як наслідок вбивства С. Кірова. Чоловіка вважають організатором масових репресій.

1942 — група вчених з університету Чикаго на чолі з Енріко Фермі продемонструвала керовану ядерну реакцію на першому ядерному реакторі.

1960 — на металургійному заводі ім. Леніна в Кривому Розі задули доменну піч «Криворізька-Комсомольська» — тоді найбільшу у світі.

1966 — постановою Ради Міністрів СРСР створено Івано-Франківський інститут нафти та газу.

1969 — між Сієтлом і Нью-Йорком відбувся перший демонстраційний політ реактивного літака Boeing 747, на борту якого перебувала 191 людина.

1971 — утворилася Федерація Об'єднаних Арабських Еміратів (об'єднує 7 князівств).

1982 — хірурги з університету Юти вперше імплантували постійне штучне серце пенсіонерові Барні Кларку, з яким той прожив 112 днів.

1998 — колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка заарештовано у Швейцарії за звинуваченням у відмиванні викрадених державних грошей.

День Народження Версаче

Сьогодні Версаче святкував би 76-річчя.
Сьогодні Версаче святкував би 76-річчя.

2 грудня 1946 народився італійський модельєр Джанні Версаче. У свої 32 чоловік заснував бренд, який й до сьогодні випускає одяг люкс-сегменту, аксесуари, косметику, парфумерію, посуд, меблі та навіть девайси, що спрощують наше життя. Кар’єра засновника «Versace» почалася з магазині модного одягу Francesca Versace Elle, яким володіла мати Джанні. Тут він допомагав їй підшивати одяг, підбирати аксесуари, а також постачати тканини з Мілана, Парижа та Лондона.

На початку 1990-х про Версаче вже чули всі, а в його одязі почали ходити зірки такої величини як Мадонна та принцеси Діани. У своїх колекціях Джанні вміло поєднував аристократизм і бунтарство: в одязі були мотиви то панк-культури, то стилю бароко, то садомазохістських нарядів з секс-шопів то попарту. Його вважають фундатором поєднання чорної шкіри та золотої фурнітури, суміщення вечірніх суконь та спідньої білизни, яскравих принтів, шкіряних чоловічих штанів, високі підбори та багато іншого. Подейкують, що саме Версаче вперше вивів на подіум чоловіка без краватки та чоловіка в джинсах.

В колекціях, як і в житті, Джанні вміло поєднував аристократизм і бунтарство.
В колекціях, як і в житті, Джанні вміло поєднував аристократизм і бунтарство.

Однак пік слави модельєра тривав недовго. 15 липня 1997 в передмісті Маямі Версаче застрелили. Серійний вбивця Ендрю Кьюнененом  зробив це просто на сходах маєтку італійського дизайнера. У ЗМІ звинувачували то італійську мафію, то сім'ю Версаче. Причин такого вчинку не встановили й до сьогодні, бо за кілька днів вбивця, оточений поліціянтами наклав на себе руки. За деякими свідченнями, на самогубцеві була спідня білизна від Версаче.

Будинок Версаче, в якому він і загинув.
Будинок Версаче, в якому він і загинув.

Хто ще народився в цей день

1893 — Лео Орнстайн, український і американський композитор, піаніст та педагог єврейського походження.

1923 — Каллас Марія, грецька співачка (сопрано), солістка найбільших оперних театрів світу. Світову популярність здобула після Другої світової війни.

1951 — Галябарда Степан, український поет-пісняр. У 1991 році вийшла у світ перша його збірка поезій «Не поверну човен», яка складається з двох розділів «Біль України» і «Не поверну човен», присвячені рідному краю, його краєвидам, своїм землякам.

1973 — Моніка Селеш, югославська та американська професійна тенісистка, що виступала за обидві ці країни. Колись мала титул “1-ша ракетка світу”.

1978 — Неллі Фуртаду, канадська співачка, автор пісень і акторка португальського походження. Лауреатка «Ґреммі» 2001 року за найкращий поп-вокал «I'm like a Bird».

1981 — Брітні Спірз, американська поп-діва. Дівчина отримала Греммі за сингл «Toxic». А за пісню «Piece Of Me» Спірс має аж три нагороди — за найкращу поп-пісню, найкраще жіноче відео і відео 2007 року.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Channel 8 (@britneyspears)

1998 — Juice WRLD, американський репер з Калумент Парку, Іллінойс, США. Насамперед співак відомий завдяки трекам «All Girls Are the Same», «Lucid Dreams», «Armed and Dangerous», «Lean wit Me», «Wasted», «Robbery» та «Hear Me Calling».

Нагадаємо, вчора, 1 грудня, українці відзначали 31-річницю від дня Всеукраїнського референдуму, який юридично засвідчив: Україна – незалежна держава, бо цього хочуть її громадяни. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.