У світі існує тварина, яка має дивну кров, геть не схожу на людську
Підковоподібний краб – це жива скам’янілість, яка існує протягом 445 мільйонів років, задовго до того, як динозаври топтали Землю. У них дивна блакитна кров, найцінніша з усіх тварин, що живуть сьогодні, пише IFLScience. Тільки уявіть, кров підковоподібного краба була критично важливою для створення вакцин, які врятували мільйони життів, а все зводиться до її дивного кольору. На відміну від багатої залізом крові, яка тече у венах людини, кров атлантичного краба – Limulus polyphemus має крижано-блакитний колір, бо багата міддю.
Замість лейкоцитів у ній є клітини, відомі як амебоцити, які надзвичайно ефективно виявляють бактеріальні ендотоксини. Навіть при рівнях, менших за одну частину на трильйон, амебоцити можуть ініціювати коагуляцію, утворюючи згусток навколо проникаючих бактерій. Саме це захищає тіло краба від токсинів.
Фармацевтичні компанії десятиліттями використовували ці амебоцити як спосіб перевірити, чи вакцини вільні від бактеріального зараження. Це підняло ціну крові краба до 15 тисяч доларів за літр.
Таке випробування має вирішальне значення, оскільки в іншому випадку ми ризикуємо зараженням, яке може завдати шкоди або навіть стати смертельним для людини. Це означало б смерть під час пандемії COVID-19 для багатьох людей. Проте пошуки більш стійкої альтернативи тривають, оскільки надмірне виловлення крабів призвело до зменшення їхньої популяції.
Вчені беруть лише 30% крові тварин, перш ніж повернути їх в океан, проте вважається, що майже третина підковоподібних крабів не виживає. Крім того, самки менше розмножуються після знекровлення, що ще більше перешкоджає їхньому одужанню.
Блакитна кров – це не все, що дивує в цих тваринах. Підковоподібні краби насправді не є крабами. Якщо на те пішло, вони навіть не є членами родини ракоподібних. Вони фактично пов’язані з павуками як представники основного підрозділу членистоногих – Chelicerata.
До цієї групи входять павукоподібні та скорпіони, яким доводиться скидати свій зовнішній скелет у міру зростання, те ж саме стосується і підковоподібних крабів. Коли прийде час линьки, вони виповзуть із передньої частини панцира, залишивши позаду свій маленький екзоскелет.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.