11 листопада – в цей день закінчилася Перша світова війна

В багатьох країнах світу в цей день вшановують загиблих

11 листопада – в цей день закінчилася Перша світова війна
Фото із відкритих джерел

11 листопада 2022 року –  п’ятниця. Світ відзначає день шопінгу. В Китаї, де його вигадали, це свято назвали Днем нежонатого. Бо ніби в саме цей день самотні люди тішили себе покупками. В Хорватії сьогодні День дітей, в Бельгії — День жінок. В Індії — День освіти. В Україні 261 день повномасштабної війни росії проти України. За цей час наші захисники знищили 78690 окупанта. Новий рік розпочнеться через 50 днів. Про важливі події, державні та професійні свята –  читайте в матеріалі від Інформатор.

11 листопада у Польщі святкують День незалежності  від Російської, Німецької та Австро-Угорської імперій 1918 року. Свято припадає на день завершення Першої світової війни. Саме тому Бельгія, Франція та Нова Зеландія відзначають сьогодні День перемир’я. А Велика Британія, Канада, Австралія – День пам'яті загиблих у Першій світовій війні. У США 11 листопада відзначають День ветеранів. А в Латвії — День Лачплесіса. Це день пам'яті героїв, полеглих за визволення цієї країни.

День перемоги та день пам’яті

Вранці 11 листопада 1918 року в залізничному вагоні маршала Франції Фердинанда Фоша в Комп'єнському лісі німецька делегація підписала перемир'я з Антантою. Ці підписи означали поразку Німеччини й закінчення Першої Світової війни.

Комп'єнське перемир'я, 1918 р.
Комп'єнське перемир'я, 1918 р.

У багатьох країнах колишньої антинімецької коаліції 11 листопада є державним святом і відзначається під різними назвами. В Польщі, сьогодні 104-та річниця з Дня Незалежності. Того ж дня поляки сформували перший демократичний уряд.  В цей день в країні загальнодержавний вихідний, люди ходять в храм, відвідують могили воїнів, а у Варшаві влаштовують військовий парад. Честь військовим відають й в Латвії. Там, 11 листопада – день пам’яті тих, хто загинув в боротьбі за незалежність. Тоді у Ризькій битві 1919 року Латвійської армії перемогла Західну добровольчу армію. Однією з найвідоміших традицій в День Лачплесіса є запалювання свічок біля стіни Ризького замку.

Американці 11 листопада, вшановують військових збройних сил США. День завершення Першої світової війни для них, це й день гордості за свою націю.

“День перемир'я буде наповнений урочистою гордістю в честь героїзму тих, хто загинув на службі країни, і вдячністю за перемогу, як через те, від чого вона звільнила нас, так і з огляду на те, що вона дала Америці можливість проявити співчуття у формі миру і справедливості в радах націй” — зазначив  в 1919 році президент США Томас Вудро Вільсон, що запровадив це свято.  

Томас Вудро Вільсон - 28-й Президент США
Томас Вудро Вільсон - 28-й Президент США

Які історичні події стались 11 листопада


1830 — проголошена держава Бельгія.

1872 — в Одесі заснований Бессарабсько-Таврійський банк.

1889 — Вашингтон став 42-м штатом США.

1909 — почалося будівництво головної бази ВМС США у Перл-Харборі.

1918 — підписане Комп'єнське перемир'я, що означало капітуляцію Німецької імперії і кінець Першої світової війни.

1925 – вийшла перша пластинка Луї Армстронга.

1930 – запатентований газовий холодильник, винахід Альберта Ейнштейна та Лео Сіларда

1940  — перша масова страта у концтаборі Дахау: нацисти вбили 55 польських інтелігентів.

1952 – у Каліфорнії продемонстрована дія першого відеомагнітофона.

1965 — у Солт-Лейк-Сіті, США, зазнав катастрофи літак Boeing 727, загинули 43 людини.

1972 – США закрили свою останню військову базу у Республіці В'єтнам.

1973 – Ізраїль і Єгипет підписали договір, що завершив війну між ними.

1978 – Міністерство освіти УРСР видало директиву: "Удосконалювати вивчення російської мови в загальноосвітніх школах республіки" (посилення русифікації).

1983 – студент Массачусетського університету Фред Коен продемонстрував перший у світі комп'ютерний вірус.

1987 – картина Ван Гога "Іриси" продана за рекордну суму – $53,6 млн.

1994 – американський мільярдер Білл Ґейтс на аукціоні в Нью-Йорку заплатив рекордну суму в $30,8 млн за рукопис Леонардо да Вінчі. В рукописі 72-сторінки, присвячені теорії руху водних і повітряних мас і написаний у дзеркальному відбитті.

2000 — пожежа на фунікулері в Капруні, Австрія, 155 загиблих.

Зірка Голлівуду Демі Мур святкує ювілей 

Сьогодні акторка Демі Мур  святкує вже 60-й День Народження. Для когось говорити про вік жінки, може бути обурливо чи табуйовано, однак не для цієї кралечки. Демі  напередодні 60-річчя спілкувалася з журналістами видання Daily Mail про відчуття віку.

“Коли я думаю про свою бабусю, коли їй виповнилося 60, мені здається, що вона вже змирилася зі старістю. Але я, багато в чому почуваюся живішою, ніж будь-коли", — поділилася акторка.

Голлівудська акторка Демі Мур
Голлівудська акторка Демі Мур

Свою акторську кар’єру жінка розпочала із середини 80-х. За цей час Мур знялася в більш як півсотні фільмів та навіть з десяток спродюсувала. Хоча дитинство акторки було не з легких: життя з вітчимом, зґвалтування в клубі, робота моделлю, акторкою, а згодом боротьба з кокаїновою залежністю – про все це Мур написала автобіографію "Inside out: моя неідеальна історія".

Нині ж акторка живе зовсім інакше. Займається йогою, пілатесом, ходить в спортзал, правильно харчується, практикує лікування п’явками. У жінки є новий коханий швейцарський кухар Даніель Хаммом, троє вже дорослих дітей та дев’ятеро домашніх чотирилапих, яких вона взяла з притулку.

 
 
 
View this post on Instagram

A post shared by Demi Moore (@demimoore)

Хто ще з відомих особистостей народився 11 листопада

1837 – Артур Ґроттґер, польський художник, провідний представник романтизму в польському мистецтві, автор циклу творів на тему повстання 1863—1864 рр.

Довідково: Січневе повстання відбувалося на землях колишньої Речі Посполитої. Причиною так званої партизанської війни, в якій крім поляків взяли участь ще й українці, білоруси та литовці, стало бажання польсько-литовського суспільства здобути національну незалежність і відновити державність. Однак, повстанці загинули або ж були страчені, засуджені до каторги чи заслані до Сибіру, а близько 10 000 подалися на еміграцію.  А російські загони Муравйова, вдалися тоді до жорстоких розправ.

1919 – Юхим Березін, український актор, член дуету "Тарапунька і Штепсель". Українські мовознавці, вважають, що саме через гумористичне шоу 50-60-х років в УРСР розпочалася «заретушована промоція двомовності».

1919 – Ольга Кусенко, українська актриса.

1958 – Вадим Сікорський, український актор та режисер львівського театру імені Марії Заньковецької, заслужений діяч мистецтв України.

1974 — Леонардо Ді Капріо, американський актор.

Нагадаємо, вчора, ЗСУ звільнили Киселівку на Херсонщині від окупантів. Люди пів року жили без води. Ми розповідали як це й коли вони зможуть отримати водогін. Загалом за добу на Херсонщині звільнили 12 населених пунктів.  А ще 10 листопада за маршрутом Харків — Ізюм поїхали повноцінні електропоїзди замість рейкових автобусів. 11 листопада в Україні задощить. А ще синоптики попереджають про туман.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube