10 днів на сплату боргу: за яких умов ДТЕК вимикає світло українцям

Попередження про припинення повністю або частково постачання електричної енергії надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім’я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження

Відключення світла Фото: Getty Images
Відключення світла Фото: Getty Images

Постачальники електроенергії мають важелі впливу на злісних боржників. З січня 2024 року в Україні розпочалися відключення від електроенергії домогосподарств. Інформатор уважно прочитав правила на сайті компанії ДТЕК та з’ясував, хто та за яких умов може залишитись без світла.

Чи можуть вимикати боржників під час війни?

Мораторій на відключення боржників від послуг ЖКГ діяв з весни 2022 року. Станом на 1 січня 2024 року протермінована заборгованість жителів Києва та Дніпропетровської області, яким постачають електроенергію компанії під брендом YASNO, складала 1,3 млрд грн. З початку війни у країні діяв мораторій на штрафи та відключення боржників, проте в умовах величезних боргів за комуналку від нього відмовились. 

Мораторій на відключення боржників було відмінено Кабінетом Міністрів у грудні 2023 року. Наразі можливе відключення побутових споживачів, які мають заборгованість за житлово-комунальні послуги та проживають на неокупованих територіях та територіях, на яких не ведуться активні бойові дії.

За якими правилами вимикають світло

"Процедура відключення боржників детально описана в Розділі VII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП. Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку. Клієнт, котрий місяць не сплачував рахунки за спожиту електроенергію і накопичив борг, може бути відключеним від електропостачання", – підкреслили в компанії YASNO. Порядок відключення та відновлення електроживлення споживача докладно описано на сайті ДТЕК. 

Електрику можуть відімкнути, у разі незадовільного технічного стану електроустановок споживачів, який загрожує аварією, пожежею і створює загрозу життю. А також у випадку браку напруги в енергосистемі. В цьому випадку це відбувається за приписом Укренерго.

Крім того, енергетики можуть відімкнути електрику за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі:

  • Проведення планових робіт, пов’язаних з ремонтом устаткування та/або підключенням електроустановок нових споживачів. Про дату, час та тривалість тимчасового припинення постачання електричної енергії оператор системи повідомляє споживачів та електропостачальників через засоби масової інформації та на веб-сайті оператора системи.
  • Заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником;
  • Недопущення представників електропостачальника до перевірки лічильника, що розташовані на території споживача.

Попередження про припинення повністю або частково постачання електричної енергії надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім’я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв’язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом). Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Для підприємств житлово-комунального господарства, житлових кооперативів, об’єднань співвласників багатоквартирних будинків тощо заходи з припинення або обмеження постачання (розподілу або передачі) електричної енергії здійснюються в першу чергу щодо електроустановок адміністративного, виробничого та службового призначення.

На період розгляду судом спірних питань щодо порушення споживачем умов договорів, світло не вимикають. Відкриття провадження у справі після факту відключення споживача є підставою для відновлення електропостачання.

Без попередження вимикають електроенергію:

  • У разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності.
  • У разі виявлення факту приєднання споживачем струмоприймачів поза лічильником. В цьому випадку оператор системи має право припинити електроживлення лише безоблікового приєднання до електричних мереж. Якщо неможливо усунути безоблікове приєднання під час оформлення акта про порушення, припиненню електроживлення підлягає об’єкт споживача в цілому, про що зазначається в акті.

У разі виникнення аварійних ситуацій в електроустановках оператора системи електроживлення електроустановок споживача також може бути припинено. Оператор системи протягом 5 днів після виникнення аварійних ситуацій повинен повідомити споживачів та електропостачальників через засоби масової інформації та/або на веб-сайті оператора системи про причини тимчасового припинення електроживлення.

Повідомлення споживачів та електропостачальників про тимчасове припинення електроживлення електроустановок споживача може здійснюватися через персональні сторінки на веб-сайті оператора системи або електронною поштою, факсимільним зв’язком чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу, якщо це передбачено договором з оператором системи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube