Звільнення України від окупантів та розблокування її портів – єдиний шлях порятунку світу від голоду та громадянських воєн

Читать на русском

Світові загрожує голод

Читать на русском
Звільнення України від окупантів та розблокування її портів – єдиний шлях порятунку світу від голоду та громадянських воєн

Світові загрожує голод

Війна, яку Росія розв'язала в Україні, загрожує світові глобальним голодом. Ціла низка країн в Азії та Африки залежать від постачання українського зерна. Нестача продовольства може спровокувати громадянські війни у ​​цьому регіоні та наплив біженців до Європи. Запобігти катастрофі можна лише одним способом: надати Україні всю необхідну допомогу у звільненні своїх територій від окупантів. І особливо важливе тут звільнення південних областей, світових житниць та його портів. Без цього країна-агресор отримає ще один важіль, крім ядерної зброї та постачання енергоносіїв, щоб шантажувати світ, цього разу голодом.

Світові загрожує голод

Війна, яку Росія розв'язала в Україні, загрожує світові глобальним голодом. Про це останнім часом заявляли генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, президент України Володимир Зеленський, президент Франції Емманюель Макрон, організація Human Rights Watch, голова Світової продовольчої програми Девід Біслі та величезна кількість експертів у різних галузях: від сільського господарства до логістики та фондового ринку.

 За даними Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, експорт пшениці з Росії та України критично важливий для великої кількості країн, включаючи Єгипет, Туреччину, Бангладеш та Іран, які отримують близько 60% експорту своїх зернових із цих двох країн. 

Хто постраждає

Україна входить до  найбільших експортерів пшениці, кукурудзи, ріпаку, насіння соняшника та олії, зазначається у аналітичній записці ФАО. Внаслідок війни світові ціни на продовольство, і так високі, за прогнозом організації, зростуть ще на 8-22%. Повністю замістити їх постачання у сезоні-2022-2023 не вдасться. Це завдасть удару по низці залежних від імпорту продовольства та добрив країн, зазначається у доповіді ФАО.  

Близько 80% пшениці, імпортованої Ліваном 2020-го, за даними сайту митниці Лівану, — з України. Єгипет імпортує з України половину від усієї споживаної в країні соняшникової олії. 

За даними Всесвітньої продовольчої програми, втрата доступу до зернових та бобових з України може підвищити витрати на закупівлю продовольства на 23 млн доларів на місяць. Для таких країн, як Ємен, Ефіопія, Сирія та Афганістан, які вже перебувають у продовольчій кризі, це означає суттєве погіршення ситуації, зазначає відомство. Як цього уникнути? Дати можливість Україні провести посівну, виростити врожай, зібрати його та експортувати. Давайте подивимося що на  це впливає.

Поля під обстрілом

За оцінки FAO, у сезоні 2022 року близько 20%-30% посівних площ на території України можуть залишитися без врожаю. Посівна 2022 буде найскладнішою за всю історію незалежної України. Прогнозовані Мінагрополітики України площі посіву основних ярих культур під урожай 2022 року на контрольованій Україною території становлять 5 990 тис. га, що на 1 689 тис. га менше за показник минулого року. 

Аналітик TeleTrade Сергій Родлер зазначає, що на Сумщині, Чернігівщині, Донеччині, Луганщині, Миколаївщині, Київщині та Харківщині навіть ті земельні ділянки, до яких аграрії мають доступ, часто заміновані.

Насіння та добрива

"Мінеральні добрива вже закуплені на 80%. Цього достатньо, щоб отримати врожайність вище за середній рівень. Насіння на 75% вже в Україні. Засоби захисту є на 55%. Є час закрити недостачі до травня-червня. Паливо плануємо отримувати шляхом налагодження транспортування, зміни напрямів", - каже заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.

 

Звільнення України від окупантів та розблокування її портів – єдиний шлях порятунку світу від голоду та громадянських воєн 1

Керівник агропідприємства НВД-Агро (Дніпропетровська область) Олександр Коваленко каже, що його господарство не відчуває нестачі добрив та посівного матеріалу. НПД-Агро використовує добрива, виготовлені в Кам'янському та Черкасах, а також у Литві та Болгарії. Насіння господарство купує у міжнародних компаній Pioneer, Syngenta, які фізично вирощують свої гібриди в Україні. Тому з їх придбанням проблем також немає. Головне, щоб в Україну прийшов мир і засіяне зерно змогло визріти, а люди зібрати врожай.

Паливо 

Гостро стоїть і питання дефіциту техніки та палива. Значна частина запчастин для агротехніки вироблялася у Маріуполі, Мелітополі та Харкові, ці поставки зупинено. Зазвичай аграрії закуповують паливо за кошти, отримані від зроблених запасів, зараз продаж як експортний, так і внутрішній істотно ускладнений через логістичні проблеми. 

За словами Олександра Коваленка, зазвичай його підприємство повністю розпродавало урожай минулого року до квітня. На отримані гроші купували насіння, паливо, запчастини, добрива. Але у лютому 2022 року порти України виявилися закритими для торгових суден. Зернотрейдери припинили купувати зерно. Маслоекстракційні та комбікормові заводи, що працюють на зовнішній ринок, теж. На складах агрофірми залишилося приблизно 30% вирощеної торік кукурудзи, 20% соняшника. На щастя, Україна прийшла на допомогу аграріям.

"Мені вчора зателефонували з ПриватБанку та повідомили про те, що нам розширили кредитний ліміт під нуль відсотків. Це дуже добре. Тепер нам вистачить грошей купити все, що потрібно", - каже Олександр Коваленко.

З 24 лютого через російські ракетні обстріли та бомбардування ми бачили кілька великих пожеж на нафтобазах: 2 та 24 березня у Київській області, 7 березня — у Житомирській, Луганській 27 березня — у Львівській та Волинській областях

Експерт Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич вважає, що окупанти, випробувавши на собі, що таке проблеми з логістикою, намагаються в міру своїх сил влаштувати те ж саме Україні. І мета не лише у тому, щоб завадити постачанню ЗСУ, а й зірвати посівну. 

 

Звільнення України від окупантів та розблокування її портів – єдиний шлях порятунку світу від голоду та громадянських воєн 2

"Наразі  критичної шкоди (в масштабах країни) рф не завдала. Але, давайте поставимо собі питання - чи можливе гарантоване прикриття всіх великих складів палива (а вони є в кожній області)? - пише Ігар Тишкевич, - Спроба Кремля створити перебої з постачанням палива під час посівної обмежує можливі експортні прибутки України від продажу зерна та сільськогосподарської продукції.

На думку експерта, спроби РФ викликати дефіцит продовольства у світі наприкінці 2022 року можуть спровокувати зростання напруженості у низці регіонів і будуть використані Кремлем як привід початку діалогу про пом'якшення (скасування) санкцій.

Цю проблему вирішують і за допомогою чудової роботи українського ППО, і шляхом експорту палива до України.

Сполучені Штати Америки направлять до Європи дизельне паливо для потреб України. Про це 27 березня повідомила радниця міністра енергетики Лана Зеркаль.

"Нам вдалося мобілізувати всіх... У Німеччині та Польщі найбільші резерви дизеля, і саме вони можуть забезпечити необхідні обсяги для нас зараз. Крім того, до нас їде американський дизель", - сказала Зеркаль.

При цьому навіть якщо українським аграріям вдасться посіяти, виростити та зібрати врожай, виникне питання експорту зерна до країн-споживачів. А тут усе залежатиме від доступу українських трейдерів до портів.

Порти

 За даними найбільшого німецького сільськогосподарського трейдера BayWa, експорт пшениці з України та Росії через Чорне море зараз майже зупинився. "Наразі з портів України нічого не експортується, нічого не залишає країну, - сказав керівник відділу торгівлі зерном BayWa Йорг-Сімон Іммерц. - З російського боку експортна діяльність є, але дуже обмежена".  Як повідомляє Guardian, щонайменше 100 суден зараз заблоковані в портах Чорного та Азовського морів. Міжнародна палата судноплавства (ICS) закликає Росію надати безпечні коридори для суден, що застрягли в портах. 

Вирішити цю проблему намагаються за допомогою залізниці. 27 березня трейдери здійснили перші поставки української кукурудзи до Європи потягом, пише Reuters.

Але цього не достатньо. Залізницею з України в Європу можна експортувати до 600 тисяч тонн зерна на місяць, тоді як до активних військових дій Україна щомісяця експортувала понад 5 млн .тн.

Як запобігти катастрофі

26 березня на 20 Дохійському форумі президент України Володимир Зеленський заявив, що російські військові цілеспрямовано зривають посівну. Самій Україні вистачить, але така ситуація загрожує нестачею їжі в інших країнах.

"Неможливо застрахуватися, якщо їжі не вистачатиме фізично. Російські війська руйнують поля в Україні, підривають агарну техніку, знищують запаси палива, які необхідні для посівної. Вони заблокували наші морські порти... Нашій країні вистачить продовольства, але відсутність експорту з України вдарить з багатьох народах в ісламському світі, у Латинській Америці та інших частинах планети", – заявив президент.

Тому вихід з ситуації очевидний: щоб не страждати від напливу біженців через голод та громадянські конфлікти в країнах Азії та Африки, країни Заходу мають надати Україні військову допомогу для максимально швидкого закінчення військових дій та звільнення південних областей з їхніми портами, через які йде експорт українського зерна. А потім на розмінування у найкоротші терміни акваторії Чорного моря.

Важливо зазначити, що якщо РФ залишить за собою контроль над українськими портами до літа, вона зможе шантажувати загрозою голоду півсвіту. Також як раніше вона шантажувала Європу поставками енергоносіїв.

Чому Ізраїль скасував безвіз для України та які тепер правила в'їзду, інформатор писав тут. Про те, як в умовах війни з Україною складаються відносини у Росії та Китаю, Інформатор писав тут. Писали ми і про те, які санкції проти Росії були запроваджені з боку США та Євросоюзу. Про те, як напад Росії на Україну змінить світ тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ольга Палій

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.