Зустріч Ердогана та Зеленського: про що говоритимуть та до чого тут Сирія і путін

Читать на русском

Яка небезпека для України

Читать на русском
Зустріч Ердогана та Зеленського: про що говоритимуть та до чого тут Сирія і путін

Яка небезпека для України

Президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган та Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш в Україні. Напередодні Туреччина розпочала спеціальну військову операцію в Сирії. 

Інформатор з’ясовував, як пов’язані між собою ці події та на чиєму боці грає Ердоган - росії чи України. 

Навіщо Ердоган зустрічається з Зеленським? Версії 

Після низки зустрічей з президентом росії володимиром путіним, а також реалізації операції з вивозу заблокованого в українських портах зерна, президент Туреччини вирішив зустрітися з президентом України Володимиром Зеленським. 

Політолог Юрій Подорожний вважає, що завдання Ердогана - схилити Україну до перемовин з кремлем. 

«Зернова тема стала дипломатичною перемогою росіян, бо хтось з ними сів за стіл перемовин. А для росіян важливо бути стороною перемовин», - каже Юрій Подорожний. 

А політичний технолог Михайло Шейтельман дотримується іншої точки зору. За його словами, Ердоган тривалий час впроваджує принцип човникової дипломатії, тому не відвідати Зеленського після зустрічей з путіним - втратити видимість нейтралітету у російсько-українській війні. 

«Після зустрічі в Сочі Ердоган мав відвідати Україну, оскільки після путін побіг розповідати всім, що він домовився з Туреччиною. А Ердогану важливо показати, що це не так. Ердоган як східна людина у відповідь на розмови путіна наніс симетричний візит Зеленському, щоб показати російському диктатору, що немає жодних домовленостей між Туреччиною та росією без України», - пояснює Михайло Шейтельман. 

Тобто загалом Гутерреш, Ердоган та Зеленський у рамках зустрічі мають говорити про зернову угоду, а також про можливі кроки припинення війни дипломатичним шляхом. 

До чого тут операція в Сирії? 

Тривалий час російська пропаганда намагається через різних лояльних кремлю експертів продавати питання мирних перемовин з Україною на умовах москви. За словами політолога Андрія Піонтковського, путін просить Ердогана про послугу - організувати перемовини з Києвом. У якості плати за цю послугу путін вже зробив великий геополітичний подарунок Туреччині. 

«Путін віддав Арменію, Карабах, вони домовились по Сирії, де росія має свої інтереси. Отримавши такий геополітичний подарунок, Ердоган тепер має схилити росію на перемовини. Це показує, у який глухий кут себе загнав путін, йому конче потрібен мир», - каже Андрій Піонтковський. 

Політолог наголошує, що Ердоган заявив путіну про своє бажання створити «зону безпеки» глибиною 30 кілометрів, яка простягається від турецького кордону до сирійської території і яка, ймовірно, перебуватиме в небезпечній близькості від сил, що підтримуються росією, Сирією та Іраном. 

Яка тут небезпека для України? 

І Ердоган, і путін зацікавлені у просуванні мирного процесу по війні в Україні. Як пояснює директор Центру близькосхідних відносин Ігор Семиволос, зараз президент Туреччини у геополітичному плані намагається задовольнити потреби всіх електоральних груп, оскільки у 2023 році у країні пройдуть одночасно парламентські та президентські вибори. 

«Справа в тому, що з 2015, коли після збитого літака відносини між турками та росіянами дуже зіпсувалися, Україна успішно реалізувала україно-турецький трек відносин, який був незалежний від російського. Так, щороку Ердоган їздив до росії, вони щось домовлялися навколо Сирії, але нас це обходило. Зараз трикутник відносин Україна-Туреччина-росія повертається. Виходить так, що своїми діями Туреччина намагається повернути цей трикутник. Тоді виходить, що партнерство України з Туреччиною залежатиме від росії. А нам цього дозволяти не треба», - каже Ігор Семиволос. 

Також експерт додає, що фінальне слово у цій історії поки що залишатиметься за Заходом, оскільки для Ердогана НАТО та країни Заходу набагато важливіші за росію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.