Суперечки західних політиків довкола ескалації через перетин "червоних ліній" Путіна зазвичай закінчуються на користь інтересів України, але це затягує ухвалення рішень
Україна неодноразово використовувала далекобійну зброю західного виробництва проти об’єктів на загальновизнаній території Росії. Востаннє нею завдавали ударів по місту Краснодар. Це відбувається на тлі суперечок між західними політиками та експертами щодо ризиків ескалації та ядерного шантажу вождя росіян Володимира Путіна.
Про це повідомляє AFP з посиланням на “західні” джерела. Агенція Bild з посиланням на власні джерела повідомила, що ЗСУ також використовували американську систему Patriot проти російських літаків над територією РФ. Німеччина та США погрожували припинити передачу Києву озброєнь, якщо це повториться. Але AFP вважає, що відсутність реакції Кремля навпаки мала б стати аргументом на користь надання дозволів на застосування західної зброї.
Французький військовий історик Мішель Гойя зазначає, що в минулому важко знайти прецендент, коли передача летального озброєння стала причиною втягнення країни в конфлікт. До того ж Крим Москва теж вважає своєю “легітимною” територією і теж погрожувала катастрофічними наслідками у разі здійснення ударів по об’єктах на території півострова.
"Українці вдарили по ньому з американської зброї, і нічого не сталося", - сказав він.
В мережі багато інформації про застосування західної зброї, зокрема Storm Shadow та ATACMS, по цілях в Криму, але росіяни не повідомляють про її використання по "старих територіях". Щодо Краснодару, який розташований за 330 кілометрів від лінії фронту, останньою була атака безпілотників 26 травня. Місцева влада повідомляла про пошкодження офісних будівель та будинків. Раніше безпосередньо по місту невідомі добрі безпілотники били аж у 2023 році.
Але 25 травня, нібито, безпілотники вразили РЛС "Воронеж-ДМ" у Краснодарському краї. Система є частиною "ядерного щита" РФ. Тоді Кремль погрожував ядерними ударами по США, але знову ні слова, що для операції використовували західну зброю.
Міжнародне законодавство дає можливість країні, яку атакували завдати ударів по країні-агресору за умови дотримання гуманітарного права, тому жодних юридичних обмежень щодо використання західної зброї по території РФ нема. Натомість існують домовленості України з західними союзниками, які хвилюються, що це може втягнути їх у війну.
Росія використовує ці настрої, без страху наближаючи свої склади та військові об’єкти впритул до офіційного кордону з Україною, що дає значні переваги. У західному інформаційному полі активізувалася дискусія про необхідність скасування цих штучних обмежень. Великобританія, Польща, Швеція, Нідерланди, Чехія, Литва, Латвія та Естонія вже заявили, що дозволяють використовувати їхню зброю по території РФ.
Президент Франції Емануель Макрон підтримує цю ідею. Натомість Німеччина та США досі проти, хоч на канцлера Олафа Шольца та президента Джо Байдена зростає тиск, який має підштовхнути їх до ухвалення подібного рішення.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.