Після засідання Ради ЄС і розмови з Єнсом Столтенбергом міністри оборони деяких країн Євросоюзу змінили свою думку і зняли обмеження щодо застосування своєї зброї, яку вони дають Україні
Деякі країни, що постачали свою зброю Україні, зняли заперечення щодо її використання проти об'єктів на території РФ. Вони дійшли висновку, що це не суперечить нормам міжнародного права - адже Україна захищається. Це сталося після засідання Ради ЄС за участю міністрів країн-членів Євросоюзу. Дехто, хто виступав за обмеження, змінив свою думку на користь України.
Про це повідомив віце-президент Європейської комісії, високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель на прес-конференції за підсумками засідання. Він проінформував, що це питання порушував генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, який особисто був присутній на засіданні.
"Зрозуміло, що це законна дія відповідно до міжнародного права, коли вона застосовується пропорційним чином. Але також зрозуміло, що ухвалення рішення стосовно цього залежить від кожної країни-члена індивідуально, у тому числі щодо взяття на себе відповідальності, робити це, чи ні. Деякі країни-члени були проти цього, і вони змінили свою думку. Сьогодні вони погоджуються зняти обмеження стосовно озброєння, яке вони постачають в Україну", - сказав Боррель.
За його словами, ухвалення такого рішення належить до повноважень конкретних країн-членів. Хто саме пішов на такий крок, Боррель не уточнив. Він пояснив, що ніхто не може змусити країну-члена зняти обмеження на озброєння. Але переконати словом, як виявилось, можливо.
"Деякі країни-члени, як я казав кілька тижнів тому, вважали це недоречним, але нині вони вирішили зробити це", - повідомив дипломат.
Кількома годинами раніше Жозеп Боррель повідомляв, що міністри оборони країн ЄС у вівторок, 28 травня, планують обговорити можливість надання Україні дозволу на удари західною зброєю по території РФ. На зустрічі також присутній український міністр Рустем Умеров та генсек НАТО Єнс Столтенберг, який раніше закликав дозволити такі удари. Точно відомо, що серед тих, хто дозволив бити своєю зброєю по РФ - Британія (яка не входить до блоку ЄС) і Швеція - влада цих двох країн не приховує такого факту і закликає наслідувати свій приклад інших.
Раніше у Пентагоні заявили, що зброя, яку США постачають Україні в рамках військової допомоги, має використовуватися виключно на українській території. Вона призначена для того, щоб допомогти Україні повернути під свій контроль окуповані Росією території.
Водночас голова комітету Палати представників із закордонних справ Майкл Маккол, під час слухань в Конгресі США, приніс карту, де показав, як російські терористи розгортають на своїй території артилерію, ракети та війська для ударів по Україні. Він закликав Білий дім дати дозвіл Україні використовувати будь-яку американську зброю для ударів по російській території. Конгрес не забороняв Києву це робити. І вся відповідальність за заборону лежить на адміністрації президента США Джозефа Байдена.
Нагадаємо, Україна тисне на Вашингтон, щоб скасувати заборону на обмеження, які буквально зв'язують руки ЗСУ - але наразі результату немає.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.