ЗСУ формують бригади контрнаступу: що про це відомо і наскільки він ймовірний за нинішньої ситуації на фронті

Поки Україна формує нові бригади та очікує на військову допомогу від Заходу, виникає питання: чи зможуть Збройні сили України здійснити успішний контрнаступ

Контрнаступ ЗСУ, Олександр Сирський, Олександр Павлюк і Андрій Гнатов
Контрнаступ ЗСУ є більш ймовірним у 2025 році. На колажі - генерали Гнатов, Павлюк і Сирський

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Збройні сили України (ЗСУ) продовжують вести запеклі бої за незалежність та територіальну цілісність країни. Одним із ключових питань на сьогодні є здатність України здійснити ефективний контрнаступ, який міг би змінити ситуацію на фронті. Наразі планування контрнаступу ЗСУ стикається з численними проблемами, основною з яких є недостатнє постачання західної зброї і як наслідок цього - недоукомплектованість бригад.

Розглянули поточний стан справ, проблеми та перспективи в контексті заяв військових експертів, політиків та реальних умов на полі бою. Чи зможе Україна переламати хід війни за існуючих умов і які є перспективи зміни ситуації?

Формування нових бригад і їх неукоплектованість

Україна активно формує нові бригади, що підтверджував командувач Сухопутними військами України генерал-лейтенант Олександр Павлюк ще у травневому інтерв'ю The Economist. Планувалося створення щонайменше 10 нових бригад і одним з викликів на момент їх створення було забезпечення їх озброєнням. Станом на зараз, за інформацією Business Insider, затримка та недостатність військової допомоги від західних партнерів є критичним фактором для проведення успішних контрнаступальних операцій ЗСУ.

Президент України Володимир Зеленський в інтервʼю Bloomberg 4 липня підтвердив, що Сили оборони мають резерв з 14 бригад, але військовим все ще бракує необхідного обладнання. Фактично, бригади залишаються неукомплектованими через надто повільні поставки західної зброї.  Він підтвердив, що ситуація зараз поки не є патовою, але є вкрай проблемною.

"Проблему можна вирішити, якщо є бажання і є інструменти. Воля у нас є, а інструменти — вони ще не прийшли... Це найбільша трагедія цієї війни, що між рішенням і реальним фактом у нас є справжнє довге, довге, довге очікування...", - пояснив Зеленський.

Більше того, за даними Інформатора, нові бригади, які Україна формує для майбутнього контрнаступу, складаються переважно з новомобілізованих. Більшість цих військовослужбовців були зібрані територіальними центрами комплектування (ТЦК) на вулицях, у транспорті та на блокпостах. Такий підхід до мобілізації викликає серйозні питання щодо мотивованості та морального духу бійців, особливо враховуючи відсутність необхідного озброєння. 

Примусова мобілізація в Україні
Примусова мобілізація в Україні

Інститут вивчення війни зазначає, що тільки своєчасна та адекватна військова допомога Заходу могла б змінити ситуацію. Відтак, безпекова допомога Заходу продовжує залишатися вирішальним визначальним фактором того, коли і в якому масштабі українські сили зможуть кинути виклик ініціативі на полі бою та провести значущі з оперативної точки зору контрнаступальні операції в майбутньому.

"Україна вирішує проблеми з живою силою та формує кілька нових бригад, але затримка та недостатність поставок західної зброї, ймовірно, завадить Україні оснастити всі ці нові бригади", – заявив Інститут вивчення війни в середу, 3 липня.

Бригадам ЗСУ потрібно більше артилерії. Фото: 24 ОМБр імені короля Данила
Бригадам ЗСУ потрібно більше артилерії. Фото: 24 ОМБр імені короля Данила

Командир 24-ї окремої механізованої бригади України "Джокер", яка діє поблизу критично важливого міста Часів Яр, зазначив, що українським підрозділам потрібно більше зброї для захисту міста. Він вважає, що місто не можна відстояти тільки людьми, потрібно більше засобів. 

"Обстановка залишається критично важкою, бої точаться на межі каналу Сіверський Донець - Донбас, воїни 24 ОМБр героїчно тримають рубежі. Інтенсивність обстрілів не знизилась, росіяни продовжують атакувати силами кримінальників зі "Шторм-V", десантників та спецпризначенців. Ворог доставляє свою піхоту в район лісу, де окупанти спішуються, роззосереджуються та намагаються штурмувати наші позиції. Також ворог збільшив інтенсивність застосування FPV-дронів, на одну ціль можуть вилітати шість-сім FPV", - розповів військовий командир.

Недостатність зброї ЗСУ дає змогу росіянам перетворювати Часів Яр та інші міста на примар
Недостатність зброї ЗСУ дає змогу росіянам перетворювати Часів Яр та інші міста на примар

Ситуація на фронті і реальність контрнаступу

Реалістичність контрнаступу в нинішніх умовах є спірною темою. З одного боку, Україна отримала значну військову допомогу від США, включаючи пакет на суму 61 мільярд доларів. Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван зазначив, що ця допомога дозволить утримати фронт і протистояти російській агресії у 2024 році, а новий контрнаступ може розпочатися у 2025 році.

З іншого боку, військові експерти, такі як генерал Микола Маломуж, вважають, що контрнаступ можливий наприкінці літа - на початку осені 2024 року за сприятливих умов. Проте, журналіст Юрій Бутусов підкреслює проблеми в управлінні та бойовій готовності окремих підрозділів, що ставить під сумнів ефективність майбутнього контрнаступу.

І виходить, що окрім забезпечення зброєю, проблеми в управлінні підрозділами ЗСУ також впливають на бойову готовність. Бутусов звертає увагу на критичну ситуацію в Красногорівці, де командир 59-ї мотопіхотної бригади Богдан Шевчук не справляється зі своїми обов'язками. Бутусов звернувся до головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, наголошуючи на необхідності призначення на командні посади досвідчених і компетентних офіцерів, щоб покращити якість управління та організацію сил оборони. 

Заступниця голови комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла, яка заявляє про некомпетентність генералітету і поруки топ-військових, також повідомляє про критичну ситуацію у Вугледарі, де російські війська наближаються до основних шляхів постачання. Вона вказує на необхідність втручання вищого керівництва для покращення управління та захисту ключових логістичних сполучень.

Таким чином, контрнаступ ЗСУ є реалістичним, але лише за умови своєчасного отримання західної військової допомоги та покращення управління військовими підрозділами. Збройні сили України демонструють велику волю до боротьби, але стикаються зі значними викликами у забезпеченні озброєнням та компетентним командуванням. Лише комплексний підхід, що включає своєчасну військову допомогу та ефективне управління, може забезпечити успішний контрнаступ та зміни на полі бою.

Артилеристи 15 БрОП НГУ ім. Героя України лейтенанта Богдана Завади працюють по позиціях ворога. Фото: МВС
Артилеристи 15 БрОП НГУ ім. Героя України лейтенанта Богдана Завади працюють по позиціях ворога. Фото: МВС

Коли ЗСУ дозволять бити вглиб Росії на більше ніж 100 км

30 травня видання Politico повідомило, що президент США Джо Байден потай зняв заборону на використання Україною американської зброї для ударів території Росії. Джерела The Wall Street Journal розповіли, що заборона знята для ударів з пускових установок HIMARS та керованих ракетних систем залпового вогню GMLRS. При цьому використання далекобійних ракет ATACMS для атак територією РФ все ще заборонено.

Авіаційний експерт Костянтин Криволап повідомляв у інтерв'ю Інформатору, що картинка зі зменшенням обстрілів з боку Росії може змінитися тільки в залежності від поповнення арсеналу ЗСУ. І тут нам потрібно потрійне комбо, бо самі лише F-16 не захистять від КАБів чи балістики росіян. 

Військовий експерт Олег Жданов сподівається, що Україна зможе добитися зняття обмежень на удари ATACMS вглиб РФ (бо зараз Збройним силам України заборонено атакувати об'єкти, розташовані на відстані більше 100 км від кордону - ред.) або станеться диво і ми, врешті решт, отримаємо західну авіацію, яка змінить обличчя української оборони і посилить можливості ЗСУ.

Але тільки у випадку, якщо російський терористичний режим спробує розширити фронт в Україні, Україна стовідсотково отримає право бити вглиб Росії. І це поки єдина умова, за якої Україні буде дозволено атакувати цілі на великій глибині території РФ, використовуючи для цього зброю з США. Поки що дозволів такого рівня, на жаль, немає. Тоді як на війні діє простий, але незмінний закон: артилерія береже піхоту, а піхота береже відстань артилерії. Цей механізм забезпечує ефективну оборону і збереження життів солдатів. Однак, якщо одна з ланок цього механізму не функціонує належним чином, вся система опиняється під загрозою. Відтак, нестача озброєння та військової техніки ставить під сумнів здатність нових бригад ефективно діяти на полі бою та успішно протистояти ворогу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube