Жінка вважає, що досудове розслідування кримінального проступку є невиправдано довготривалим
У жінки викрали мобільний телефон за 9 тисяч гривень, а поліція за понад 2 роки 9 місяців не знайшла винних. Тож вона вимагає стягнути з державного бюджету компенсацію у розмірі 100 тисяч гривень за бездіяльність правоохоронних органів. Про це йдеться у рішенні Козельщинського районного суду Полтавської області, опублікованому 19 вересня 2024 року.
28.12.2021 року приблизно о 09:00 у селі Павлівка Світловодської ТГ Олександрійського району Кіровоградської області на перехресті вулиці Фрунзе з вулицею Центральною у жінки викрали мобільний телефон Xiaomi Redmi Note 8 з встановленими SIM-картами мобільних операторів Київстар та Водафон та відео реєстратором. За даним фактом у поліції відкрили кримінальне провадження та розпочали досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 186 Кримінального кодексу України.
12.09.2022 року винесли постанову про перекваліфікацію кримінального правопорушення та змінено кваліфікацію з ч. 2 ст. 186 ККУ на ч. 1 ст. 125 ККУ. Тобто, досудове розслідування розпочали 28.12.2021 року, яке триває по теперішній час, що складає два з половиною роки. Громадянка вважає, що досудове розслідування кримінального проступку є невиправдано довготривалим, тому просить стягнути з Держави України в особі Державної казначейської служби України на її користь в рахунок відшкодування моральної шкоди (компенсації) в розмірі 100 тисяч гривень.
Суд частково задовольнив позов жінки. З державного бюджету України в рахунок відшкодування моральної шкоди на її користь стягнуть кошти в розмірі 10 тисяч гривень.
"Суд звертає увагу, що встановлені в процесі слухання факти свідчать про надмірну тривалість досудового розслідування у справі. Розслідування триває понад 2 роки 9 місяців. За такий строк орган досудового розслідування або процесуальний прокурор мав би або закрити провадження, або звернутися до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності. Отже, суд визнає факт заподіяння моральної шкоди позивачці діями відповідачів, а саме: тривалої бездіяльності посадових осіб поліції та прокуратури пов'язаних з невиконанням своїх обов'язків, не проведенні комплексу дій передбачених КПК України. Проте, враховуючи характер правопорушення, глибину фізичних та душевних страждань, ступінь вини особи, яка завдала моральної шкоди, вважає позовні вимоги щодо стягнення моральної шкоди у розмірі 100 тисяч гривень завищеними, їх розмір не знайшов свого підтвердження на судовому засіданні. Так, позивачці були спричинені моральні страждання, що безумовно змінило її нормальний життєвий ритм, проте інших доказів на підтвердження немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення, істотності змін в житті) до суду не надано, а тому керуючись засадами справедливості, добросовісності та розумності, суд вважає за необхідним стягнути за моральну шкоду у розмірі 10 тисяч гривень, при цьому визнаючи такий розмір достатнім для сатисфакції та відшкодування душевних страждань позивачки", - наголосив суд.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.