У жовтні 2022 року суддя Приморського районного суду Одеси розглядала справу щодо шахрайських позик.
У 2021 році жінка з Одеси шукала в інтернеті роботу. На сайті OLX вона знайшла вакансію «оператор обмінника» та перемовини щодо працевлаштування вела з чат-ботом.
За словами жінки, умовою працевлаштування було надання інформації про себе та відправлення номерів банківських карток. Щоб отримати роботу, вона через Телеграм надала свої персональні дані та зробила фотографію з паспортом.
Підозри про обман в неї не виникло, оскільки жінка вже зустрічалась з подібними вимогами.
«В ході листування чат-бот вказував на необхідність надати номери банківських карток, що вона і зробила. Нібито, мали провести тестові транзакції системи для перевірки підключення карти», - йдеться у матеріалах справи.
Проте виявилося, що під прикриттям нібито пошуку співробітників, шахраї оформили на жінку позики в компаніях «КІФ», «КРЕДИТ- КАПІТАЛ», «ГЛОБАЛ КРЕДИТ», «ІНФІНАНС», «МІЛОАН», «НОВІ КРЕДИТИ», «ГОУФІНГОУ» та «Ібріс Фактор».
«Кошти було переведено на банківські картки невстановлених осіб. Стверджує, що не отримувала грошових коштів, а невстановлені особи заволоділи її довірою та оформили на неї кредити», - жалілася у суді потерпіла.
Жінка просила визнати кредитні угоди недійсним, щоб не повертати гроші замість шахраїв.
У суді вона пояснила, що у листопаді 2021 року захотіла дізнатися про угоди на своє ім’я в «Українському бюро кредитних історій». Виявилося, що хтось оформив на неї 8 договорів 20 та 21 вересня 2021 року. Перед тим, як дати гроші мікрофінансові компанії дізнавалися, скільки позик жінка брала до цього та як їх повертала.
Постраждала стверджувала, що вона не брала цих кредитів та нікому не доручала це зробити за неї. Проте колектори їй регулярно надзвонювали, через що жінка боялася вийти на вулицю, тому що відчувала, що її переслідують.
«Своїми діями представники відповідачів порушують встановлений законодавством України порядок виконання цивільно-правових зобов`язань та психічну чи тілесну недоторканість, порушення якої полягає у здійсненні тиску на неї та її близьких, шляхом постійних телефонних дзвінків, з погрозами здійснити розправу, що викликає в неї відчуття страху, хвилювання за своє життя та життя її близьких, вона не може спокійно спати, без застереження вийти на вулицю, постійне відчуття, що її переслідують», - заявила постраждала.
Проте суддя на це не зглянулася. Представниця Феміди вважала, що жінка «з власної ініціативи звернулась в електронній формі за отриманням кредитів до вільно обраних нею установ, отримавши від останніх всю передбачену законодавством інформацію».
Суддя не розбиралася з фактами, щодо крадіжки особистих даних. Втім, вона продовжувала доводити, що постраждала не просила про додаткову роз’яснення щодо позик і, взагалі, могла повернути кредити за 14 днів. За оцінкою судді, це свідчило про те, що постраждала була згідна з умовами договорів.
«Доводи (жінки) про те, що при укладенні спірних правочинів кредитні установи шахрайським шляхом заволоділи її персональними даними, дозволу на використання якими вона не давала, кредитні кошти від кредитних установ вона не отримувала на увагу не заслуговують», - вважала суддя.
Таким чином, у жовтні 2022 року суддя Приморського районного суду Одеси Ольга Шенцева вирішила, що жінка не довела, що угоди оформлювали шахраї.
Постраждала вирішила оскаржити це рішення та подала на нього скаргу. Ухвалу мали винести 23 травня, проте її ще не має у судовому реєстрі.
Інформатор писав, що чоловік хотів стати менеджером обміну криптовалюти, а отримав борги по кредитах.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.