Зернова угода, атака Севастополя та захоплення Херсонської області — Інститут вивчення війни

Читать на русском

Експерти вважають удар по російських суднах абсолютно логічним ходом війни

Читать на русском
Зернова угода, атака Севастополя та захоплення Херсонської області — Інститут вивчення війни
Фото: Getty Images

Експерти вважають удар по російських суднах абсолютно логічним ходом війни

Генерал-полковника, що заправляв військами в Україні, Олександра Лапіна чомусь звільнили. В росії бідкаються, що HIMARS зупинили російські наступальні операції в північно-західній Херсонській області. Тож тепер там хочуть якомога швидше взяти реванш на полі бою. Чи є в них шанси — читайте в матеріалі від Інформатор. 

29 жовтня в окупованому Севастополі пролунали вибухи. "Голова" анексованого Севастополя Михайло Развожаєв заявив, що вранці українські військові атакували кораблі Чорноморського флоту РФ та цивільні судна. За його словами, це був теракт, наймасованіша атака дронів за всю історію війни. Радник Офісу президента Олексій Арестович заявив, що вразили чотири російські судна, одне з яких затонуло й допустив, що причиною інциденту могли стати іранські безпілотники.

Хто здійснив атаку на фрегат типу Григорович?

Американський інститут вивчення війни заявив, що атаку на фрегат "Григорович" Чорноморського флоту рф, ймовірно, здійснили українські сили. На кадрах у соціальних мережах задокументовано невідому кількість безпілотних надводних апаратів, які завдали удару щонайменше по одному фрегату. Тим часом Міністерство оборони Росії заявило, що українські сили використали сім автономних морських безпілотників і дев’ять безпілотних літальних апаратів для проведення «терористичної атаки» на ЧФ і цивільні об’єкти в Севастополі. Однак напади на військові судна у воєнний час є законними актами війни, а не терористичними атаками.

"Рішення України зараз націлитися на фрегат "Калібр" має сенс, враховуючи активізацію російських ударів безпілотниками та ракетами по українській енергетичній інфраструктурі. Якби Київ віддав наказ про цю атаку, це було б пропорційною, навіть стриманою відповіддю на широку російську кампанію стратегічних бомбардувань, спрямованих на цивільні цілі по всій Україні протягом останніх кількох тижнів", — зазначили аналітики.

 

Російські офіційні особи не визнали жодних пошкоджень фрегата типу «Григорович», подібно до того, як Міноборони Росії заперечило будь-які пошкодження крейсера «Москва», коли українські війська потопили його 14 квітня. Однак інцидент все ж обурив росіян, оскільки ті призупинили свою участь в угоді з Україною про експорт зерна за посередництва ООН прикриваючись атакою на Севастополь. Проте росія деякий час висувала риторичні умови для виходу з угоди. Й на думку президента України Володимира Зеленського це рішення Москва прийняла давно, оскільки ще з вересня почала загострювати питання продовольчої кризи.

Фрегат Адмірала Григоровича Фото: Wikipedia 
Фрегат Адмірала Григоровича
Фото: Wikipedia 

Довідково: Чорноморський флот має три фрегати типу "Григорович", кожен з яких здатний запускати крилаті ракети "Калібр". 

В поразках росії на Херсонщині винні американські HIMARS

Звільнити за будь-яку ціну.  28 жовтня Південне оперативне командування України повідомило, що російські офіційні особи дали жителям Херсону два дні на виселення. В місті запровадили контрольно-пропускні пункти посиленого контролю та влаштували перевірки на блокпостах на шляхах «евакуації» до окупованого Росією Криму. 29 жовтня Генштаб України доповнив, що російські війська продовжують примусову евакуацію мирного населення з Нової Каховки, а в Бериславі російські солдати  масово переодягаються в цивільний одяг і переселяються в приватні помешкання. Це своєю чергою порушує закони збройних конфліктів. В американському Інституті вивчення війни допускають, виселити місцевих й прикинутися цивільними для росіян може стати підґрунтям для звинувачення України обстрілах цивільних цілей під час нападу на позиції російських військ.

Росіяни зляться і звинувачують США та HIMARS в тому, що ще в липні не змогли захопити північний-захід Херсонській області. В мережі віднайшли й прокоментували супутникові знімки порожньої російської військової бази в Херсонському міжнародному аеропорту Чорнобаївка  отримані від приватної американської компанії Satellogic. Одні виправдовуються, що російські війська вивели  військову техніку та авіацію з Чорнобаївки в період з травня по вересень, щоб захистити свою техніку від українських ударів по базі. Інші стверджують, що супутникові знімки додатково підтвердили, що ситуація на північно-західній лінії фронту Херсонської області не змінилася за два місяці і що виведені загони не повернулися на свої позиції. 

Супутникові знімки від 27 жовтня, якими поділився OSINT-аналітик Тім Ерхарт, показують, що російські війська повністю відвели військову техніку, яка дислокується на аеродромі Чорнобаївка. В той час як попередні супутникові знімки за серпень-вересень показали принаймні 16 основних бойових танків і бронетранспортерів у Чорнобаївці, що вказує на те, що повне виведення росіян із міжнародного аеропорту Херсон відбулося відносно недавно.

Нагадаємо, 29 жовтня в районі Антонівського мосту, що у тимчасово окупованому Херсоні, пролунали вибухи. росіяни заявили, що українські війська нібито завдали удару із систем HIMARS, є три влучання. Згодом російський пропагандистський ресурс «РИА Новости» написав, що обстріляли цей район із систем HIMARS. Пропагандисти кажуть, що із 12 випущених ракет дев’ять збили, а три «впали в район мосту». 

Військовополонені росіяни і їхня доля

Думка тих, хто нині говорить в маси для росії все ж важлива. Росіяни скаржилися, що ніхто не турбується про долю військовополонених, що з ними не тримають контакт та не цікавляться як вони там. Люди вимагали від російської влади зробити більше для забезпечення безпеки військовополонених. Тож 29 жовтня в Мордорі оголосили, що Кремль вів переговори про звільнення 50 російських військовополонених, але більше подробиць щодо цього питання не надали. Єдине, що додав глава "ДНР" Денис Пушилін, так це те, що семеро військовополонених є військовослужбовцями "ДНР" і двоє - військовослужбовцями "ЛНР". 

Нагадаємо, Україна та Росія 29 жовтня обмінялися полоненими. Голова Офісу президента Андрій Єрмак повідомив, що українська сторона повернула додому 52 захисників, які обороняли Маріуполь.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.