Голова держави каже, що він хотів би провести вибори в 2024 році, однак є нюанси
Президент України Володимир Зеленський хотів би провести вибори протягом 2024 року. Однак для цього Рада повинна швидко змінити законодавство, а західні партнери зобов'язані надати відповідні кошти та забезпечити присутність іноземних спостерігачів в окопах на фронті.
Про це голова держави заявив в інтерв'ю телеканалу "1+1". Він також наголосив на тому, що особисто за владу не тримається.
Проведення виборів під час війни президент вважає не дуже доречним. За його думкою, це відверне увагу українців від найважливішого: ситуації на фронті.
"Політичний процес в країні під час війни - я вважаю, що це фрагментація головного", - сказав Зеленський.
Втім, особисто він хотів би проведення виборів. Ідея зробити це в 2024 році йому подобається. Голова держави акцентує на тому, що не тримається за владу - як і вся його команда. Також йому не хотілося б позбавляти українців права вибору на багато років. Однак для організації електорального процесу є декілька важливих умов: від неможливості зробити це через законодавство до фінансового питання.
"Я сказав, якщо ви (західні партнери - ред.) готові дати мені 5 мільярдів, бо я... не зможу просто забрати з бюджету 5 мільярдів... Проводити в кредит вибори я не буду, забирати гроші від зброї і давати їх на вибори також не буду", - каже Зеленський.
Президент наголошує, що важлива також присутність іноземних спостерігачів. Причому не просто в країні, а безпосередьно на фронті.
"Найголовніше - давайте ризикувати тоді разом. Спостерігачі повинні бути в окопах... На передову ми маємо відправити спостерігачів, щоб наші вибори були легітимними для всього світу. Це абсолютно справедливо", - заявив голова держави, вочевидь коментуючи недавні слова американського сенатора Ліндсі Грема щодо необхідності проведення виборів.
Не треба бути тонким психологом, щоб зрозуміти: Зеленський дуже невдоволений тим, що наші західні партнери публічно підняли тему виборів. З виступу голови держави стає очевидним, що ця ідея йому, м'яко кажучи, не подобається та викликає роздратування.
Президент розмірковує на тему того, що це як мінімум дуже дорого, незаконно, що це зараз не на часі, що неможливо буде забезпечити повоцінну легітимність волевиявлення, безпеку громадян на дільницях, тощо. В цілому, це явно є офіційною та скоординованою позицією української влади: приблизно в тому ж ключі нещодавно висловилися і в "Слузі народу", і в РНБО.
Зрозуміти Зеленського можна: в часи повномасштабної війни класичні вибори просто неможливі, як їх не проводь. Однак в неприхованого роздратування президента є й інша, менш очевидна причина.
Справа в тому, що виступ сенатора Грема - це не тільки та не стільки бажання США бачити Україну демократичною навіть під час воєнного стану. Це прямий та, що найголовніше, публічний сигнал і українській владі в цілому, і особисто Зеленському зокрема. Якщо перекласти слова американського політика з дипломатичної мови на людську, вони звучали б приблизно так: ми не готові бачити вас на чолі України довічно, ми хочемо регулярної зміни влади або як мінімум розділення повноважень з опозицією. Саме з цим, зокрема, пов'язані чисельні публікації в західних медіа, що виникають час від часу, де Україну та українську владу прямо чи опосередковано звинувачують у корупції та погрожують зменшенням військової допомоги.
Наразі Зеленський повністю зайнятий веденням війни та організацією міжнародної проукраїнської військово-дипломатичної коаліції. Йти на вибори зараз, враховуючи всі мінуси та перепони для цього, з точки зору команди влади та президента безглуздо та недоречно. Тому такі наративи, що лунають від західних союзників, дратують голову державу та викликають в нього глибоке нерозуміння.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.