Зеленський запропонував провести Глобальний саміт миру: про що йдеться

Під час телефонної розмови з президентом США Джо Байденом, Володимир Зеленсткий запропонував провести Глобальний саміт миру.

Зеленський запропонував провести Глобальний саміт миру: про що йдеться
Потреба у подібному заході назріла давно, вважає Володимир Фесенко

Ця ініціатива має продемонструвати мирні наміри Києва та, на думку Зеленського, дати змогу скоординувати зусилля союзників України. Водночас може йтися про майбутню архітектуру світової безпеки.

Глобальний саміт миру

У понеділок 12 грудня відбулася телефонна розмова між президентами США та України. Під час спілкування з Байденом, Володимир Зеленський запропонував провести Глобальний саміт миру, повідомили на офіційному сайті Президента України.

Зеленський наголосив, що Україна прагне досягти миру, та відзначив важливість консолідації міжнародних зусиль для досягнення цієї мети. Але те, що росія називає «мирним врегулюванням» є визнанням окупації й капітуляцією. Агресія росії ставить під загрозу світовий порядок, що ґрунтується на міжнародному праві. Тому під час саміту G20 Зеленський представив формулу миру, яка передбачає десять кроків, реалізація яких дасть змогу припинити війну.

Для втілення формули в життя має відбутися зустріч світових лідерів на Глобальному саміті миру. На полях цього заходу лідери країн повинні закласти основи майбутньої безпекової системи у світі.

Навіщо потрібен Глобальний саміт миру

Нова архітектура миру

Ініціатива про скликання подібного саміту назріла давно, вважає Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента». Світова система безпеки потребує реформування, оскільки такі інституції, як ОБСЄ та ООН погано справляються з викликами сучасності.

В Небензя
Постпред рф Василь Небензя заявив в ООН, що в Україні є безпілотники, які “поширюють комарів, заражених вірусами”.

«Це важливо не тільки з точки зору наших інтересів, але й із погляду глобальних інтересів. Я думаю, що це дуже добре розуміють наші дипломати й зазделегідь починають просувати цю ідею, аби ініціатива йшла від України. Насправді буде величезна потреба після завершення війни створити нову архітектуру глобальної і європейської безпеки. Нинішня архітектура або зруйнована, або не працює», — каже пан Фесенко.

ООН, вважає політолог, залишиться, можливо, росія в цій організації втратить свої позиції. Але такі організації, як ОБСЄ — це пережитки минулого, які не працюють. На заміну потрібно буде створювати нові інституційні форми та правила безпеки.

 Конкретні безпекові гарантії

На цій конференції Україна зможе зафіксувати міжнародні гарантії безпеки, які дійсно будуть дієвими. Крім того, можна буде поставити питання про компенсацію шкоди, завданої росією. 

«Україна на цій конференції зможе сформулювати конкретні додаткові гарантії. Тому, що формальні юридичні гарантії — це гарантії на папері, їх завжди можуть порушити. Реальні гарантії — це потужна армія і допомога наших партнерів. Але в цих міжнародних конструкціях Україна може зафіксувати й свою активну роль як одного з донорів безпеки в сучасному світі. Відповідно — свій лідерський статус», — каже пан Володимир.

Питання, які прозвучали в «Мирному плані» на саміті G20 не випадково стосуються не лише України, а й інших країн. Там йдеться про ядерну, продовольчу, енергетичну та екологічну безпеку світу й ті виклики, які їм кидає злочинна політика москви.

Ядерна безпека

Проблема ядерної зброї надзвичайно загострилася через поведінку росії. Приклад України, яка відмовилася від власного ядерного озброєння, отримавши натомість гарантії Будапештського меморандуму, які ніким не виконуються, може продемонструвати іншим країнам необхідність якомога швидшого озброєння саме ядерною зброєю. Тоді світ стане ще більш непередбачуваним і ризики розгортання ядерного конфлікту зростають у рази.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»

Мова про повне ядерне роззброєння рф навряд чи буде вестися. Зрештою, це можливо лише в разі повного й тотального програшу росії, вважає Володимир Фесенко. Водночас вкрай потрібно розробити механізми блокування ядерних загроз: розповсюдження ядерної зброї чи її використання.

Чому в саміті зацікавлені всі країни

Виклики, які стоять перед світом, стосуються всіх. Тому ініціативу можуть підтримати різні країни. У нерозповсюдженні ядерної зброї зацікавлений не лише Захід, але й Китай. Адже багато його сусідів, з якими в нього непрості стосунки, такі як В’єтнам, Японія чи  Південна Корея цілком у змозі розробити ядерне озброєння — вони мають для цього ресурси й науково-технічну базу.

Ядерні країни Індія та Китай мають прикордонний конфлікт, який триває
Ядерні країни Індія та Китай мають прикордонний конфлікт, який триває

Країни Глобального Півдня, такі, як Індія, гостро залежні від продовольчої безпеки. Усі країни світу потерпають від економічних викликів, спричинених російсько-українською війною.

«У цьому саміті мають брати участь не лише країни «Великої двадцятки», але й інші, менші країни. Це потрібно, щоб розробити заходи безпеки, щоб недопустити повторення ситуацій, як із нападом росії, чітко зафіксувати недопустимість застосування ядерної зброї і нові принципи нерозповсюдження ядерної зброї, тому, що такі ризики існують зараз з Іраном і деякими іншими країнами», — говорить Володимир Фесенко.

Коли це відбудеться

Починати обговорювати проблеми, які назріли перед світовим співтовариством та випрацьовувати механізми їх вирішення варто вже зараз. Водночас найважливіші питання будуть вирішуватися вже після закінчення війни, каже пан Фесенко.

«Це не ідея на найближчий час. Її можна розпочати реалізовувати й раніше, але швидко не вийде, тому, що тут потрібні консультації, домовленості… На найближчий час можна планувати цю конференцію, але вона не розвяже всіх цих нагальних проблем, може лише запропонувати деякі ідеї. Але реальне її значення — уже після завершення війни. Для підбиття її підсумків і затвердження нового світопорядку», — каже експерт.

Раніше ми писали, що світові лідери на саміті G20 одноголосно засудили дії путіна в Україні та закликали кремль вивести війська. За підсумками зустрічі навіть неформальний союзник росії Китай засудив агресивну ядерну риторику кремля.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube