Протягом останніх місяців Оксана Маркарова мала серйозні провали у своїй роботі, через один з таких президента України навіть звинуватили у спробі втрутитися в американські вибори у 2024. Раніше пані посол мала зв'язки з регіоналами
Президент Володимир Зеленський повідомив посолці України у США Оксані Маркаровій про її майбутнє звільнення. Це рішення було майже неминучим після того, як під час останнього візиту у США голова ОП Єрмак ловив посадовців Білого дому та Держдепу десь у коридорах, біля туалету.
Про звільнення Маркарової повідомляє Суспільне з посиланням на власні джерела. Маркарова - пані посол у США - мала організовувати візити такого рівня, як візит Єрмака. Те, що після візиту голови ОП у Politico зʼявилася публікація щодо того, що у Вашингтоні йому не раді, повною мірою її прорахунок. І він не є поодиноким.
Ще під час передвиборчої кампанії Дональда Трампа, у 2024 році, Маркарова так само легковажно віднеслася до візиту Зеленського у США. У підсумку Зеленський опинився у штаті Пенсільванія, на заводі з виробництва зброї.
На той момент Пенсільванія ще не визначилася, кому з кандидатів - від республіканців чи демократів - надати перевагу. Команда Трампа звинуватила Зеленського у спробі втрутитися в американські вибори. Звісно ж, на користь демократам.
Республіканці були добре обізнані щодо того, чия це підстава. Саме тому вони звернулися до України з вимогою звільнити посолку Маркарову. Це зробив не будь-хто, а спікер Конгресу Майк Джонсон.
Проте звільнення так і не відбулося. Під час славнозвісної сварки між Зеленським та Трампом у Білому домі 28 лютого Маркарова закрила руками обличчя та нібито розплакалася, мабуть, демонструючи, що Зеленський невірно вчинив. Проте й організація того візиту була на совісті Маркарової.
48-річна Оксана Маркарова не є професійним дипломатом. Вона за фахом еколог. За другою освітою - фінансист. Досвід її роботи - політтехнології, банки, міжнародна торгівля. Не можна применшувати її здобутки, наприклад, у 2015 році за її участі було створено перший публічний портал відкритих даних у секторі фінансів. Проте саме для США зараз потрібні професійні дипломати. Як відомо, Трамп приділяє велику увагу протоколу.
Журналіст-розслідувач Володимир Бондаренко нагадує, що до "зелених" Маркарова була у команді одіозних регіоналів братів Андрія та Сергія Клюєвих. Маркарова керувала "Актив-банком" Клюєвих, який успішно збанкрутів у 2014 році.
Незадовго до його банкрутства Маркарова вивела з-під нього елітну нерухомість на Подолі у Києві за ціною удесятеро нижчою за ринкову. Про це було окреме розслідування "Радіо Свобода".
Маркарова також фігурує на "плівках Деркача" (йдеться про екснардепа Андрія Деркача, що втік до РФ, у США його оголосили "російським агентом впливу"), злив яких відбувся у січні 2020 року. Достовірність цих плівок неможливо перевірити, але майже немає сумніву, що вони є автентичними. Група урядовців, серед яких був тодішній премʼєр Олексій Гончарук та Маркарова (вона була міністром фінансів), обговорювали вкрай низький рівень економічних знань у президента. У березні 2020 року уряд Гончарука пішов у відставку, а Маркарову спрямували на дипломатичну роботу.
"Для мене досі є загадкою, як брокерша братів Клюєвих після Євромайдану причарувала наших американських партнерів. Але те, як вона знайшла спільну мові з нашими постмайданними володарями, давно не є секретом. Наприклад, Маркарова фігурувала у справі про розкрадання "Актив-банку" Клюєвих, до речі, частина застави банку від неї перейшла до російського шпигуна Деркача. Кримінальна справа затихла після того, як Маркарова поділилася готелем "Голосіївський" та бізнес-центром у дворі Офісу президента із сином Авакова. А зараз кажуть, що Маркарова поділилася з прокурорськими бізнес-центром "Градієнт" (на Короленківській), ймовірно у звʼязку із питаннями, що насуваються", - пише журналіст Бондаренко.
Нагадаємо, вважається, що Маркарова у команді "Слуги народу" є протеже Давида Арахамії. Тому її відставка набуває особливого значення у межах вже добре відомого конфлікту між Арахамією та Єрмаком, наслідком якого має стати відставка уряду Шмигаля.