Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода

Читать на русском

Президент розповів деталі спецоперації по обміну захисників Маріуполя

Читать на русском
Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода

Президент розповів деталі спецоперації по обміну захисників Маріуполя

Президент України Володимир Зеленський традиційно звернувся до українців. Він розповів про масштабний обмін захисників "Азовсталі". Та про складнощі, з якими довелося стикнутися в ході обміну.

"Сьогодні у нас 215 хороших новин. Це однозначна перемога для нашої держави, для всього суспільства, а головне для 215 родин, які зможуть побачити своїх близьких в безпеці. Герой України Євгеній Бова, Герой України Лев Пашко, Герой України Денис Прокопенко. Загалом 108 бійців "Азову", 188 захисників "Азовсталі" і Маріуполя, 8 поранених під час теракту в Оленцівці. Загалом 215 героїв", - зазначив Зеленський.

Перші деталі того, як відбулось звільнення наших героїв з російського полону

"Захисники й захисниці повертаються додому. Бо для нас "не кидати своїх" – це правило, а не просто слова", - наголосив Зеленський.

Президент про звільнення захисників

Глава держави офіційно назвав кілька прізвищ звільнених бійців:

  • Герой України Євгеній Бова,
  • Герой України Лев Пашко,
  • Герой України Денис Прокопенко,
  • Дмитро Козацький,
  • Микола Кущ,
  • Костянтин Нікітенко,
  • Катерина Поліщук,
  • Мар'яна Мамонова,
  • Валентина Зубко,
  • Яна Шумовецька,
  • Зоряна Репецька,
  • Анастасія Черненька.

Він зазначив, що загалом звільнили 188 захисників "Азовсталі" та Маріуполя. Серед них 8 поранених під час російського теракту в Оленівці.

"Це воїни Нацгвардії, нашої армії, військово-морських сил, прикордонники, поліцейські, тероборонцівці, працівники СБУ та інші",
– розповів президент.

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 1

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 2

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 3

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 4

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 5

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 6

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 7

Зеленський: віддати Медведчука за справжніх воїнів не шкода 8

Він додав, що Україна пам'ятає про всіх наших людей. Цим ми відрізняємось від ворога – цінуємо кожне життя.

За словами Зеленського, операцію з обміну готували доволі довго. Було кілька складових.

Обміняли Медведчука

Перша складова – обміняли одного "фаната росії" на 200 воїнів. Спочатку Україні пропонували обміняти 50 бійців на нього. Однак українська влада наполягла і це число зросло до 200. Вони вже перебувають в Україні. Зеленський зауважив, що серед них є ті, хто готується стати мамою.

Президент наголосив, що віддати медведчука за справжніх воїнів не шкода. Він пройшов всі слідчі дії, передбачені законодавством. Україна отримала від нього всю необхідну інформацію для розслідування кримінальних справ.

За командирів довелось поборотись

Друга складова – Зеленський розповів, що обміняли 5 командирів захисників "Азовсталі". За них довелось поборотись найдовше, оскільки їм загрожувало найжорстокіше. За них віддали 55 зрадників України.

Україна домовилась з Туреччиною. Зеленський перед тим говорив з президентом Реджепом Ердоганом. Домовились, що п'ятеро командирів до кінця війни перебуватимуть на території цієї країни – в комфортних умовах, в безпеці, під протекцією президента. Глава держави запевнив, що їхнім родинам забезпечать можливість бачитись з ними.

З полону повернулись:

  • Сергій Волинський,
  • Святослав Паламар,
  • Денис Прокопенко,
  • Олег Хоменко,
  • Денис Шлега.

Звільнення іноземних бійців

Зеленський також розповів про звільнення з полону 10 іноземних громадян, які перебували у російському полоні. Раніше президент обговорював це з прем'єром Борисом Джонсоном.

Додому повернуться 5 громадян Великої Британії, двоє громадян США, 1 громадянин Марокко, один – Швеції та ще один – Хорватії.

Ворог призначив їм "вирок" – довгий термін ув'язнення чи смертну кару. Тому їм врятували життя. Вони повернуться на Батьківщину за посередництва Саудівської Аравії.

Хто брав участь в операції зі звільнення бійців

Насамкінець Зеленський назвав людей, завдяки кому вдалось звільнити 215 бійців.

Операцією зі звільнення полонених керують четверо:

керівник Офісу Президента Андрій Єрмак;
голова розвідки Кирило Буданов;
голова СБУ Василь Малюк;
депутат Рустем Умеров.

Президент подякував їм за зусилля та український успіх. А також іншим, хто долучився: Дмитру Усову, омбудсмену Дмитру Лубінцю, та міністру Денису Монастирському.

Хто такі захисники Маріуполя та в чому їх подвиг

Захисники Маріуполя - герої нашого часу. Це окремий загін спеціального призначення "Азов", 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, прикордонники, поліцейські, добровольці, тероборона Маріуполя.

Утримуючи позиції на “Азовсталі”, вони не дозволили противнику перекинути угруповання чисельністю до 17 батальйонних тактичних груп (близько 20000 військових) на інші напрямки. Тим самим завадили реалізувати план щодо швидкого захоплення Запоріжжя, здійснити вихід на адміністративний кордон Донецької та Запорізької областей і створити умови для оточення угруповання ООС.

Сковування основних сил противника навколо Маріуполя дало можливість підготувати та створити оборонні рубежі, на яких наші війська знаходяться і сьогодні та дають гідну відсіч агресору. ЗСУ отримали критично необхідний час на формування резервів, перегрупування сил, отримання допомоги від партнерів.

Вихід з "Азовсталі"

Вихід захисників Маріуполя на підконтрольну росіянам територію відбувався 16-20 травня. За твердженням російської сторони, з підземель "Азовсталі" вийшли 2 439 бійців. Представники "Червоного хреста" реєстрували українських захисників як військовополонених.

16 травня з "Азовсталі" до медичного закладу в Новоазовську було евакуйовано 53 тяжкопоранених для надання медичної допомоги. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку.

У Генштабі ЗСУ заявляли, що гарнізон "Маріуполь" виконав бойове завдання і командирам дано наказ зберегти життя особового складу. У Міноборони пояснили, що немає іншого варіанту порятунку захисників з "Азовсталі", окрім як вийти до противника.

Росіяни та їхні спільники з ОРДЛО погрожують бійцям "Азова" судилищем. Україна отримала тіла загиблих захисників Маріуполя.

2 червня Україна та Росія провели обмін тілами загиблих військових за формулою "160 на 160", нібито серед них були тіла щонайменше 52 бійців полку "Азов". 8 червня вдалося повернули ще 50 полеглих героїв, із них 37 – оборонці з "Азовсталі".

Нагадаємо, 21 вересня ввечері відбувся обмін полоненими. Його провели в Чернігівській області.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.