Здатність Кремля вести війну проти України можна зірвати: в ISW назвали умови

Населення Росії втомилося від війни, тому чиновники уникають розмов про збільшення витрат на оборону

Війна РФ проти України
Що може завадити РФ продовжувати війну. Колаж: Інформатор

Здатності Кремля продовжувати війну проти України можна перешкодити. Зокрема, на це можуть вплинути майбутні вимоги населення Росії щодо збільшення соціальної сфери та зменшення фінансування оборони. Російський правитель Володимир Путін має враховувати стабільність свого режиму та внутрішню підтримку.

Про це йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW). Аналітики наголошують, що бюджет РФ продовжить підтримувати різні соцпрограми, включно з пропагандистськими шоу, але незмінна увага до витрат на оборону, ймовірно, вплине на ефективність і сталість цих програм.

Так на розділ “соціальна політика” у російському бюджеті-2025 припадає 6,4 трлн руб (69 млрд дол.). Законопроєкт передбачає надання близько 4 трлн руб (43 млрд дол) від 2025 до 2027 року на виплати людям з дітьми та близько 1,7 трлн руб (18 млрд дол) на програму материнського капіталу Росії до 2030 року. Водночас у росбюджеті передбачено 1,57 трлн руб (16 млрд дол) на освіту, а витрати на охорону здоров'я становлять 1,86 трлн руб (20 млрд дол) 2025 і 2026 років. Російський уряд виділив 824 млрд руб (8,8 млн дол) на виплату державних пенсій та 1,36 трлн руб (14 млрд дол) на нещодавно оголошені підвищення пенсій.

Опозиційні російське видання Meduza зауважило, що у пресрелізі уряду РФ йдеться про фінансування вагітних, сімей з дітьми, національні проєкти і регіональну підтримку. Але там не згадуються витрати на оборону.

Крім того, чиновники Кремля підкреслили соціальні витрати, але уникнули обговорень збільшення витрат на оборону 29 вересня, коли уряд РФ спочатку схвалив проєкт федерального бюджету. Ймовірно, це через настороженість Москви щодо втоми від війни серед російського населення.

Аналітики кажуть, що тривалий високий рівень витрат на оборону у найближчі роки під час війни проти України та військові підготовки до можливого конфлікту з НАТО ускладнять для Кремля підтримку фінансування соціальних програм для населення, зокрема підвищення пенсій та охорону здоров'я. Водночас збільшення витрат на оборону вплине і на довгострокову ефективність зусиль Росії використовувати фінансові стимули для підвищення народжуваності та подолання демографічної кризи.

“Вимоги населення щодо збільшення соціальної сфери та зменшення фінансування оборони в майбутньому також можуть перешкодити здатності Кремля продовжувати війну в Україні, оскільки президент Росії Володимир Путін повинен враховувати стабільність свого режиму та внутрішню підтримку”, – зазначають в ISW.

Путін боїться оголошувати нову хвилю мобілізації у РФ

В ISW нещодавно писали, що Володимир Путін до останнього тягнутиме з офіційним оголошення додаткової мобілізації у Росії, але він роздумує над цим. Найвірогіднішою причиною, чому Путін піде на такий крок, стане різке зменшення інтенсивності бойових дій в Україні, що загрожуватиме Росії програшем. 

Прогнозуючи ситуацію з мобілізацією у РФ, аналітики взяли до уваги останнє інтерв'ю очільника ГУР МО України Кирила Буданова. Головний розвідник України пояснив, що Росія готується до завершення війни у 2026 році, а 2025 рік має стати для окупантів переломним. Буданов каже, що без перемоги у 2026 році Росія втратить на довгі три десятиліття статус "наддержави". Відтак, Путін, на думку Буданова, піде на додаткову хвилю мобілізації.

Нагадаємо, в ISW на початку вересня писали, що в Росії поки що пом’якшують втому населення від війни. На це, зокрема, впливають відмова Кремля повністю перевести суспільство в РФ на воєнний стан та внутрішні інформаційні операції, спрямовані на нормалізацію війни у суспільстві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube