Цифри, щодо кількості виданої на початку війни зброї достеменно не відомі
У перші дні повномасштабного вторгнення з боку рф українцям було видано десятки тисяч одиниць вогнепальної зброї. Також було прийнято Закон на право її володінням під час воєнного стану. Але зараз в тих областях країни, де зброю видавали, наполегливо закликають її повернути. З чим це пов’язано і чи варто чекати на легалізацію саме цієї зброї?
Вже через два дні після повномасштабного вторгнення, 26 лютого міністр внутрішніх справ України повідомив, що у межах оборони Києва від наступу російських військ людям роздали понад 25 тисяч одиниць зброї та близько 10 мільйонів патронів, ручних протитанкових гранатометів і гранат.
В поліції Києва кажуть, що в перші дні лютого вона видала місцевим жителям понад 6,5 тисячі одиниць зброї. А представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський 24 лютого повідомив, що на той момент лише в Києві добровольцям видали 10 тисяч автоматів. Отже, цифри по Києву різняться, а скільки було видано в інших областях України достеменно не відомо.
Втім, аналізуючи події перших часів військової агресії, правоохоронці переконані, що це рішення було правильним і своєчасним. Наприклад, на думку колишнього керівника поліції Києва Андрія Крищенка, який зараз воює на сході України, це не тільки допомогло обороняти Київ, але й мало певний психологічний вплив на загарбників.
"І це, до речі, на мою думку, відіграло – ця інформаційна кампанія, ця хвиля. Тому що це було висвітлено на багатьох ресурсах. І на мою думку, ворог побачив, скільки киян отримує зброю. І це трохи їм запал збило заходити в Київ", – сказав Крищенко.
Через два тижні після роздачі перших одиниць зброї Верховною Радою був ухвалений і набув чинності 7 березня законопроєкт "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України". Тобто, право мати цивільному населенню вогнепальну зброю було тимчасово легалізовано. Важливою нормою закону є те, що цивільні особи не несуть відповідальності за застосування отриманої вогнепальної зброї проти осіб, які чинять збройну агресію проти України. Законом також передбачено обов’язок повернути таку зброю органам поліції впродовж 10 днів після припинення або скасування воєнного стану.
Скільки взагалі по країні одиниць зброї повернули на теперішній час відкритої інформації немає. Але відомо, що до серпня минулого року кияни повернули близько 1 тисячі одиниць зброї. Це в шість разів менше, ніж було видано в лютому. Про це заявив начальник поліції Києва Іван Виговський. При цьому він зауважив, що кожну видану одиницю зброї поставили на облік.
"Із загальної кількості одержаної киянами зброї близько 1 тис. одиниць повернули, решта перебувають на обліку", — заявив поліцейський.
За словами екс-радника міністра внутрішніх справ України Володимира Мартиненко більшість киян не хочуть повертати видану під час повномасштабного вторгнення російських військ зброю, бо не впевнені що отримають знову її в разі повторного наступу на столицю. На його думку, в Україні величезна проблема з обліком зброї через законодавче неврегулювання в цій сфері. Окрім того, багато зброї видано в столиці без жодного дозволу та реєстрації.
"Згідно з законом, у нас добровольчим формуванням територіальних громад зброю мала б видавати поліція. Насправді ж цю зброю видавали Збройні сили України, бо на початку війни в пунктах видачі зброї були величезні черги, та часто зброю видавали прямо з вантажівок. Стояло питання захистити Україну, захистити столицю від ворога. Ось тоді видавали достатньо багато", — заявив Мартиненко.
Як наслідок, каже експерт, правоохоронці стають заручниками ситуації, тому що незареєстрована зброя тягне за собою кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі від трьох до семи років. Якщо ж людина добровільно здає зброю, то звільняється від кримінальної відповідальності.
"У нас нікуди не зникла загроза наступу на Україну з боку Білорусі. Нікуди не зникла загроза наступу на Київ — про це говорять представники Збройних сил України. Відповідно, ті, хто став на оборону України, вони ж не будуть боронити країну голіруч, в них є зброя і потрібен правильний спосіб її легалізувати", — підсумував експерт.
Навряд саме ту зброю, яку роздали українцям в перші дні повномасштабного вторгнення, можна буде в майбутньому легалізувати. Більш того, в МВС вважають, що органам державної влади вже зараз потрібно напрацьовувати превентивні правові механізми щодо наявності зброї у населення. Зокрема щодо недопущення протиправного використання зброї, отриманої на підставі Закону від 7 березня.
"Ситуація ускладнена тим, що вогнепальна зброя, видана за спрощеною процедурою, не була попередньо відстріляна для криміналістичного обліку (кулегільзотеки), а отже ідентифікувати її власника з допомогою звичних для слідства методів буде вкрай складно", - зауважив заступник міністра внутрішніх справ України Богдан Драп’ятий.
Він повідомив, що для недопущення потенційних ризиків у майбутньому, законодавча і виконавча гілки влади вже зараз готують правову основу й адекватні способи правозастосування.
"Одним із дійових шляхів мінімізації названих ризиків може стати напрацювання ефективного механізму контролю над вогнепальною зброєю, встановлення чіткого порядку набуття та позбавлення права власності, зокрема на зброю, здобуту в бою із загарбниками (трофейну). Саме ця ідея —ключова у пропозиціях і рекомендаціях, пропонованих МВС України до другого читання законопроєкту №5708", - розповів Драп’ятий, маючи на увазі законопроект про так звану легалізацію зброї.
Отже, для тих, хто сподівається на легалізацію виданої зброї, слід реально дивитися на ситуацію і оцінювати ймовірні ризики. Нагадаємо, що відповідно до ст. 3 Закону "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України" отримана зброя підлягає поверненню протягом 10 днів після скасування дії воєнного стану. Повертати її слід до відділення Національної поліції України. Можна здати зброю у будь яке відділення поліції.
Втім, судячи з того, що в декількох областях Україні, де зброя видавалася населенню, почали наполегливо закликати до її повернення ще до закінчення дії воєнного стану, то криміногенна ситуація в країні, ймовірно, дійсно погіршилася.
"На жаль, маємо випадки, коли зброя на руках, яка не використовується для захисту держави, стає знаряддям злочинів у нашому місті. Тому звертаємось до громадян, які отримали зброю відповідно Закону «Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України», але фактично не беруть участі у бойових діях, охороні порядку чи патрулюванні, із закликом повернути її до підрозділів поліції", - йдеться в повідомленні Національної поліції Запоріжжя.
Голова ДніпроОВА взагалі дав мешканцям області 10 днів на повернення зброї в установленому порядку і заявив, що виконання "контролюватиме особисто".
Раніше ми писали, що зараз, в умовах воєнного стану, в Раді до второго читання готується законопроект «Про обіг цивільної вогнепальної зброї». Вперше парламент ухвалив його за добу до вторгнення росії - 23 лютого 2022 року. Прогнозується, що його фінальний зміст зазнає значних змін. Але відкритим є питання – чи доречно взагалі довіряти українським громадянам зброю. Інформатор поцікавився думками з цього приводу правоохоронців, військових та соціологів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.