Збитків було завдано житлово-комунальному сектору, енергетиці, сільському господарству, транспорту, промисловості та екології
Через підрив окупантами Каховської ГЕС, Україна зазнала значних збитки у різних сферах. За попередніми підрахунками їх сума становить понад 2 мільярди доларів. Теракт призвів до значних пошкоджень житлово-комунального сектора, енергетики, промисловості, а також до значних непрямих збитків сільському господарству.
Як повідомляє пресслужба Мінекономіки, дані про прямі збитки України наведено у першому аналізі, здійсненому фахівцями KSE Institute.
Найбільших втрат через підрив Каховської ГЕС зазнав житловий фонд населених пунктів Херсонської та Миколаївської областей. Прямі збитки від затоплення близько 20-30 тисяч приватних будинків та супутньої інфраструктури оцінюються в 950 млн доларів. Ще у 41 млн доларів оцінюють знищення магістральних водогонів.
Також значних збитків понесла енергетика регіону – понад 624 млн доларів. Основна частина пов'язана безпосередньо з руйнуванням Каховської гідроелектростанції та дамби ($586 млн). Потреби на побудову нової ГЕС аналогічної потужності складуть близько 1 млрд доларів.
"Внаслідок затоплення, втрачено електромережі у затоплених населених пунктах, а також затоплено 17 автозаправних станцій та 2 нафтобази", – йдеться у повідомленні.
Збитки транспортній інфраструктурі становлять 311 млн доларів. За попередніми розрахунками понад 290 км доріг постраждали від повені. Найбільш зруйнованими є комунальні дороги (понад 50% від загальної довжини). На правому березі Дніпра рух основними дорогами відновили до 19 червня 2023 року.
Зазнала збитків і промисловість регіону та бізнес. У Мінекономіки наводять цифри у $105 млн. В основному постраждали великі промислові об’єкти у Корабельному районі міста Херсон. Місцева адміністрація повідомила про затоплення 28 великих об’єктів.
Що стосується сільського господарства, то знищення посівів сільськогосподарських культур, поголів’я худоби та риби призвело до збитків на суму 25 млн доларів. При цьому сума збитків, завданих навколишньому середовищу, оцінюється у $1,5 млрд. А все через 150 тонн нафти, які витекли під час вибуху дамби. Рівень солоності Чорного моря біля Одеси майже втричі нижчий від норми.
"Каховське водосховище використовувалося для забезпечення водою зрошувальних систем і тваринництва загальною площею 584 тис га (фактична площа зрошуваних земель до війни становила 262 тис га). Тому непрямі втрати доходів для рослинництва зростуть на $182 млн на рік. Інші галузі сектору будуть втрачати до $49 млн на рік", – повідомило Мінекономіки.
Як зазначають фахівці, наслідки підриву Каховської ГЕС відчує на собі майже вся Україна. Адже ГЕС - кінцева в Дніпровському каскаді - мала велике значення для усієї країни. Її знищення вдарить по гаманцях, вплине на світло в оселях та змінить раціон українців.
Також через підрив Каховської ГЕС вода перестала надходити в чотири системи зрошувальних каналів. Вони давали воду понад півмільйону гектарів сільськогосподарських угідь України, які знаходяться по обидва береги Дніпра. Вони давали близько 2 тонн зерна та насіння соняшника на рік.
Відомо, що понад 50 тисяч гектарів українських лісів затоплено й половина з них може загинути. Голова Офісу президента України Андрій Єрмак зазначив, що цей злочин російських загарбників — це справжній екоцид. Щоб відбудувати Каховську ГЕС потрібно буде близько 1 млрд доларів та близько п'яти років.
Раніше Інформатор писав, що внаслідок підриву Каховської ГЕС загинула 21 людина. Зниклими безвісти вважаються 109 мешканців Херсонщини. Також писали, що журналісти "Схем" та "Слідство. Інфо" ідентифікували окупантів, які перебували на Каховській ГЕС під час підриву дамби.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.