Зайві кілограмі можна скинути з допомогою таблеток — ліки проти ожиріння набирають популярності

Ліки, які дозволяють боротися з зайвою вагою, показали відчутні результати під час досліджень.

Зайві кілограмі можна скинути з допомогою таблеток — ліки проти ожиріння набирають популярності
Мільярди людей на планеті зможуть покращити своє життя

Ринок ліків для схуднення стрімко набирає обертів. Винайдено препарати, які дають відчутний і тривалий ефект, і це може змінити життя мільярдів людей на всій планеті. Поки що препарати дороговартісні, але експерти відзначають, що це типова ситуація для нового продукту і з часом вартість ліків має суттєво знизитися.

Пігулка проти ожиріння

Віднедавна вчені втілили в життя давню мрію багатьох — скинути зайві кілограми просто випивши пігулку чи зробивши ін’єкцію. Пацієнти, які вживали лікарський препарат семаглутид данської фармацевтичної компанії Novo Nordisk під час клінічних випробувань втратили 15% ваги, передає Еconomist.

Novo Nordisk
Завдяки семаглутиду Novo Nordisk стала другою за капіталізацією фармакомпанією у світі. Фото: PT

Ліки вже продаються під торговою маркою Wegovy в Америці, Данії та Норвегії. Обіцяють, що незабаром препарат буде доступний і в інших країнах. Є ще препарат Ozempic, яки має зменшений вміст семаглутиду. На стадії випробувань конкуруючий препарат glp -1, виготовлений американською фірмою Eli Lilly, він, як кажуть, ще ефективніший, але надійде в продаж дещо пізніше.

Ринок ліків для схуднення стрімко зростає. Аналітики вважають, що до 2031 року він може сягнути 150 мільярдів доларів до 2031 року, що можна прирівняти до ринку ліків від раку.

Чому це важливо

Як показують дослідження, двоє з п’яти людей на планеті страждає на ожиріння. Лише в Америці 110 мільйонів людей мають цю хворобу. На лікування від сукупних хвороб Світ витрачає 2,2% ВВП.

І це не тільки косметична проблема. Ожиріння може призвести до таких проблем, як високий кров'яний тиск, діабет, серцево-судинні захворювання, деякі види раку та інші захворювання.

Ожиріння
До 2035 року понад чотири мільярди людей страждатимуть від надмірної ваги. Фото: CNN

Семаглутид винайшли якраз коли намагалися знайти препарат для лікування діабету. Випадково виявили, що цей препарат спричиняє втрату ваги. Семаглутид імітує вивільнення гормонів, які стимулюють відчуття ситості та знижують апетит.

Оскільки засоби для схуднення вже мають попит на ринку, інвестори перебувають в захопленні — вважається, що принаймні половина американців будуть приймати подібні препарати. Як наслідок, ринкова капіталізація компанії-виробника Novo Nordisk, подвоїлася за два роки до 326 мільярдів доларів. Тепер вона друга за капіталізацією фармацевтична компанія у світі, одразу після Johnson & Johnson.

Але є одне але

Вплив нових ліків для схуднення ще не вивчено до кінця. Для ліків з меншим вмістом лікарської речовини побічною дією може бути блювота та діарея. Але використання ліків у більших дозах може означати серйозніші проблеми.

Дослідження на тваринах показали, що вживання препаратів для схуднення може збільшити захворюваність на рак щитовидної залози, та панкреатит. Невивченим залишається також вплив ліків на здоров’я вагітних.

Вчені зазначають, що вживання препарату можуть знадобитися протягом усього життя. Як і у випадку з відмовою від дієти, припинення прийому високих доз семаглутиду пов’язано з поверненням більшої частини втраченої ваги. Деякі люди навіть набирають більше ваги, ніж втратили.

Ще однією проблемою є вартість ліків. У США пацієнт, який приймає для схуднення Wegovy має витратити близько 1300 доларів на місяць. Ozempic трохи дешевші — близько 900 доларів. Такі витрати не по кишені багатьом і в заможних країнах. Але, як це сталося свого часу з мобільними телефонами, у перспективі ціна має впасти.

Ранкова пробіжка
Ліки тільки допоможуть схуднути і не замінять спорт. Фото: Аzumio

Частину вартості ліків для тих, хто їх потребує не для косметичних цілей може компенсувати держава, яка зацікавлена мати здорове населення. Експерти Всесвітньої федерації боротьби з ожирінням прогнозують, що через 12 років втрати світової економіки, пов’язані з ожирінням, можуть становити до 3% загальносвітового ВВП. Тобто можуть перевищити чотири трильйони доларів. Тому для урядів різних країн ця проблема ставатиме все пріоритетнішою.

Якщо обсяги продажу ліків зростуть, це також призведе до зниження ціни, адже тоді витрати на виробництво продукції суттєво впадуть. Крім того, відкриття ринку пігулок для схуднення стимулює конкуренцію та інновації. У боротьбу вже включилися такі потужну гравці фармацевтичного ринку, як Amgen, AstraZeneca та Pfizer. Після того, як закінчаться терміни дії патентів на препарат, ліки можна буде виготовляти ще дешевше. Варто також памятати, що ліки суттєво допомагають, але вони не замінять спорт та здорове харчування.

Нагадуємо, Інформатор писав про те, що понад чотири мільярди людей до 2035 року страждатимуть від надмірної ваги. Ми також розповідали про те, що новий штам коронавірусу «Кракен» виявили у чотирьох областях України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube