Колишня перша леді може сплутати карти республіканцю Трампу, який витратив вже багато ресурсу, щоб завадити переобранню чинного президента США
Західні ЗМІ з посиланням на демократів пишуть, що Мішель Обама може замінити Джо Байдена у якості кандидата в президенти від партії. Більшість американців вважають 81-річного чинного главу держави занадто старим, щоб продовжувати роботу в Білому домі. І конкуренцію республіканцю Дональду Трампа, на думку джерел журналістів, має скласти саме 60-річна екс-перша леді США.
Ще в березні представники Обами заперечували можливість її висування на виборах-2024, які відбудуться в листопаді. Однак все вказує на те, що у Демократичній партії все ще мріють про молодшого кандидата з високим показником популярності. Інформатор згадує, в чому секрет великих рейтингів Мішель Обами та чи дійсно вона може стати основною кандидаткою демократів цього року.
Мішель Обама - перша в історії США перша леді афроамериканського походження. Вона народилася 17 січня 1964 року в Чикаго. З 1992 року перебуває у шлюбі з колишнім президентом США Бараком Обамою (2009-2017). Подружжя має двох дочок - Малію (1998) та Сашу (2001).
Під час перебування на посаді першої леді Мішель підтримувала сім’ї військових. Зокрема, вона просувала ініціативу щодо надання їм житла. Також дружина тодішнього президента Барака Обами ініціювала реформу харчування у школах, щоб зробити його здоровішим і побороти епідемію дитячого ожиріння в США. Крім цього Мішель Обама відома тим, що облаштувала город на газоні біля Білого дому.
Американські медіа неодноразово відзначали, що велику популярність Мішель Обамі принесла її щирість, якої бракувало в публічні політиці США. В пресі вона навіть отримала прізвисько "головний обіймач" (Hugger-in-chief). Представники ЗМІ на щорічному прийомі для журналістів у Білому домі підрахували, що за один вечір вона встигла обійняти понад 20 людей.
Щирість Мішель Обами призводила і до казусів. Наприклад, під час візиту до Букінгемського палацу у 2009 році вона приобійняла королеву Єлизавету II, чим грубо порушила протокол, який категорично забороняє торкатися монаршої особи. Але тоді в соцмережах за неї заступилися численні американці.
У 2016-му році вона виступила з відомою промовою на зʼїзді Демократичної партії, яка запала в серце мільйонам виборців у Штатах. Тоді вона підтвердила свій статус однієї з найкращих ораторок серед перших леді Америки.
"Історія поколінь людей, які відчули на собі удари рабства, ганьбу рабства, жало сегрегації, але які продовжували прагнути і робити те, що потрібно було зробити, щоб сьогодні я прокидалася щоранку у будинку, який збудували раби, і я спостерігаю за моїми доньками, двома красивими, розумними темношкірими молодими жінками, які граються зі своїми собаками на галявині Білого дому", - заявила тоді Обама.
Минуло майже 8 років з моменту, як Обами виїхали з Білого дому, але Мішель досі має надвелику популярність. За даними дослідницького порталу YouGov, вона є 278-ю найпопулярнішою людиною за весь час і є 3-ю за популярністю публічною особою в Америці. Загалом її підтримують 63% опитаних громадян США.
Щодо електоральних настроїв, наприкінці березня британське видання Daily Mail опублікувало результати опитування, згідно з яким Мішель Обама поступилася б Дональду Трампу з результатом 44% проти 47%, якщо б ця пара брала участь у виборчих перегонах у 2024 році. На той момент, за даними ЗМІ, трьохвідсотковий відрив був і між Байденом та республіканцем - 43% проти 46%. Однак, що зрозуміти актуальну картину, досліжникам доведеться провести нові опитування.
Водночас в лютому опитування Rasmussen Reports показало, що близько 48% опитаних виборців Демократичної партії висловили бажання, щоб партія "знайшла іншого кандидата на заміну Джо Байдена до виборів у листопаді". Водночас прореспубліканська газета The New York Post стверджувала, що команда Мішель вже надіслала опитування великим донорам із запитанням, як вони ставляться до неї у якості кандидата.
"Кожного разу, коли демократи стикаються з кризою популярності, виникає фантазія про Мішель Обаму в Овальному офісі (...) З того часу, як Мішель була першою леді, вона стала (ще більш) популярною серед мас", - пишуть оглядачі Firstpoint.
Однак сама Мішель вже в березні запевняла, що не має наміру балотуватися в президенти США. Принаймні, так стверджували її прессекретарі.
"Як заявляла колишня перша леді Мішель Обама кілька разів протягом багатьох років, вона не балотуватиметься в президенти. Пані Обама підтримує кампанію з переобрання президента Джо Байдена та віце-президента Камали Гарріс", - сказала NBC News Крістал Карсон, директорка з комунікацій офісу колишньої першої леді.
Нову хвилю розмов на цю тему спровокувала публікація німецького видання Der Spiegel. За даними медіа, деякі демократи припускають, що президент Джо Байден влітку планує зняти свою кандидатуру з виборчих перегонів і запропонувати натомість Мішель Обаму. Очікується, що це може статися вже в серпні, на партійному зʼїзді демократів в рідному для Обами місті Чикаго.
Видання при цьому підкреслює, що дві третини американців вважає Байдена занадто старим для того, щоб очолювати США. Також багато громадян США вважають старим і 77-річного Трампа. Торік демократи нібито перевірили шанси Обами на перемогу за допомогою опитувань громадської думки, пише ЗМІ.
На перший погляд, зміна основного кандидата від демократів у серпні, майже за 3 місяці до голосування, є вдалим рішенням. Так вдасться і догодити більшості американців, які незадоволені віком Байдена, а також сплутати карти самому Трампу. Річ у тім, що команда республіканця базує свою передвиборчу кампанію здебільшого на критиці невдач адміністрації Байдена та самого очільника Білого дому. Були й закиди щодо когнітивних здібностей демократа.
Однак якщо раптом головною кандидаткою від Демпартії стане Мішель Обама, Трампу та його штабу доведеться екстренно вигадувати нову стратегію, вливати додаткові гроші та інші ресурси на розгортання кампанії проти колишньої першої леді. Також висування Обами на вибори надасть їй шанс помститися за Барака. Оскільки під час балотування на пост президента у 2015 році Трамп неодноразово поширював фейки про нібито неамериканське походження чинного на той момент очільника держави.
З іншого боку, лімітованим буде час і у самої Мішель, оскільки, якщо таки її висунуть кандидаткою в серпні, їй теж знадобиться швидко мобілізувати виборців. І найскладніше - пригорнути увагу тих американців, які ще не визначились, кого підтримувати 5 листопада. Цей електоральний ресурс, як показали останні передвиборчі кампанії в США, є одним з найважливіших для перемоги.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.