Розповідаємо про всі неточності
"Вся ця історія із Сергієм Шефіром дуже дивно виглядає, з точки зору криміналістики, практики та оперативно-розшукової діяльності". Так коментує розстріл машини першого помічника президента генерал-лейтенант міліції у відставці Геннадій Москаль.
І він далеко не єдиний, хто не може зрозуміти, що сталося 22 вересня на трасі під Києвом. Інформатор розповість, що не так з офіційними версіями слідства.
В Україні, за словами Геннадія Москаля, досить часто розстрілюють автомобілі, починаючи ще з 90-х років. І в більшості випадків кілери успішно доводять розпочату справу до кінця.
"Дуже багато дивного. Перше, зазвичай стріляють по вікнах. Навіщо стріляти по кузову, я не можу зрозуміти. І Єнін (перший заступник міністра внутрішніх справ Євген Єнін - Ред.) говорив, ще один професіонал у лапках, що стріляли одиночними. Але, якщо одиночними, то це перероблений для полювання автомат Калашникова. Так, він стріляє тільки одиночними, але все це не вписується в загальну картину. Машина-то все одно на швидкості була, хоч би якою була ця швидкість. Можливо, на повороті потрібно зменшити швидкість, але вона все одно їхала. Як можна з одного місця одиночними зробити 20 пострілів? Ну, це абсолютно в голові не вкладається", - говорить генерал-лейтенант міліції у відставці.
Також Москаль дивується, чому вбивці залишили гільзи на місці злочину, адже, як правило, професіонали так не роблять. Колишній слідчий прокуратури, а нині співробітник Антикорупційної правозахисної ради Анатолій Самолевич теж не пам'ятає такого роду замахів. За його словами, зазвичай кілери зупиняють машину для того, щоби напевно влучити в жертву. Спеціально для Інформатора Самолевич проаналізував характер пострілів за наявними на офіційних ресурсах відео і фото.
"Там лише одна куля в скло влучила, як я бачу, а решта всі були випущені по металевому корпусу. Судячи з відео, куля не пройшла наскрізь, як мені здається. Я от дивлюся на склі, вона як би прослизнула й пішла, тобто я не бачу тут наскрізного вхідного отвору. Можливо, вона заходила під іншим кутом. Але жодної кулі в склі водія немає. На трасі зазвичай не розстрілюють, тому що немає гарантії чіткого попадання в ціль. Можна промахнутися, потім водій прискориться і ти його вже не наздоженеш. У догонку стріляти дуже складно. Зазвичай, якщо стріляють в автомобіль, то стріляють у лобове скло в упор, щоби точно вбити водія й зупинити автомобіль. А потім уже, коли машина зупинилася, добивають. Головне питання - зупинити автомобіль, а потім вже клієнт нікуди не дінеться", - пояснює колишній слідчий.
Виходячи з наявної інформації, Геннадій Москаль та Анатолій Самолевич роблять припущення: або стріляли аматори, або все це досить дивне інсценування. Самолевич впевнений, якби Сергія Шефіра хотіли вбити, то навряд чи б для такого відповідального завдання замовники найняли аматора. Якщо ж це інсценування, то виникає питання, чиє і з якою метою.
Після того, як понад 15 куль були випущені в автомобіль, у якому знаходилися Сергій Шефір та його водій, люди з оточення президента навперебій кинулися коментувати ситуацію. Усі повторювали одне й те саме, мовляв, замах на Шефіра - це своєрідний привіт Зеленському. Сам глава держави, не дивлячись на те, що знаходився в той момент у США, знайшов час і записав відеозвернення.
"Передавати мені привіт пострілами з лісу в автомобіль мого друга - це слабкість. А ось відповідь буде сильною", - сказав Володимир Зеленський.
Здивований такою реакцією політолог Ігор Рейтерович. На його думку, замовники хотіли передати послання саме Сергій Шефіру, який у команді президента займався комунікацією з усіма впливовими групами України. Принаймні, так тривало аж до вересневого конфлікту між Зеленським і Шефіром.
"Можливо, була якась домовленість, яку Шефір, грубо кажучи, передав далі у владу. А там цю домовленість, можливо, не запам'ятали. Виходить, що Шефір виявився крайнім у цій ситуації. Він же сам говорив на пресконференції, що в нього основне завдання було - комунікація. І, коли він якусь комунікацію здійснює, він бере на себе певну відповідальність, гарантує, що питання будуть закриті й реалізовані в тому форматі, у якому домовлялися. Усе це він робить під свою відповідальність. Я не виключаю, що хтось там із вищестоящих, наближених у тому числі до президента, просто не виконав домовленості. Але спілкувалися ж безпосередньо з першим помічником, тому йому привіт у такому форматі й передали", - резюмує Рейтерович.
Версію про причетність до інсценування замаху самого Шефіра політолог повністю виключає, як і ту версію, що все міг організувати глава Офісу президента Андрій Єрмак у продовження вересневого конфлікту.
"Всі люди, які знають Сергія Шефіра, кажуть, що чисто психологічно він ніколи б на таке не пішов. Його неможливо було б переконати в доцільності такого інсценування, скажімо так. До Єрмака, я, скажімо так, дуже негативно ставлюся, але йому просто сенсу немає це робити, він уже й так повністю монополізував доступ до президента. Він вирішує всі питання й розганяти ось цю тему за великим рахунком не треба. Будь-яка така інсценівка небезпечна, тобто щось може піти не так. І сенсу в ній особливо немає", - говорить Ігор Рейтерович.
Національна поліція розглядає всього 3 досить однотипні версії замаху на першого помічника президента:
Примітно, що за часів правління попередніх президентів посада першого помічника, як правило, була чисто технічною і вже точно не прирівнювалася до вищого політичного керівництва держави. Зараз при Зеленському Шефіра на посаді першого помічника називають ключовою фігурою команди президента. Правоохоронці відразу ж почали розшук зловмисників і відзвітували: проводиться спеціальна поліцейська операція "Сирена"
Як працює план "Сирена"
Випадки, у яких правоохоронці можуть оголосити план "Сирена", прописані в наказі Міністерства внутрішніх справ від 27 квітня 2020 року. Обов'язковим пунктом є виставлення постів і заслонів на автомагістралях. Більш докладно про те, як працюють правоохоронці під час цієї спецоперації, Інформатору розповів Анатолій Самолевич.
"Якщо встановлено, на якій трасі це сталося, то в районі цієї траси перекривається все. Правоохоронці зупиняють автомобілі, встановлюють особи всіх осіб, які перебувають в автомобілі. Усе це записується і протоколюється. Якщо є якісь підозри, можуть навіть багажник відкрити й подивитися, що є. Якщо на трасах стоять якісь відеокамери, то відео звідти вилучається. Крім того, піднімаються всі можливі відеокамери в довколишніх населених пунктах, якщо вони там є. Дільничні відразу опитують мешканців усіх прилеглих населених пунктів", - говорить колишній слідчий.
Як у цьому випадку спрацювали правоохоронці, оцінити складно. На сайті МВС інформують, що над пошуком зловмисника, який стріляв у першого помічника президента, працюють водолази, нацгвардійці та рятувальники. Чи перекривали в день замаху траси, не відомо.
Повертаючись до обіцянки президента Зеленського, що відповідь на замах буде сильною, генерал-майор у відставці Геннадій Москаль каже, що найжорсткішою відповіддю на те, що відбувається може стати лише піймання зловмисника, якого потім потрібно судити по всій строгості українських законів. Політолог Рейтерович швидкої розв'язки не чекає. Особливо після публічної фрази президента про те, що він сам не особливо вірить, що зловмисників знайдуть.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.