Колишній головком розповів, що війна танками та бронетехнікою відходить у минуле, майбутнє — за новими технологіями, і це, на відміну від Росії, Китаю та України, розуміють далеко не всі держави
Війна в Україні стала каталізатором глобальних змін у сфері безпеки. Класичні військові доктрини більше не працюють. Дрони, РЕБ, штучний інтелект і цифрові рішення — основа нової військової реальності. Бронетехніка, пілотована авіація та дорогі ракети втрачають ефективність. Україна вже стала генератором стратегічного досвіду для світу, але перемога можлива лише за умови переходу на новий військово-технологічний рівень. Наразі війна в Україні "зайшла у ступор".
Такими думками поділився колишній головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний на форумі оборонних технологій. Його виступ опубліковано у колонці на "Українській правді".
Залужний фактично повторив тези президента США Дональда Трампа про неможливість отримати перемогу на полі бою та доводить це з технологічної точки зору. Ексголовком каже, що правила війни кардинально змінилися через високі технології. Поле бою для людей перетворилося на поле смерті. Наразі війна в Україні зайшла у ступор.
"Поступово, як і Перша світова, ця війна зайшла в ступор. Вже зовсім згодом, в 2024 році, бурхливий розвиток науково-технічного прогресу призвів до ситуації, коли дронами вражалися цілі не тільки перед переднім краєм, а й в оперативній глибині. Це унеможливило знаходження будь-якої техніки, вогневих засобів, резервів – навіть поза переднім краєм", - йдеться у його колонці.
Зміни, які принесла війна в Україні, Залужний описує як радикальні. Він зазначає, що в той час, як в Україні, Росії та Китаї вже розуміють нову природу війни, деякі країни досі живуть у старих доктринах.
"Природа воєнної сили вже змінилася. Дуже шкода, що це добре розуміють в Україні, Росії, Китаї, але зовсім не розуміють в інших місцях", - каже він.
Залужний навів приклад літа 2023 року, коли масове застосування дронів зробило поле бою абсолютно прозорим, а кожен солдат став потенційною ціллю.
"Перед переднім краєм утворилася 10–15-кілометрова зона суцільної смерті. Вже не дивно, коли дрон полює навіть за окремим солдатом", - повідомив ексголовком.
Розвиток РЕБ знецінив точну зброю, вважає Залужний. Одним з ключових факторів трансформації війни стала електронна боротьба, яка зробила неефективною дороге західне озброєння, що використовувало супутникові системи навігації.
"Ефективність дорогих ракет і високоточних снарядів впала до нуля", - йдеться у дописі.
Через масове використання дронів, засобів РЕБ і ППО, навіть високотехнологічні мобільні групи втратили ефективність. Сучасна війна — це не про колони танків і фронтові прориви. "Класичні наступальні операції стали майже самогубними".
Залужний наголошує: усе, що було основою бойової сили XX століття, вже втратило актуальність. Танки, штурмова авіація, ракети — вразливі, дорогі і неефективні. "Броньована техніка, яка з 1915 року була основою наступальних операцій, стала беззахисною перед дешевими дронами".
За словами Залужного, нові технології вимагають не косметичних змін, а переосмислення самої суті збройних сил — від стратегії до виробництва.
"Це не просто технології. Усе це потребує повного переосмислення форм і способів застосування. Як наслідок – перероблення воєнної доктрини", - додає Залужний.
Залужний попереджає: у ворога на адаптацію піде максимум 3–5 років. Якщо Захід не зміниться — відстане остаточно.
Швидкість, з якою держава здатна впроваджувати нові технології — головна умова перемоги. Ключовий принцип — гнучкість виробництва і зв’язок науки з армією.
"Якщо ці апаратні рішення унормовані державною бюрократією або корупційними інтересами – ланцюжок обірветься і противник буде попереду", - підкреслює Залужний.
Залужний вказав, які саме технології є вирішальними для нової армії — це системи ШІ, нові форми зв’язку, автономні дрони, когнітивне радіо, альтернативна навігація. За його словами, війна довела, що 3D-друк, месенджери, комерційні супутники — це вже інструменти війни. І саме вони дають перевагу навіть невеликим підрозділам.
Виступ завершується наголосом: Україна — не лише фронт опору, а джерело досвіду, стратегій і рішень, які будуть визначальними для безпеки всього світу.
Також ексголовком раніше згадав, як на початку повномасштабного вторгнення Росії передав голові Обʼєднаного комітету начальників штабів армії США Марку Міллі фальшивий план української оборони. Залужний остерігався витоку даних, він боявся, що документ потрапить або до Зеленського, або у руки шпигунів.
У березні він прокоментував ситуацію, яка відбувається навколо США. Він звинуватив Сполучені Штати у "руйнуванні світового порядку". Також колишній військовий прогнозує розпад НАТО.